Święto Piwa, Dzień Wiatru i Ekwinokcjum czyli wrzesień na Litwie

Przez cały wrzesień, razem z blogerkami i blogerami kulturowo-językowymi, będziemy zabierać Was w podróż dookoła świata. Brzmi ciekawie, prawda ?

To już II edycja Miesiąca Języków organizowana przez naszą grupę. Tym razem postaramy się pokazać Wam jak wygląda Wrzesień w najróżniejszych miejscach na Ziemii:)

Blogi jezykowe i kulturowe pasek boczny

Koniecznie kliknijcie w obrazek i sprawdźcie, kto będzie Waszym przewodnikiem każdego dnia i upewnicie się czy nie przegapiliście żadnego z opublikowanych już wpisów.

Gotowi? Więc dziś to ja zabieram Was na wycieczkę w czasie!


Skąd się wzięła nazwa?

Rugsėjis to ostatni miesiąc lata i pierwszy miesiąc jesieni. Wrzesień poświęcany był na zaopatrywanie spiżarni w owoce i warzywa zgromadzone podczas zbiorów oraz na przygotowanie się do kolejnego cyklu uprawy ziemi. Najważniejsza praca tego miesiąca to rugių sėja czyli siew żyta.

Pracę tę, zgodnie z przesądami Auksztotów, najlepiej wykonać było na drugi lub trzeci dzień po pełni księżyca (około 8 września). Wierzono, że dzięki temu zboże nie ucierpi od szkodników. Podczas wysiewu znaczenie miała również pogoda – najlepiej by wiał północny wiatr, na niebie było jedynie kilka drobnych chmur, a z rana mgła i niewielka rosa.

straw-bales-726977_1280

Aż do zakończenia wysiewu gospodarz nie golił brody, nie zmieniał białej koszuli, ani nie korzystał z sauny. Starał się aby jego pracy nikt nie widział, by nikt go nie uprzedził – to gwarantowało dobre i obfite zbiory.

W tym samym czasie gospodyni niczego z domu nie wynosiła, ani niczego nikomu nie pożyczała. Miało to gwarantować, że chleba nie zabraknie przez cały rok. Wysiew należało zakończyć do momentu aż brzozowe liście zaczną żółknąć.

Ekwinokcjum i Święto Piwa

Pierwszy dzień astronomicznej jesieni znajduje się w Znaku Wagi. Wierzono, że to właśnie Waga zrównuje dzień z nocą. Tego dnia, czyli 23 września, słońce wstaje dokładnie na wschodzie i zachodzi dokładnie na zachodzie.

Po ciężkich pracach w polu odpoczywano podczas Święta Piwa. Tego dnia nie tylko spotykano się z rodziną i sąsiadami ale również specjalnie przygotowanym piwem oblewano drzwi wejściowe chat i oknapoświęcone ono było bóstwom. Do przygotowania tego specjalnego piwa trzeba było użyć 9 garści zboża skoszonego jako pierwsze podczas żniw.

cornfield-195642_1280

Dzień Wiatru

29 września był bardzo ważnym dniem. Stare wierzenia mówią, że poranny wiatr tego dnia zdradza jakiej pogody możemy się spodziewać podczas nadchodzącej zimy. Wiatr z zachodu oznacza zimę kapryśną, z południa – ciepłą, wschodni lub północny wiatr zapowiada zimę z dużą ilością śniegu. Bezchmurne niebo tego dnia zapowiada zimę bardzo mroźną.

vejopatys

Prawdopodobnie w czasach pogańskich dzień ten był poświęcony bogowi Vėjopatys’owi (Vėjas – lit. wiatr) dlatego też mogła więc przetrwać tradycja związana z przepowiadaniem pogody. Vėjopatys przedstawiany jest jako bóstwo o dwóch twarzach z wydętymi ustami, kogutem na głowie, trzymające w rękach rybę oraz beczkę.

Słowniczek:

Rugsėjis – wrzesień                        Vėjas – wiatr                      Vėjo diena – dzień wiatru

Lygiadienis – równonoc                Alus – piwo                        Ruduo – jesień

 


Jutro zapraszam Was do odwiedzenia bloga Lingwoholik,
a w międzyczasie poczytajcie jak wygląda
wrzesień w Austrii, Francji i Niemczech.

AUSTRIA

Viennese Breakfast

FRANCJA

Blog o Francji, Francuzach i języku francuskim

NIEMCY

Niemiecka Sofa

2mj_blog


2 odpowiedzi do artykułu “Święto Piwa, Dzień Wiatru i Ekwinokcjum czyli wrzesień na Litwie

  1. Pingback: II Miesiąc Języków | O języku kirgiskim

A Ty co o tym myślisz?

%d bloggers like this: