Imiona z litewskich legend: Lizdeika

W XVI wieku pierwszy raz w kronikach litewskich pojawia się imię Lizdeika. To właśnie Najwyższy Kapłan Lizdeika wyjaśnił Księciu Giedyminowi znaczenie snu o żelaznym wilku i tym samym przyczynił się do powstania Wilna.

W 1582 roku historyk i poeta polskiego pochodzenia – Maciej Stryjkowski (Motiejus Strijkovskis), napisał legendę o Lizdeiko. Dowiadujemy się z niej, że Książe Witenes (Vytenis), domniemany ojciec Giedymina, znalazł Lizdeikę w orlim gnieźcie i wychował jak swojego syna.

lizdeikaNiektórzy historycy uważają, że Lizdeika był synem księcia Narymunta. Po śmierci księcia, jego brat Dowmunt chciał pozbyć się bratanków, ale starszy z nich uciekł do Krzyżaków, a młodszego uratowała opiekunka, chowając go w świętym gaju, z którego zabrał go Kriwe. Po wielu latach Kriwe wyjawił tajemnicę o pochodzeniu znaleziego dziecka Księciu Witenesowi. Lizdeika został Arcykapłanem i ożenił się z siostrą księcia. Zmarł w 1350 roku, doczekawszy 70 lat. Lizdeika uważany jest za protoplastę rodu Radziwiłłów i Narbutów.

Legendę o Lizdeiko znajdziecie tutaj -> Legendy litewskie: Lizdeiko

Może Ci się spodobać...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.