Laima – wszechwiedząca bogini losu

kobieta w ciazy

Długie życie lub wczesna śmierć, szczęście lub zmartwienia, bogactwo lub bieda wszytko to zależy właśnie od Laimy – bogini losu. Rytuały z nią związane były praktykowane jeszcze do drugiej połowy XIX wieku.Kobiety oczekujące dziecka składały Laimie w ofierze kurę, by miała je w opiece podczas ciąży i porodu.

Laima opiekowała się jednak nie tylko rodzącymi kobietami ale również zwierzętami. Zawsze podczas narodzin cieląt bogini Mara (Laima posiadała wiele wcieleń i imion) była obecna w zagrodzie w postaci czarnego węża, czarnej kury lub czarnego robaka. Czarny kolor w Starożytnej Europie symbolizował płodność, w przeciwieństwie do systemu indoeuropejskiego w którym symbolizuje śmierć. Wierzono, że zwierzęta rodzą się również z drzew należących do Laimy ( z brzóz jagnięta, z topoli koźlęta).

Bogini wyobrażana była jako tkaczka, która przędzie nić życia by w końcu ją przeciąć. Laimy mogły pojawiać się pojedynczo lub po trzy. Trzy Laimy decydują o losie nienarodzonego jeszcze dziecka – pierwsza o tym kiedy się urodzi, druga o tym kiedy umrze, a trzecia o tym jak będzie żył. Bez względu na to w ilu i jakich postaciach ukazuje się Laima zawsze uznawana była za jedną i tę samą boginię decydującą o ludzkim losie.

kukulka

Kukułka uważana jest za ptaka Laimy. Swoim kukaniem przepowiada długość życia, szczęście lub pecha. Dzięki kukułce na wiosnę odradza się natura. Pod koniec lata kukułka przemienia się w jastrzębia i w tej postaci pozostaje aż do końca zimy.

 

Może Ci się spodobać...

4 Comments

  1. Czującymocetegoświata says:

    Dziś spotkałem to imię.

  2. […] LAIMA – wszechwiedząca bogini narodzin i losu […]

  3. Jej imię przeszło na fabrykę słodyczy?

    1. Zgadza się 🙂 Chociaż to łotewska fabryka słodyczy:)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.