Czym pojechać na Litwę tanio, szybko i wygodnie?

„Czym pojechać na Litwę?” to jedno z pierwszych pytań, które sobie zadacie planując wyjazd do tego pięknego kraju. Najczęściej wybór padnie na samochód, autobus lub pociąg ale wiedzieliście, że do litewskiej stolicy można też dolecieć samolotem i to całkiem niedrogo?

czym pojechać na Litwę

Własny transport

Wybieracie się na Litwę własnym samochodem? Zaplanujcie, w którym miejscu najwygodniej będzie przekroczyć granicę i nie nadrobić kilometrów. Jedziecie do Kowna lub Kłajpedy? Najlepiej wybierzcie przejście graniczne w Budzisku, a jeśli macie w planach Druskienniki lub Wilno to o wiele wygodniej będzie przekroczyć granicę w Ogrodnikach i kierować się na Lazdijai.

Wybierając niedrogie parkingi zamiast płacenia w parkometrze również można sporo oszczędzić. Pisałam o tym w poście, który znajdziecie tutaj -> Gdzie parkować, by nie zbankrutować.

Upewnijcie się przed rezerwacją hotelu, czy na jego terenie znajduje się bezpłatny parking bo na Starym Mieście dość trudno znaleźć darmowe miejsce parkingowe, a zostawienie samochodu na płatnym parkingu w pobliżu hotelu może wywołać ból portfela.

Zniżki na paliwo

Na stacjach benzynowych Neste, posiadacze karty ManoRimi, Norfa lub legitymacji ISIC otrzymują 3 eurocenty zniżki na każdy litr zatankowanego paliwa.

Na stacjach Statoil posiadacze karty Statoil, IKI lub Mega dostają 2,3 do 3 eurocentów zniżki na każdy litr paliwa.

Pociąg

Od 10 marca 2017 w weekendy, dwa razy dziennie kursuje pociąg z Białegostoku do Kowna. Przejazd zajmuje prawie 5 godzin. Z Kowna w 1,5 godziny możecie dostać się pociągiem do Wilna z tej samej stacji na której skończył bieg pociąg z Białegostoku.

Godziny odjazdów możecie sprawdzić na stronie http://www.rozklad-pkp.pl/.

Bilety można kupić na stronie litewskich przewozów kolejowych  Koleje Litewskie – system dostępny jest niestety jedynie w języku angielskim, litewskim lub rosyjskim.

Zniżki

Kupując bilet na podróż krajową online na stronie litewskiej otrzymacie:

 • 5% zniżki od ceny normalnej ceny
 • 20% zniżki na bilet powrotny kupując podróż w obie strony w kasie. (15% zniżki na bilet powrotny, jeśli kupicie oba bilety w kasie)

Karta lojalnościowa

Jeśli planujecie dużo podróżować pociągiem po Litwie warto zaopatrzyć się w kartę lojalnościową. Jej koszt to 1 euro (lub 1,5 euro on-line). Karta lojalnościowa gwarantuje:

 • 5% zniżki na bilet kupowany w kasie,
 • 20-25% zniżki na bilet dla osoby do 26 roku życia
 • 50% zniżki na bilet w dniu urodzin.

Pamiętajcie, że kupując bilet w pociągu zapłacicie dodatkową opłatę manipulacyjną około 1,5 euro od każdego kupowanego biletu.

Autobus

Trasa Warszawa-Kowno i Warszawa-Wilno obsługiwana jest przez kilka firm m.in.:

 • Eurolines,
 • SimpleExpress (Luxexpress),
 • Ecolines

Najlepsze zniżki i okazje można znaleźć na stronie Luxexpress .

Ceny w Luxexpress zaczynają się już od 5 euro.

Eurolines (Polskibus) – cena biletu od 12 euro

Ecolines – od 14 euro

WAŻNE!

Pamiętaj, że podróżując zagranicę ZAWSZE musisz mieć przy sobie ważny paszport lub dowód osobisty. Miej przy sobie również wydrukowany bilet.

Samolot

Tak, tak. Do Wilna z Warszawy można dostać się samolotem w mniej niż godzinę. Trasa ta jest obsługiwana przez Polskie Linie Lotnicze LOT, a od 20 września 2017 również przez niskobudżetowe linie lotnicze Wizzair (od listopada 2018 WizzAir nie obsługuje już tego połączenia).

Miałam przyjemność podróżować LOTem w okresie Bożonarodzeniowym i naprawdę polecam, jeśli zależy Wam na czasie. My podróżowaliśmy z naszym rocznym dzieckiem, które przespało cały 55-minutowy lot. O wiele większy komfort niż podróż samochodem, pociągiem czy autobusem.

Za bilet dla jednej osoby w obie strony zapłaciliśmy około 100 euro.

Teraz czytajcie uważnie, bo nie będę powtarzać 🙂

Jeśli chcecie zaoszczędzić nawet do 50% ceny biletu zarezerwujcie od razu bilety w obie strony. LOT daje bardzo duże zniżki, gdy decydujemy się również na podróż powrotną.

W cenie biletu zawsze jest bagaż rejestrowany, bagaż podręczny oraz gorące i zimne napoje na pokładzie podczas lotu. Gdy podróżujemy z dzieckiem możemy zabrać bezpłatnie na pokład wózek i fotelik samochodowy.

Bilety Wizzair na tej samej trasie, czyli z lotniska Chopina do Wilna zaczynają się od 19 euro w jedną stronę. Dla posiadaczy karty lojalnościowej Wizz Discount Club cena za bilet to nawet 9,99 euro. Od listopada 2018 połączenie to zostało zlikwidowane. Obecnie do Wilna w tej cenie można dolecieć dwa razy w tygodniu jedynie z Gdańska.

Krótko mówiąc bardziej opłaca się latać niż jechać autobusem, pociągiem lub samochodem.

Save

Save

Save

Save

Save

Save

Może Ci się spodobać...

3 Comments

 1. […] We wcześniejszym poście wspominałam, że do Wilna można dostać się na kilka sposobów. Więcej na temat dojazdu na Litwę możecie przeczytać tutaj -> Czym pojechać na Litwę tanio, szybko i wygodnie. […]

 2. Marta says:

  A czy na Litwie obowiązują jakieś opłaty za przejazdy autostradami?

  1. Nie, nie ma żadnych opłąt za przejazdy autostradami dla samochodów osobowych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.