Milda – Bogini Miłości

Alchimowicz_Goddess_MildaNiewiele osób pamięta o dawnych litewskich bóstwach. Choć imiona pochodzące z mitologii są dość często nadawane na Litwie ich właściciele czasem nawet nie zdają sobie sprawy, że noszą imię pogańskiej boginki lub boga.

Święto bogini miłości i wolności – Mildy przypada 13 maja. Poświęcony jest jej również cały miesiąc kwiecień. W mitologii germańskiej Milda znana jest jako Freja, w greckiej jako Afrodyta, a w rzymskiej nosi imię Wenus.

Prawdopodobnie świątynia poświęcona Mildzie znajdowała się w Wilnie na terenie Ogrodu Giedymina otaczającego Wzgórze Trzech Krzyży. Nieopodal znaleziono statuetkę poświęconą tej właśnie boginii. Drugie miejsce kultu znajdowało się w Kownie
u zbiegu dwóch największych rzek: Wilii i Niemna – do dzisiaj raz w tygodniu rozpalany jest tam ogień.

Wedle podań Milda jeździła po niebie rydwanem zaprzężonym w białe jak śnieg gołębie. Jej syn był małym, skrzydlatym karzełkiem, który zatruwał ludzkie serca miłosnym jadem. Podobno wyznawcy boginii Mildy posiadali eliksiry wzmacniające miłość lub od niej uwalniające.

W ciągu ostatnich 25 lat imię Milda nadano 2 500 dziewczynek.

6 odpowiedzi do artykułu “Milda – Bogini Miłości

 1. goldenbrown

  Piękne imię, ale nie bez przyczyny 🙂 Bogini Miłości 🙂 )
  Dobrze, że wraca się do prastarych imion, do tradycji, która była na wiele, wiele wieków przed chrześcijanstwem. Bo wmówiono nam, że zanim nastało chrześcijanstwo, to nasi przodkowie biegali w skórach i polowali na niedźwiedzie. A to zupełnie inaczej wyglądało, były bóstwa, obrzędy, była inna kultura. Dobrze, że teraz wraca się do tych najgłębszych korzeni.

 2. kayab92

  Od ponad 3 miesięcy mieszkam w Wilnie. Litwa to kraj o ciekawej, bo mającej różne korzenie, kulturze. Miło, że ktoś zajął się tym wdzięcznym tematem. Zachodząc tutaj zapewne poszerzę swoją wiedzę o kraju, o którym przed przybyciem, to wiedziałam tyle, jak nazywa się jego stolica (i może kilka faktów historycznych ze szkolnych lekcji). Pozdrawiam. 🙂

  1. Na Litwie Autor

   Ja zakochałam się w tym kraju odkąd pierwszy raz tu przyjechałam 🙂 cieszę się! również pozdrawiam:)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.