Imiona z litewskich legend: Eglė – królowa węży

Legenda o Eglė – królowej węży to jedna z moich ulubionych litewskich legend. Chociaż kończy się dość dramatycznie to nadal chętnie do niej wracam. Dzisiaj opowiem Wam co oznaczają imiona pojawiające się w tej legendzie.

egle krolowa wezy

Eglė

Jest to litewskie imię żeńskie oznaczające świerk, sosnę lub choinkę . Zazwyczaj kobiety noszące to imię lubią być w centrum uwagi, próbować nowych rzeczy i odznaczają się logicznym myśleniem. Eglė nie przepada za rutyną ani nudnym codziennym życiem. Kobiety o tym imieniu ufają swoim przeczuciom i odznaczają się wielką empatią.

Žilvinas

W legendzie Žilvinas jest królem węży i władcą mórz. Jest to imię litewskie pochodzące od słowa „žalias” czyli zielony (rozumiane bardziej jako „młodzieńczy” niż jako kolor). Imię stało się popularne w latach 40 XX wieku. Žilvinas potrafi dochować tajemnicy i jest świetnym przyjacielem. Mężczyźni o tym imieniu są odpowiedzialni, pracowici i pewni siebie.

Żeńskim odpowiednikiem imienia Žilvinas jest Žilvinė.

Ąžuolas

Najstarszy syn Eglė i Žaltysa, a jego imię oznacza „dąb”. Drzewo to jest symbolem siły, bohaterskości, męskości i odwagi. Na Litwie dąb uznawany jest za króla drzew. Z jego gałęzi plecione są wieńce, którymi obdarowywani są zwycięzcy. Imię Ąžuolas od wielu lat znajduje się w setce najpopularniejszych imion na Litwie. Mężczyźni o tym imieniu są niezależni, ambitni i uwielbiają zwyciężać.

Uosis

Imię Uosis czyli „Jesion” zyskało na popularności w latach 80-tych ubiegłego stulecia. Przez ostatnie 10 lat imię to otrzymało 22 chłopców.

Beržas

Jest to litewskie imię męskie nadawane niezwykle rzadko. Od 1889 roku zostało nadane jedynie 3 chłopcom. Tak jak prawie wszystkie imiona pochodzące z legendy o Eglė – królowej węży, również to jest nazwą drzewa – brzozy. Żeńskim odpowiednikiem jest Beržūna.

Drebulė

Imię to należy do najmłodszego dziecka Eglė i Žaltysa – córki Topoli Osiki. Imię to nie jest nadawane dzieciom na Litwie. Jedyny raz zostało użyte właśnie w tej legendzie.

Pierwszy raz legenda o Eglė ujrzała światło dzienne w 1837 roku. Rzeźba przedstawiająca głównych bohaterów znajduje się w Połądze.

egle i zaltysJeśli jeszcze nie słyszeliście tej legendy to zapraszam do czytania: Eglė – królowa węży.

Może Ci się spodobać...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.