5 efektywnych sposobów na naukę języka obcego

Każdy ma swoje sprawdzone sposoby nauki obcych języków – jedne mniej efektywne, inne bardziej. Od dłuższego czasu zastanawiałam się nad napisaniem tego posta i podzieleniem się z Wami moimi sposobami. Ja należę do grupy „wzrokowców” i o wiele łatwiej jest mi zapamiętać słówka i zwroty, które zobaczę niż te, które usłyszę. Porady, które znajdziecie poniżej przydają się najbardziej w początkowym stadium nauki języka. Dzięki nim język obcy szybko przestanie być obcy, a posługiwanie się nim zacznie sprawiać przyjemność zamiast trudności.

Zapomnij

Pierwszy i najważniejszy krok w nauce obcego języka to otwarty umysł. Starajcie się nie porównywać języka, którego chcecie się nauczyć z językami, które już poznaliście. Bądźcie jak małe dzieci – poznawajcie język od zera. Na chwilę zapomnijcie, że jesteście dorośli i uczcie się pojedyńczych sylab i słów. Wsłuchajcie się w akcent i melodię języka. Nie bójcie się powtarzać i próbować bo to właśnie dzięki ćwiczeniom możemy dojść do perfekcji.

Starajcie się myśleć i mówić jedynie w nowym języku. Poświęcając na to chociaż 15 minut dziennie osiągniecie bardzo szybko zadowalające efekty i zauważycie duże zmiany.

Patrz

Jeśli już zamieniliśmy się w dzieci, które dopiero zaczynają swoją przygodę z językiem to prawdopodobnie nie znamy żadnych słów, a jedynie najczęściej słyszane sylaby. To właśnie z nich zaczniemy układać najprostsze słówka, najpotrzebniejsze zwroty, a z czasem skomplikowane zdania.

Rzeczy, które nas otaczają są na początku bezimienne. Ucząc się, poznajemy ich nazwy, kolory oraz inne słowa związane z nimi. Nasz zasób słów szybko się powiększa. W początkowym stadium nauki języka bardzo przydatne stają się słowniki obrazkowe. Dzięki nim łatwiej i szybciej zapamiętujemy nowe słówka, a nauka staje się bardziej efektywna.

Mamy wielką przewagę nad dziećmi ponieważ ucząc się nowego języka potrafimy już czytać oraz pisać. Nie możemy więc zmarnować takiej okazji. Na samoprzylepnych karteczkach zapisujemy słówka i przyklejamy je do rzeczy, które opisują. Za każdym razem gdy spojrzymy na daną rzecz przypomnimy sobie jak się nazywa. Na początek zacznijmy od kilku karteczek w różnych miejscach, przyklejonych na rzeczach, których najcześciej używamy. Gwarantuję, że po kilku dniach nie będziecie mieć najmniejszego problemu z przypomnieniem sobie tych słówek.

triušis

Słuchaj

Zazwyczaj naukę języka obcego zaczynamy przed wyjazdem do innego kraju. Nie mamy więc możliwości na co dzień słuchania osób, które posługują się tym językiem jako ojczystym. Możemy sobie pomóc słuchając piosenek, nagrań lub radia w języku, który chcemy opanować. Na początku oczywiście nie będziemy w stanie nawet rozróżnić gdzie zaczynają się i kończą poszczególne słowa ale po pewnym czasie zauważymy zmianę. Ludzie rozumieją o wiele więcej słów niż są w stanie użyć podczas rozmowy dlatego ważne jest by bardzo dużo słuchać i ewentualnie starać się śpiewać razem z wykonawcą.

Poznawaj

Każdy język ma swoją historię, którą warto poznać. Czytając opowiadania pochodzące z wybranego kraju będzie nam o wiele łatwiej połączyć w całość informacje, które już posiadamy oraz uzupełnić je o nowo poznane fakty. Najlepiej zacząć od książeczek dla dzieci i krótkich opowiadań. To z nich dowiemy się najwięcej, a informacje będą przedstawiony w ciekawy i dzięki temu prosty do zapamiętania sposób.

Dobrym pomysłem jest również oglądanie telewizji w obcym języku – seriali, wiadomości, pogody lub dobranocek.

Planuj

Pamiętajcie, nauka ma sprawiać przyjemność i dawać satysfakcję. Nie narzucajcie sobie zbyt szybkiego tempa bo ono tylko Was zniechęci. Starajcie się również urozmaicać swój proces nauki by nie stał się nudny. Zaplanujcie cele, które chcecie osiągnąć i zastanówcie się nad najlepszym sposobem nauki dla Was. Odradzam cudowne książki w stylu „opanuj język w 30 dni” ponieważ są one napisane w sposób, który z pewnością nauki nie ułatwia, a jedynie sprawia, że po miesiącu czujemy się rozczarowani, że się nie udało.

