Walentynkowa Szarlotka

Przedstawiam Wam dzisiaj mój najnowszy wypiek. Zawsze zajadałam się jabłecznikiem mojej babci
i  było to moje ulubione ciasto. Nie wiem dlaczego wydawało mi się, że jest ono bardzo czasochłonne
i trudne do zrobienia. Parę dni temu upiekłam je po raz pierwszy i od razu niemal całe zniknęło. Szarlotka wygląda i smakuje cudownie więc można ją upiec w prezencie walentynkowym – bo jak mówią „przez żołądek do serca”:)

Na kruche ciasto potrzebujemy:

  • 300 g mąki
  • 200 g masła
  • 100 g cukru
  • 2 żółtka

Smażone jabłka:

  • około 6-8 dużych jabłek
  • 2-3 łyżeczki cynamonu
  • 3-4 łyżki cukru (ilość zależy od rodzaju jabłek)
  • szklanka wody

Przygotowanie kruchego ciasta powinno zająć nam nie więcej niż 5-7 minut. Wszystkie składniki wrzucamy do miski i wyrabiamy do momentu uzyskania gładkiej elastycznej masy. Staramy się nie dodawać mąki nawet jeśli ciasto będzie się kleić. Ciasto owijamy folią spożywczą i wkładamy przynajmniej na 30 minut do lodówki.

Gdy ciasto odpoczywa sobie  w lodówce my obieramy jabłka i pozbywamy się gniazd nasiennych. Jabłka kroimy w kostkę i wrzucamy do garnka. Dodajemy cynamon, cukier i zalewamy szklanką wody. Gotujemy około 10-15 minut. Staramy się ich nie rozgotować.

Ciasto wyjmujemy z lodówki, dzielimy na dwie części (jedną cześć użyjemy jako spód, a drugą do zdobień na wierzchu) i wałkujemy na kształt naszej formy. Najlepiej żeby było ono trochę większe niż forma wtedy ładnie pokryje nam również brzegi. Ciasto nakłuwamy widelcem i wkładamy do rozgrzanego do 180ºC piekarnika na 15 minut. Podczas pieczenia zwróćcie uwagę aby ciasto się nie wybrzuszyło. Jeśli zauważycie, że tak się dzieje to po prostu otwórzcie piekarnik i nakłujcie ciasto ponownie w tych miejscach.

Podpieczone ciasto wyjmujemy z piekarnika. Studzimy około 1-2 minuty i nakładamy nasze już przygotowane jabłka. Na wierzchu układamy wzór z drugiej części ciasta. Tak przygotowane ciasto ponownie wkładamy do piekarnika i pieczemy jeszcze 30 minut.

A tak wygląda efekt moich starań:)

Szarlotka

2 odpowiedzi do artykułu “Walentynkowa Szarlotka

A Ty co o tym myślisz?

%d bloggers like this: