Milda – Bogini Miłości

Alchimowicz_Goddess_MildaNiewiele osób pamięta o dawnych litewskich bóstwach. Choć imiona pochodzące z mitologii są dość często nadawane na Litwie ich właściciele czasem nawet nie zdają sobie sprawy, że noszą imię pogańskiej boginki lub boga.

Święto bogini miłości i wolności – Mildy przypada 13 maja. Poświęcony jest jej również cały miesiąc kwiecień. W mitologii germańskiej Milda znana jest jako Freja, w greckiej jako Afrodyta, a w rzymskiej nosi imię Wenus.

Prawdopodobnie świątynia poświęcona Mildzie znajdowała się w Wilnie na terenie Ogrodu Giedymina otaczającego Wzgórze Trzech Krzyży. Nieopodal znaleziono statuetkę poświęconą tej właśnie boginii. Drugie miejsce kultu znajdowało się w Kownie
u zbiegu dwóch największych rzek: Wilii i Niemna – do dzisiaj raz w tygodniu rozpalany jest tam ogień.

Wedle podań Milda jeździła po niebie rydwanem zaprzężonym w białe jak śnieg gołębie. Jej syn był małym, skrzydlatym karzełkiem, który zatruwał ludzkie serca miłosnym jadem. Podobno wyznawcy boginii Mildy posiadali eliksiry wzmacniające miłość lub od niej uwalniające.

W ciągu ostatnich 25 lat imię Milda nadano 2 500 dziewczynek.

Może Ci się spodobać...

6 Comments

 1. Czującymocetegoświata says:

  Bardzo ciekawe.

 2. Skąd ludzie maja pamiętać
  jeżeli się o nich nie mówi niestety

  1. Zgadzam się. Smutne bo niektóre historie są naprawdę ciekawe

 3. kayab92 says:

  Od ponad 3 miesięcy mieszkam w Wilnie. Litwa to kraj o ciekawej, bo mającej różne korzenie, kulturze. Miło, że ktoś zajął się tym wdzięcznym tematem. Zachodząc tutaj zapewne poszerzę swoją wiedzę o kraju, o którym przed przybyciem, to wiedziałam tyle, jak nazywa się jego stolica (i może kilka faktów historycznych ze szkolnych lekcji). Pozdrawiam. 🙂

  1. Ja zakochałam się w tym kraju odkąd pierwszy raz tu przyjechałam 🙂 cieszę się! również pozdrawiam:)

 4. Piękne imię, ale nie bez przyczyny 🙂 Bogini Miłości 🙂 )
  Dobrze, że wraca się do prastarych imion, do tradycji, która była na wiele, wiele wieków przed chrześcijanstwem. Bo wmówiono nam, że zanim nastało chrześcijanstwo, to nasi przodkowie biegali w skórach i polowali na niedźwiedzie. A to zupełnie inaczej wyglądało, były bóstwa, obrzędy, była inna kultura. Dobrze, że teraz wraca się do tych najgłębszych korzeni.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.