Jednodniowe wycieczki z Wilna

Wybierając się na Litwę na dłużej niż weekend warto wyjechać poza granicę Wilna i zobaczyć inne piękne miejsca znajdujące się niedaleko. Tym razem mam dla Was dwie ciekawe propozycje na jednodniowe wycieczki z Wilna.

Trzy Litewskie Stolice

Długość trasy: 114 km
Czas przejazdu: 2 godziny 15 minut

Trzy litewskie stolice to idealna wycieczka dla osób lubiących historię i chcących zobaczyć jak przez lata zmieniały się siedziby władców Litwy. Na trasie wycieczki znalazła się pierwsza, choć nie uznawana przez wszystkich historyków stolica – Kiernów (Kernavė). Na tamtejszych wzgórza zamkowych znajdował się potężny gród, który niestety nie dotrwał do obecnych czasów.

Oczywiście nie zabrakło również Troków, jednego z najpopularniejszych i najczęściej odwiedzanych przez turystów miasteczek na Litwie. Troki to nie tylko Zamek na jeziorze oraz kibiny ale o wiele wiele więcej. Jeśli planujecie odwiedzić Troki koniecznie przeczytajcie ten wpis: Przewodnik po najciekawszych Trockich atrakcjach.

wycieczki z wilna troki

Po drodze z jednej stolicy do drugiej warto odwiedzić Muzeum Palm Wielkanocnych (można je zwiedzać od środy do niedzieli) w miejscowości Čekoniškės, wybrać się na relaksujący spacer po lesie dębowym oraz zobaczyć przepiękną panoramę z tarasu widokowego znajdującego się przy restauracji Pušynėlis.

Geograficzne Centrum Europy

Długość trasy: 69 km
Czas przejazdu: 1 godziny 45 minut

Pisanie o tym, że Centrum Europy znajduje się na Litwie, a nie w Polsce jest ryzykowne ale to już nie pierwszy raz gdy o tym wspominam . Warto wiedzieć, że pierwsze wyznaczone w 1775 roku Geograficzne Centrum Europy faktycznie znajdowało się w Polsce w pobliżu Białegostoku.

Geograficzne Centrum Europy, które znajduje się na Litwie zostało wyznaczone po 1989 roku, a podczas wyliczeń opierano się na ustaleniu środka masy Europy. W miejscu wyznaczonym przez Francuski Instytut Geografii w dniu przystąpienia Litwy do Unii Europejskiej postawiono ponad 6-metrowy obelisk z 12 pozłacanymi koronami – symbol zjednoczonej Europy.

Po odwiedzeniu Geograficznego Centrum Europy warto zwiedzić również Park Europy (Europos Parkas). Jest to miejsce idealne dla osób uwielbiających sztukę nowoczesną. W drodze powrotnej do Wilna zajrzyjcie nad Zielone Jeziora oraz wybierzcie się na spacer po przepięknym parku w Werkach.

Może Ci się spodobać...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.