Jak podróżować po Litwie tanio i wygodnie?

O tym jak dojechać na Litwę pisałam już wcześniej tutaj: Jak dojechać na Litwę oraz tutaj: Podróż z dzieckiem na Litwę. Dziś chciałabym opowiedzieć Wam więcej o tym jak podróżować po Litwie jeśli nie mamy własnego środka transportu.

Jak podróżować po Litwie pociągiem?

 

Sieć kolejowa na Litwie jest dość dobrze rozwinięta. Z Wilna do Kowna możemy dojechać w  godzinę za niecałe 7 euro. Do Kłajpedy bilet będzie kosztował dwa razy więcej, a podróż potrwa około 4 godzin.

Mapę połączeń możecie zobaczyć poniżej. Polska po litewsku to Lenkija, Białoruś – Baltarusija, Łotwa to Latvija, a Obwód Kaliningradzki został oznaczony słowem Rusija. Bilety na pociąg możecie kupić przez internet: Bilety – Koleje Litewskie (EN).

jak podrozowac po litwie mapa kolejowa

Kupując bilety przez internet zazwyczaj oszczędzimy od 5% do nawet 20%. Warto od razu kupić również bilet powrotny ponieważ dostaniemy na niego zniżkę od 15% do 20%. Jeśli chcecie uzyskać więcej informacji na temat aktualnych zniżek zajrzyjcie na stronę Litewskich Kolei. Strona jest w języku angielskim: Aktualne zniżki na podróże pociągiem po Litwie.

Dla osób planujących podróżować sporo pociągiem dobrym rozwiązaniem będzie karta lojalnościowa Kolei Litewskich. O karcie możecie poczytać więcej tutaj: Karta Lojalnościowa Kolei Litewskich

Pamiętajcie, że bilet możecie kupić również w pociągu ale za niewielką dodatkową opłatą. Wystarczy zająć wybrane miejsce (I klasa jest o kilka euro droższa niż II ) i poczekać na konduktora – nie martwcie się, że dostaniecie mandat za jazdę bez biletu.

Jak podróżować po Litwie autobusem?

 

Ceny biletów autobusowych są trochę wyższe od biletów kolejowych jednak autobusem międzymiastowym dojedziemy w o wiele więcej miejsc niż pociągiem. Dworzec autobusowy w Wilnie i Kownie znajduje się bardzo blisko dworca kolejowego. Na przesiadkę wystarczy około 10-15 minut jeśli mamy ze sobą wcześniej kupiony przez internet bilet.

Bilety na połączenia autobusowe możecie kupić na stronie internetowej w języku polskim: Bilety autobusowe Litwa. Warto zorientować się wcześniej czy należą nam się zniżki i w jakiej wysokości. Więcej informacji na ten temat znajdziecie tutaj: Zniżki na przejazdy autobusem międzymiastowym na Litwie.

Jak wynająć samochód na Litwie?

 

Dosyć wygodnym rozwiązaniem jest również wynajem samochodu. Od kilku lat na rynku litewskim króluje firma CityBee, która wypożycza samochody w trzech największych litewskich miastach: Wilnie, Kownie oraz w Kłajpedzie.

Wystarczy zarejestrować się na stronie internetowej, pobrać aplikację na telefon i poszukać na mapie wybranego samochodu. Ceny zaczynają się już od 5,9 euro za godzinę – w cenę wliczone jest również 50 darmowych kilometrów do przejechania.

CityBee to bardzo wygodne rozwiązanie dla osób, które planują krótką wycieczkę np. z Wilna do Troków lub chcą zwiedzić w jeden dzień Mierzeję Kurońską będąc w Kłajpedzie. Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej o „miejskich pszczółkach” zajrzyjcie tutaj: CityBee – ceny i przydatne informacje.

Save

Save

Save

Save

Save

Save

Save

Save

Save

Może Ci się spodobać...

1 Comment

  1. Dzięki za poradnik 🙂 Może akurat w tym roku się wybiorę.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.