10 powodów, by odwiedzić Litwę jesienią

Początek jesieni na Litwie zazwyczaj jest piękny, ciepły i słoneczny. Liście zaczynają robić się żółte, a dni stają się coraz krótsze. Jest to idealny czas na wycieczki.

litwa smaczne jedzenie 10 powodów, by odwiedzić litwę jesienią

Mniej turystów

Jadąc zagranicę lubię poznawać kulturę odwiedzanego kraju i zobaczyć jak wygląda na co dzień życie ludzi w nim mieszkających. Staram dowiedzieć się jak najwięcej o ich przyzwyczajeniach, ulubionych, tradycyjnych potrawach lub miejscach, w których najczęściej się spotykają.

W lecie niestety jest to niemożliwe za względu na rzeszę turystów. Ciężko wtedy spotkać lokalnych mieszkańców. Ostatnio, spacerując z rodzinką po Alei Wolności w Kownie, podeszła do nas starsza Pani i zapytała nieśmiało: „Przepraszam, może Wy mówicie po litewsku i moglibyście mi pomóc?”. Starsza Pani szukała jakiegoś sklepu i bardzo się ucieszyła mówiąc: „Ojej, wreszcie mogę się z kimś dogadać”.

Jeśli zależy Wam na poznaniu życia lokalnych mieszkańców, koniecznie przyjedźcie zwiedzać po sezonie, a najlepiej również w środku tygodnia. Z rana spotkacie osoby pędzące do pracy i szkoły. W samo południe zobaczycie jak miasto ożywa, a wszystkie najlepsze kawiarnie i restauracje wypełniają się ludźmi, chcącymi zjeść coś smacznego w przerwie obiadowej.

Około 17 będziecie mieli możliwość utknięcia w jakimś ogromnym korku na jednej z głównych ulic Wilna lub Kowna, a wieczorem podczas spaceru starówką zobaczycie, w których barach i kawiarenkach lokalni najchętniej spędzają czas spotykając się z przyjaciółmi.

kowno litwa 10 powodów, by odwiedzić litwę jesienią

Bezpłatne zwiedzanie

27 września to jeden z moich ulubionych dni w roku – Światowy Dzień Turystyki. Poza Nocą Muzeów jest to najlepsza okazja, by spędzić czas w muzeach na prawdę ciekawie. Ja też nie przepadam za oglądaniem 25 gablot z kawałeczkami zardzewiałych narzędzi, których nazwy i tak czasami niewiele mi mówią.

Światowy Dzień Turystyki to moment w którym Muzea otwierają swoje drzwi odwiedzającym i starają się pokazać, to co mają najlepszego. W ten wyjątkowy dzień najlepiej zajrzeć do jak największej liczby muzeów i spędzić w każdym z nich około 15-30 minut.

Z pewnością nie będziecie się nudzić ani przez chwilę, a najważniejsze, że wszystkie muzea w Światowy Dzień Turystyki można zwiedzać ZA DARMO 🙂

Od 1 września w każdą środę (od godziny 11 do 17) możecie również bezpłatnie zwiedzić moje ulubione muzeum w Kownie – Muzeum Diabłów.

Niższe ceny noclegów

Wraz z końcem sierpnia ceny noclegów spadają i to sporo, bo niektóre nawet o połowę. Początek jesieni to bardzo dobry moment na wycieczkę i rezerwację hotelu „Last minute”. Hotele nie są zatłoczone, łatwiej znaleźć okazyjną cenę lub załapać się na ofertę z wliczonym w cenę śniadaniem.

lavysas alytus litwa 10 powodów, by odwiedzić litwę jesienią

Jesienią warto odwiedzić nie tylko stolicę ale również mniej znane miejsca. Na łonie natury o tej porze roku jest przepięknie. Taki 4-osobowy domek nad samym jeziorem będzie spełnieniem marzeń dla osób, które chcą wypocząć i cieszyć się długimi spacerami po lesie.

Równonoc

Litwa to kraj który jako ostatni w Europie został zchrystianizowany. Nadal utrzymują się tu pogańskie tradycje świętowania równonocy – wiosennej oraz jesiennej. O tradycjach związanych z równonocą na Litwie pisałam już wcześniej tutaj: Święto Piwa, Dzień Wiatru i Ekwinokcjum na Litwie.

orany litwa 10 powodów, by odwiedzić litwę jesienią

23 września słońce wschodzi dokładnie na wschodzie i zachodzi na zachodzie. Świetnym miejscem do obserwacji tego zjawiska jest Aleja Wolności w Kownie. Zaplanowana została tak, by słońce wschodziło na jednym jej końcu, a zachodziło na drugim.

 

Święto Grzybów

Będąc jesienią na Litwie, grzechem byłoby nie odwiedzić Europejskiej Stolicy Grzybów czyli Oranów (lit. Varėna). Święto Grzybów odbywa się zazwyczaj w ostatnią sobotę września. Podczas święta możecie wziąć udział w Mistrzostwach Zbierania Grzybów lub nauczyć się tradycyjnych tańców ludowych.

litwa swieto grzybow 10 powodów, by odwiedzić Litwę jesienią

Dni Stolicy

Pierwszy weekend września poświęcony jest obchodom Dni Stolicy. Jest to ogromne święto obejmujące prawie całe Stare Miasto. Prospekt Giedymina zajmują stragany, w których można spróbować tradycyjnych dań kuchni litewskiej oraz kupić pamiątki. Na wielu scenach znajdujących się w różnych częściach Starego Miasta zobaczycie przedstawienia, weźmiecie udział w wybijaniu monet lub po prostu będziecie się cieszyć wyjątkową atmosferą tego dorocznego święta.

Wszystkich Świętych na Rossie

Dla Polaków cmentarz na Rossie ma wielką wartość nie tylko historyczną ale również emocjonalną. Wiele rodzin pochodzących z kresów, a obecnie mieszkających poza Litwą znajduje tam groby swoich przodków.(Jeśli chcecie sprawdzić czy są tam pochowani również członkowie waszych rodzin możecie zrobić to tutaj: Cmentarz na Rossie – wyszukiwarka)

cmentarz na Rossie

W dzień Wszystkich Świętych na Rossie płonie tysiące zniczy zebranych nie tylko przez harcerzy podczas akcji Światełko dla Rossy, ale również zapalonych przez setki wilnian oraz wielkie grupy turystów odwiedzających cmentarz w ten dzień. 1 listopada będąc w Wilnie koniecznie odwiedźcie cmentarz na Rossie i przejdźcie się zasypanymi liścmi uliczkami.

10 powodów, by odwiedzić Litwę jesienią

 

 Biržai, poniewież

Biržai, Poniewież, Litwa

 

Rezerwat Nagliai, Mierzeja Kurońska

rezerwat Nagliai, mierzeja kurońska, litwa

 

Orany

orany, litwa

IX Fort, Kowno

IX fort, Kowno, Litwa

Połąga

Połąga, Litwa

 

Nida, Miejrzeja Kurońska

Nida, Mierzeja Kurońska, Litwa

park w werkach, Wilno

Park w Werkach, Wilno, Litwa

 

Pervalka, Mierzeja Kurońska

pervalka, mierzeja kurońska, litwa

Kowno

Akademija, Kowno, Litwa

Wilno

wilno litwa 10 powodów, by odwiedzić Litwę jesienią

Save

Save

Save

Save

Save

Save

Save

Save

Save

Save

Save

Save

Save

Save

Save

Może Ci się spodobać...

1 Comment

  1. Świetna relacja i zdjęcia. 🙂 Z przyjemnością przeczytałam. 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.