Czym pojechać na Litwę tanio, szybko i wygodnie?

„Czym pojechać na Litwę?” to jedno z pierwszych pytań, które sobie zadacie planując wyjazd do tego pięknego kraju. Najczęściej wybór padnie na samochód, autobus lub pociąg ale wiedzieliście, że do litewskiej stolicy można też dolecieć samolotem i to całkiem niedrogo?

czym pojechać na Litwę

 

Własny transport

 

Wybieracie się na Litwę własnym samochodem? Zaplanujcie, w którym miejscu najwygodniej będzie przekroczyć granicę i nie nadrobić kilometrów. Jedziecie do Kowna lub Kłajpedy? Najlepiej wybierzcie przejście graniczne w Budzisku, a jeśli macie w planach Druskienniki lub Wilno to o wiele wygodniej będzie przekroczyć granicę w Ogrodnikach i kierować się na Lazdijai.

Wybierając niedrogie parkingi zamiast płacenia w parkometrze również można sporo oszczędzić. Pisałam o tym w poście, który znajdziecie tutaj -> Gdzie parkować, by nie zbankrutować.

Upewnijcie się przed rezerwacją hotelu, czy na jego terenie znajduje się bezpłatny parking bo na Starym Mieście dość trudno znaleźć darmowe miejsce parkingowe, a zostawienie samochodu na płatnym parkingu w pobliżu hotelu może wywołać ból portfela.

 

Zniżki na paliwo

 

Na stacjach benzynowych Neste, posiadacze karty ManoRimi, Norfa lub legitymacji ISIC otrzymują 3 eurocenty zniżki na każdy litr zatankowanego paliwa.

Na stacjach Statoil posiadacze karty Statoil, IKI lub Mega dostają 2,3 do 3 eurocentów zniżki na każdy litr paliwa.

 


WSZYSTKIE INFORMACJE, KTÓRYCH POTRZEBUJESZ PRZED WYJAZDEM NA LITWĘ

poradnik przed podroza na Litwie

>>CHCĘ PORADNIK PRZED PODRÓŻĄ<<


Pociąg

 

Od 10 marca 2017 w weekendy, dwa razy dziennie kursuje pociąg z Białegostoku do Kowna. Przejazd zajmuje prawie 5 godzin. Z Kowna w 1,5 godziny możecie dostać się pociągiem do Wilna z tej samej stacji na której skończył bieg pociąg z Białegostoku.

Godziny odjazdów możecie sprawdzić na stronie http://www.rozklad-pkp.pl/.

Bilety można kupić na stronie litewskich przewozów kolejowych  Koleje Litewskie – system dostępny jest niestety jedynie w języku angielskim, litewskim lub rosyjskim.

Zniżki

 

Kupując bilet na podróż krajową online na stronie litewskiej otrzymacie:

 

  • 5% zniżki od ceny normalnej ceny
  • 20% zniżki na bilet powrotny kupując podróż w obie strony w kasie. (15% zniżki na bilet powrotny, jeśli kupicie oba bilety w kasie)

 

Karta lojalnościowa

 

Jeśli planujecie dużo podróżować pociągiem po Litwie warto zaopatrzyć się w kartę lojalnościową. Jej koszt to 1 euro (lub 1,5 euro on-line). Karta lojalnościowa gwarantuje:

  • 5% zniżki na bilet kupowany w kasie,
  • 20-25% zniżki na bilet dla osoby do 26 roku życia
  • 50% zniżki na bilet w dniu urodzin.

Pamiętajcie, że kupując bilet w pociągu zapłacicie dodatkową opłatę manipulacyjną około 1,5 euro od każdego kupowanego biletu.

Autobus

 

Trasa Warszawa-Kowno i Warszawa-Wilno obsługiwana jest przez kilka firm m.in.:

  • Eurolines,
  • SimpleExpress (Luxexpress),
  • Ecolines

Najlepsze zniżki i okazje można znaleźć na stronie Luxexpress .

Ceny w Luxexpress zaczynają się już od 5 euro.

Eurolines (Polskibus) – cena biletu od 12 euro

Ecolines – od 14 euro

WAŻNE!

Pamiętaj, że podróżując zagranicę ZAWSZE musisz mieć przy sobie ważny paszport lub dowód osobisty. Miej przy sobie również wydrukowany bilet.

 

Samolot

 

Tak, tak. Do Wilna z Warszawy można dostać się samolotem w mniej niż godzinę. Trasa ta jest obsługiwana przez Polskie Linie Lotnicze LOT, a od 20 września 2017 również przez niskobudżetowe linie lotnicze Wizzair (od listopada 2018 WizzAir nie obsługuje już tego połączenia).

Miałam przyjemność podróżować LOTem w okresie Bożonarodzeniowym i naprawdę polecam, jeśli zależy Wam na czasie. My podróżowaliśmy z naszym rocznym dzieckiem, które przespało cały 55-minutowy lot. O wiele większy komfort niż podróż samochodem, pociągiem czy autobusem.

Za bilet dla jednej osoby w obie strony zapłaciliśmy około 100 euro.

 

Teraz czytajcie uważnie, bo nie będę powtarzać 🙂

 

Jeśli chcecie zaoszczędzić nawet do 50% ceny biletu zarezerwujcie od razu bilety w obie strony. LOT daje bardzo duże zniżki, gdy decydujemy się również na podróż powrotną.

W cenie biletu zawsze jest bagaż rejestrowany, bagaż podręczny oraz gorące i zimne napoje na pokładzie podczas lotu. Gdy podróżujemy z dzieckiem możemy zabrać bezpłatnie na pokład wózek i fotelik samochodowy.

Bilety Wizzair na tej samej trasie, czyli z lotniska Chopina do Wilna zaczynają się od 19 euro w jedną stronę. Dla posiadaczy karty lojalnościowej Wizz Discount Club cena za bilet to nawet 9,99 euro. Od listopada 2018 połączenie to zostało zlikwidowane. Obecnie do Wilna w tej cenie można dolecieć dwa razy w tygodniu jedynie z Gdańska.

Krótko mówiąc bardziej opłaca się latać niż jechać autobusem, pociągiem lub samochodem.

Save

Save

Save

Save

Save

Save

3 odpowiedzi do artykułu “Czym pojechać na Litwę tanio, szybko i wygodnie?

  1. Pingback: Podróż z dzieckiem samolotem na Litwę - przydatne informacje | Na Litwie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.