Dalia – bogini dóbr materialnych

kamienie

Podobnie jak Laima, Dalia ma wielki wpływ na życie człowieka. To ona decyduje czy będzie on bogaty czy biedny oraz jakie dobra materialne od niej otrzyma. Dalia posiada wiele wcieleń. Może ukazywać się pod postacią ptaka (kaczki albo łabędzia), zwierzęcia (jagnięcia) lub nawet kamienia.

Dawniej podczas wielkich świąt przy ogromnych kamieniach składane były ofiary z jagniąt, zapewniające dostatnie życie. Również w metrykach jezuickich pochodzących z początku XVII wieku wspominano o wielkich, stojących kamieniach  – menhirach, pod którymi składano len, materiały i pasy dzięki którym w życiu miało się dobrze układać.

Niektóre z tych kamieni były nazywane „bóstwami ogniska domowego” . Nawet do połowy XIX wieku uważano je za święte. Wierzono, że pod tymi kamieniami znajduje się woda życia. W 1936 roku zostały opisane kamienie znajdujące się na Żmudzi oraz w pobliżu Wilna. Miały około 1,5 metra wysokości, były ociosane i porozstawiane wzdłuż większych i mniejszych rzek. Miejsca te poświęcone były boginiom.

Może Ci się spodobać...

2 Comments

  1. To niezwykła tradycja, którą odnaleźć można w różnych zakątkach ziemi..
    A te menhiry skąd są, ze Żmudzi?

    1. Menhiry ze zdjęcia niestety nie pochodzą z Litwy:)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.