Na początek nie obciążajcie się nadmiernie ilością materiału. Spędzenie nad książką godziny lub dwóch może bardzo zniechęcić do dalszej nauki. Zależnie od tego w jakim okresie czasu chcecie opanować język zaplanujcie codzienny czas nauki. Najlepiej zacząć od 15 minut dziennie i sukcesywnie np. co tydzien wydłużać ten czas o kolejne 15 minut. Koniecznie pamiętajcie o robieniu przerw przynajmniej co pół godziny oraz o podzieleniu materiału na części.

Może Ci się spodobać...

12 Comments

 1. Jak czytać książki w języku obcym? | italia-nel-cuore says:

  […] Litwa: Na Litwie – 5 efektywnych sposobów na naukę języka obcego […]

 2. […] brałam udział w konkursie na blogu Na Litwie i zapomniałam zupełnie o tym. Aż do czasu, gdy Delfina ogłosiła wyniki i okazało się, że wśród nagrodzonych szczęśliwców i ja też jestem 🙂 […]

 3. Ojej, dziękuję!!! 🙂 🙂 🙂 Bardzo się cieszę z nagrody, to ogromna przyjemność, ze wygrałam! 🙂 Nie spodziewałam się tego, tym milej mi teraz, jeszcze raz dziękuję, Delfiniu! 🙂 🙂 🙂

  1. Ja również się cieszę, że będę mogła przesłać do Ciebie nagrodę:)

  2. Nagroda dotarła!! Jaki fantastyczny słownik!!! 🙂 Bardzo dziękuję, Delfiniu, nagroda ogromnie mnie ucieszyła 🙂 🙂 🙂 Na naukę nigdy nie jest za późno, a nowy język to zdecydowanie najlepszy sposób na ćwiczenie umysłu 🙂 Przepiękny słownik i co ważne, z podaną wymową! 🙂

 4. Moimi ulubionymi metodami nauki języków obcych jest oglądanie filmów/seriali w danym języku z polskimi napisami. Dzięki temu szybko wyłapujemy popularne zdania a nie jest to nudne 🙂 dodatkowo 1000 najczęściej używanych słów często do znalezienia w internecie oraz fiszki najlepiej wykonane samodzielnie i z własnymi rysunkami. Tak poświęcamy więcej czasu danemu słowu, a dzięki rysunkom łatwiej kojarzymy znaczenie. Po nauce podstaw zostaje tylko wyjazd do danego kraju i praktykowanie języka na miejscu. Na początku jest ciężko, ale z własnego doświadczenia wiem, że najczęściej tubylcy cieszą się i docenianą, że uczymy się ich języka. 🙂 Pozdrawiam

 5. Hej 🙂 z mojego doświadczenia wynika, że najbardziej efektywnym jak i najszybszym sposobem na nauczenie się języka jest totalna immersja , absolutne zanurzenie się po uszy w dany język. To oznacza przede wszystkim otoczenie się na co dzień językiem, np. SŁUCHANIE RADIA KIEDY TYLKO MOŻNA, OGLĄDANIE FILMÓW W TYM JĘZYKU, CZYTANIE, p
  POWTARZANIE JAK PAPUGA nawet jeśli początkowo nic nie rozumiemy, gwarantuję, że po pewnym czasie powiecie ,,wow, to działa! jakim cudem to rozumiem?” 🙂 a wlasnie takim, ze wasz mozg sie uczy nowego jezyka jak mozg dziecka, na poczatku z nas nikt przeciez swojego ojczystego tez nie rozumial, kontakt z matka byl instynktowny, mozg musi poprzetwarzac sobie i poukladac nowe informacje, wyrobic nawyk, w tym wypadku nawyk uzywania nowego kodu do porozumiewanja sie z innymi 🙂
  Mam już duże doswiadczenie w stosowaniu tej metody, nauczylam sie tak niemieckiego i niderlandzkiego(pomoglo mi to lepiej, niz pozniejsze filologiczne studia) teraz chcialabym nauczyc sie tak jezyka przodkow czyli pieknego litewskiego.
  Pozdrawiam,
  OLA

 6. Nie mam (chyba) jakiegoś specjalnego sposobu na naukę języka. Bardzo często szukam jakiegoś skojarzenia dla danego słowa, czy frazy zdania. I to, o czym piszesz, że warto słuchać piosenek, programów, filmów w danym języku, to bardzo, bardzo istotne, bo można się wtedy znakomicie osłuchać z melodyką, akcentem, wymową, słówkami…

 7. Teraz mogę się domyślać, skąd wzięło się słowo „trusia” 🙂

  1. Być może właśnie z języka litewskiego ale nie mam co do tego pewności:)

 8. Trochę nie na temat ale muszę to napisać. Rozczulił mnie królik i słowo „Triusis” 🙂

  1. Królik potrafi być słodki – to chyba przez te klapnięte uszka:)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.