Filharmonia Narodowa – najpiękniejszy budynek historyczny w Wilnie

Przy ulicy Ostrobramskiej 5 znajduje się budynek Filharmonii Narodowej. W tym samym miejscu, w XVI wieku, po nawiązaniu relacji handlowych pomiędzy Wielkim Księstwem Litewskim, a Księstwem Rosyjskim, powstał dom gościnny dla kupców rosyjskich przybywających z Nowogrodu, Pskowa i Moskwy. Budynek przetrwał do końca drugiej połowy XIX wieku. W 1902 roku zbudowano tu Salę Miejską w stylu eklektycznym projektu architekta K. Korojedowa lecz po ośmiu latach, wraz z Grand Hotelem, została strawiona przez pożar.

filharmonia

Historia budynku

W latach 1911-1912 budynek został przebudowany w stylu neoklasycystycznym według projektu W. Michniewicza. Obecnie uważany jest za jeden z najznakomitszych obiektów historycznych w Wilnie. Przepiękna, monumentalna fasada z czterema kolumnami pośrodku budzi zachwyt. Jest ona odpowiedzią na przesyt przesadnej ornamentyki barokowej obiektów Starego Miasta. Geometryczne figury oraz kąty proste nadają budowli harmonijne kształty, a wielki porządek – ponadczasowy wygląd. Wewnątrz znaduje się Główne Audytorium mieszcząca 678 osób oraz Sala Kameralna na 200 gości.

W latach międzywojennych swoją siedzibę miały tu teatr miejski oraz kino. Znajdowała się tu także sala zebrań. Od 1940 roku budynek jest siedzibą Litewskiej Filharmonii Narodowej. Jest najstarszą i największą organizacją rządową zajmującą się między innymi promowaniem muzyki klasycznej i organizowaniem koncertów na Litwie oraz za granicą. W 1998 roku Filharmonia Narodowa Litwy oficjalnie uzyskała status Narodowej Instytucji Kultury.

Planujesz wycieczkę po Wilnie? Zajrzyj tutaj: Zwiedzanie Wilna w 1 dzień.

Save

Może Ci się spodobać...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.