Giltinė – bogini śmierci

Giltinė jest siostrą Laimy. To ona przynosi ludziom śmierć. Wyobrażana jest jako wysoka, chuda kobieta o długim języku z którego kapią śmiertelne trucizny zebrane z grobów i kamieni. Ta mityczna postać przywędrowała do dzisiejszych czasów aż z prehistorii, o czym świadczą liczne rzeźby z białego marmuru,żółtej gliny, rogu lub kości, która była symbolem śmierci.

„Dawno, dawno temu — jak mówi legenda — ludzie zaczęli często umierać. Jeden starzec, przeczuwając swoją bliską śmierć, zebrał dokoła swoje dzieci, rodzinę oraz sąsiadów i rzekł: „Bracia, czuję, że mój koniec jest już bliski i niedługo przyjdzie nam się rozstać. Jestem pewny, że śmierć swoim długim jęzorem liże moje ciało. Jej trucizny wlewają się w me serce.” Poprosił najbliższych, by po śmierci włożono mu do trumny nożyce do strzyżenia owiec – chciał obciąć nimi trujący język Śmierci. Stało się wedle jego woli i mówiono, że od tego czasu ludzie przestali tak często umierać. Według archeologów tradycja wkładania nożyc do trumny sięga nawet IV-VI wieku.

litewska bogini smierci giltinė

Tak jak i Laimy, Giltinė mogą pojawiać się pojedynczo albo po trzy. Ich pojawienie się zwiastuje szczekanie psa. Powiadano, że w czasie zarazy w pewnej wsi, po zachodzie słońca, od domu do domu chodziły trzy kobiety ubrane na biało i pytały: „Czy jest ktoś w domu?” — ponieważ wszyscy się przed nimi chowali. Jeśli ktoś będąc w domu odpowiedział na ich wołanie, mówiły wtedy: „Kto żywy niech pozostanie żywy”, a jeśli nikt nie odpowiedział chociaż był w domu mówiły: „Skoro nikt nie odpowiada to niech już nigdy nie odpowie” —  i wszyscy mieszkańcy domostwa w nocy umierali.

Wierzono, że trzy dni przed śmiercią, do chorego przychodzą najbliżsi, którzy już umarli. Jeśli chory ich widzi oznacza, że umrze na pewno. Duchy zmarłych mogą pojawiać się również jako białe ptaki siadające na parapecie.

Uważano, że Śmierć można oszukać, a raczej opóźnić godzinę jej nadejścia. Można zamknąć ją w pudełku lub w łupinie orzecha. Można przesunąć łóżko tak, by Śmierć nie mogła stanąć u wezgłowia, a jedynie po stronie stóp – to zwiastuje ozdrowienie.

Podania ludowe głoszą, że sowa, kura, szara gęś, kruk i kos są zwiastunami śmierci

Może Ci się spodobać...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.