Mendog – pierwszy i jedyny król Litwy

Litwa w swojej historii miała tylko jednego koronowanego króla i był nim Król Mendog. Jego pomnik możecie zobaczyć w Wilnie nieopodal placu katedralnego, przed wejściem do Muzeum w Starym Arsenale.

Dzień obchodów koronacji króla Mendoga przypada na 6 lipca. Od 1991 roku jest to litewskie święto narodowe, jednak do końca nie wiadomo gdzie i kiedy dokładnie został ukoronowany jedyny król Litwy.

mendog krol litwy

Niektórzy historycy twierdzą, że koronacja odbyła się w Katedrze Wileńskiej, która została wybudowana na rozkaz Mendoga, inni, że stało się to na zamku w Nowogródku, obecnie znajdującym się poza granicami Litwy. Istnieje również trzecia wersja wspominająca wzgórze zamkowe (Palatavio Pilakalnis) nad rzeką Latavą w rejonie Onikszckim (Anykščiai), jednak żadna z tych teorii nie została potwierdzona.

Mendog – droga do korony

Mendog (lit. Mindaugas) urodził się w 1203 roku. Po raz pierwszy wspomniany został w źródłach pisanych 16 lat później jako książę, a w 1236 roku już jako władca Litwinów. Koronowany został w 1253 roku lecz tytułem cieszył się jedynie przez 10 lat.

Z przebiegu jego życia możemy wnioskować, że miał niezwykle silną i wpływową osobowość. Wdawał się w mnóstwo zatargów i wojen nie tylko z zagrażającymi Litwie najeźdźcami, ale również z członkami własnej rodziny. Aby dostać to czego pragnął nie bał się zachowywać niegodziwie. W taki sposób najprawdopodobniej zdobył swoją drugą żonę,której imię nie jest znane, siostrę Morty – jego pierwszej żony.

krol mendog i krolowa

Medogowi przypisuje się zatrzymanie najazdów tatarskich na kraje bałtyckie. Miał również wielki wpływ na rozpoznawalność Litwy na arenie europejskiej i zwrócenie się kraju w kierunku kultur zachodnich.

Jesienią 1263 roku Mendog wraz z dwoma synami, został zamordowany przez Daumantasa –  męża siostry Morty, którą porwał Mendog.

Znaczenie imienia

Imię „Mindaugas” pochodzi od słów „minėti” (wspominać) oraz „daug” (dużo) i oznacza kogoś „sławnego” lub „często wspominanego”. Imię jedynego króla Litwy zaczęto nadawać chłopcom w latach 50-tych XX wieku. Szczyt swojej popularności przeżywało w roku 1983 i zostało nadane aż 1029 razy. Przez ostatnie 10 lat nadawane było średnio 80 chłopcom rocznie.

Więcej o imieniu Mindaugas możecie przeczytać tutaj, a przy okazji poznacie inne popularne litewskie imiona: Litewskie imiona dla chłopców

 

Może Ci się spodobać...

1 Comment

  1. […] wieku stał drewniany zamek zwany Voruta. Zamek należał do jedynego litewskiego króla – Mendoga. Jest to spokojne miejsce, idealne na spacer lub […]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.