Kolekcja gigantycznych rzeźb

Rzeźbiarz ludowy Franciszek Sederevičius (1905-1979) stworzył jedyną w swoim rodzaju przydomową kolekcję rzeźb. Składa się ona z 21 rzeźb, które są jedynym przykładem prymitywnej sztuki ludowej na Litwie.

Artysta zafascynowany był końmi. Na czas tworzenia rzeźby pożyczał od sąsiada konia, by móc jak najdokładniej odwzorować jego kształty. Swoje dzieła tworzył z metalowej konstrukcji, którą później pokrywał betonem i cementem, a na końcu polichromią.

Z czasem Sederevičius zaczął rzeźbić popiersia osób, które podziwiał. Dzięki temu w jego ogródku znaleźli się m.in.: Witold Wielki, Vincas Kudirka, Steponas Darius i Stasys Girenas oraz były prezydent Stanów Zjednoczonych John Kennedy.

Jeśli będziecie mieli ochotę zobaczyć na własne oczy te gigantyczne rzeźby, znajdziecie je pod tym adresem: P. Mašioto g. 42, Kudirkos Naumiestis, Šakių rajonas.

Może Ci się spodobać...

0 Comments

  1. Byłam 2 razy na Litwie, ale były to tradycyjne wypady – Wilno, Troki, Kowno…
    Widzę, że trzeba wybrać się po raz trzeci 🙂

    1. Na Litwie jest mnóstwo interesujących miejsc, które napewno warto zobaczyć a nie są oblegane przez turystów tak jak Wilno i Troki:) Niedługo pojawi się notatka o szlaku nadniemeńskich zamków i dworów. Tam można poczuć ducha prawdziwej litewskiej natury.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.