Podziemia Katedry Wileńskiej

Zwiedzając nowe miejsca zazwyczaj nie zastanawiamy się co znajduje się pod naszymi stopami.
Są jednak takie miejsca w których powinniśmy zadać sobie to pytanie. Do takich miejsc z pewnością należy Katedra Wileńska.

Wchodząc do środka naszą uwagę przykuwa barokowy ołtarz, organy lub Kaplica św. Kazimierza. Podziwiamy obrazy na ścianach, przepięknie zdobiony sufit lub rzeźby. Nie zdajemy sobie sprawy z faktu, że pod posadzką po której chodzimy znajduje się 27 krypt w których przez kilkaset lat pochowanych zostało ponad 350 osób.

Ze względów bezpieczeństwa do podziemii katedry można schodzić jedynie z przewodnikiem posiadającym licencję wydaną przez Muzeum Dziedzictwa Kościelnego. Zejście do krypt znajduje się po lewej stronie od wejścia głównego – po około godzinie spędzonej w podziemiach znajdziemy się przy wyjściu za Głównym Ołtarzem tuż obok kaplicy św. Kazimierza.
Krypta Wschodnia

Trasa składa się z 9 krypt. Każda z nich opowiada inną historię, ukazuje to, co na co dzień skrywa mrok podziemii. 8 z 9 krypt znajduje się na planie pierwszej katedry zbudowanej w tym miejscu w XIV wieku. Jedynie Mauzoleum w którym spoczywają szczątki dwóch żon Zygmunta Augusta, Aleksandra Jagiellończyka oraz serce (i wszystkie organy wewnętrzne) Władysława IV Wazy powstało na początku XX wieku choć w planach było już o wiele wcześniej.

W Podziemiach Katedry można zobaczyć jak wyglądał i zmieniał się pochówek na przestrzeni wieków, gdzie i dlaczego ukryte były ciała królów, a w jednej z krypt zachodnich można podziwiać najstarszy na Litwie fresk.

Krypta Kapituły

W ostatnim czasie ekspozycja została wzbogacona o projekcje oraz hologramy. W centralnym punkcie Krypty Kapituły znajduje się jeden z najcenniejszych przedmiotów w całych podziemiach – 2 cm aniołek trzymający w dłoniach skrzynię z herbem wileńskiej kapituły. Srebrna figurka pochodzi z końca XIV wieku i była częścią relikwiarza, który niestety nie dotrwał do naszych czasów.

Aniołek z herbem Kapituły

Podziemia Katedry można zwiedzać od poniedziałku do soboty w godzinach 10-17 po wcześniejszej rezerwacji. Grupy powyżej 10 osób powinny zarezerwować czas zwiedzania z przynajmniej tygodniowym wyprzedzeniem. Bilet normalny kosztuje 4,5 euro, ulgowy 2,5 euro.

3 odpowiedzi do artykułu “Podziemia Katedry Wileńskiej

  1. Pingback: 10 porad dla turysty jadącego pierwszy raz na Litwę | Na Litwie

A Ty co o tym myślisz?

%d bloggers like this: