Czerwony Dwór – czas zaklęty w zamku

Czerwony Dwór, a dokładniej Zamek w Czerwonym Dworze położony jest w pięknym parku. Budowa zamku rozpoczęła się w XVI wieku. Przez lata dwór znajdował się w rękach Radziwiłłów, lecz największy wpływ na jego dzisiejszy wygląd mieli Tyszkiewiczowie.

Czerwony Dwór

Historia Zamku

 

Podobno tereny należące do dzisiejszego Czerwonego Dworu, Barbara Radziwiłłówna otrzymała w prezencie od swego męża Zygmunta Augusta i na jej zlecenie rozpoczęto budowę Zamku. Niestety z powodu choroby i wczesnej śmierci nigdy nie udało jej się odwiedzić tego miejsca.

Po pożarze w 1831, który pochłonął wszystkie drewniane budynki, Benedykt Emanuel Tyszkiewicz rozpoczął odbudowę zespołu dworskiego, lecz tym razem budynki były już murowane. Za czasów Tyszkiewiczów dwór rozkwitł i stał się dostojną hrabiowską rezydencją, w której zgromadzono wiele obrazów, dzieł sztuki, a także kolekcjonowano rzadkie egzemplarze książek. Na terenie dworu znajdowała się również ogromna kolekcja egzotycznych roślin i zwierząt.

stajnia

Świat zamknięty w Czerwonym Dworze

 

Dzięki zdjęciom pozostawionym przez Benedykta Emanuela Tyszkiewicza udało się przywrócić Zamkowi wygląd z XIX wieku. Był on zapalony podróżnikiem, dlatego też w Czerwonym Dworze stworzył pokoje takie jak arabski i perski, w których znajdowały się liczne pamiątki przywiezione przez niego z Egiptu.

Benedykt zakochany był w kulturze chińskiej, dlatego za każdym razem, gdy wracał z podróży, przed bramą już czekali na niego wszyscy służący i w specjalnie przygotowanej lektyce wnoszono go do Zamku. Zwiedzając dwór możecie zobaczyć pokój gościnny, sypialnie, a nawet toaletę, której używał ostatni właściciel. Również ogród został przywrócony do stanu takiego, w jakim oglądał go Tyszkiewicz. Przed oranżerią znajduje się ogród różany stworzony ze starych gatunków róż i obsadzony dookoła lawendą.

Oranżeria i stajnia

 

W pięknej białej oranżerii obecnie znajduje się restauracja, a w niej rośnie najstarsza palma na Litwie.  Po lewej stronie oranżerii możecie zobaczyć stajnie. Wewnątrz stworzona została sala koncertowa oraz teatr z 500 miejscami dla widzów.

oranzeria Czerwony Dwór

Budynek, w którym znajduje się informacja turystyczna niegdyś pełnił funkcje lodowni. W dwóch budynkach naprzeciwko zamku mieszka obecnie kilka rodziny przesiedlonych tu przez pomoc społeczną. W późniejszym czasie dyrekcja Zamku planuje wykupić mieszkania i stworzyć tam hotel dla turystów.

 

Przystań

 

Nie wszyscy odwiedzający wiedzą, że na terenie parku znajduje się zejście na malutką przystań na rzece Niewiaży (lit. Nevėžis). W lecie można popłynąć stamtąd do Kowna. Na przystani znajduje się stół piknikowy, darmowe toalety oraz drewniany pomost, na którym można odpocząć i podziwiać przepiękny krajobraz.

Na drogę powrotną z przystani, dla rodzin z małymi dziećmi i wózkami, proponuję wybrać asfaltowe wejście pod górę zamiast leśnego. Znajduje się ono około 250 m dalej idąc w lewo od strony przystani. Wychodzi się nim dokładnie przed bramą dworu przy parkingu.

Zobacz jak mieszkali Tyszkiewiczowie – Rezydencje Tyszkiewiczów na Litwie

Save

Save

Save

Save

Może Ci się spodobać...

6 Comments

  1. bardzo przyjemne miejsce. Gdy na dworcu autobusowym pytałam którym autobusem tam dojadę Pani kompletnie nie wiedziała jak mi pomóc. Nazwa Czerwony Dwór (po litewsku) jest podobna do innej, bo Pani kierowała mnie w zupełnie inną stronę. Pomógł kierowca 🙂

  2. Świetny wpis, zachęca do odwiedzenia tych miejsc – zdecydowanie 🙂

  3. Przepraszam, że się czepiam, ale jak na mój gust ten tekst powinien zaczynać się od słów „kilkanaście kilometrów na wschód od Kowna, przy drodze 141, znajduje się Czerwony Dwór (lit. Raudondvaris)”. Bez tego takiej informacji ciężko się domyślić, że chodzi o okolice Kowna, chyba że doczytało się kategorię notki. Zaś nazwa oryginalna przyda się do szukania na mapach z oryginalnym nazewnictwem (sam mam taką wgraną w GPS) i do odnalezienia się w terenie.

    Zaś czepiam się, bo sam tekst jest na tyle ciekawie napisany, że chciałoby się odwiedzić opisywane w nim miejsca 🙂

    1. Takie konstruktywne czepianie się bardzo cenię i dziękuję:)

    2. korekta: na zachód 🙂

  4. bardzo ciekawa opowieść …

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.