Najważniejsze zmiany w 2016 roku

Od 1 stycznia 2016 roku wchodzą w życie zmiany, które będą miały duży wpływ na zawartość litewskich portfeli .

euro

 • Wynagrodzenie minimalne

Jedną z najważniejszych zmian będzie wzrost minimalnego wynagrodzenia (MMA) o 25 euro – z 325 do 350 euro. Zwiększy się również godzinowe wynagrodzenie i będzie wynosiło 2,13 euro.

Dzięki temu około 216 tysięcy osób będzie mogło się cieszyć z wyższego dochodu.

Prawdopodobnie minimalne wynagrodzenie wzrośnie ponownie od 1 lipca 2016 osiągając poziom 380 euro.

 • Kwota wolna od podatku

Od stycznia wzrośnie również kwota wolna od podatku (NPD). W 2015 roku wynosiła 166 euro miesięcznie. W nowym roku osiągnie poziom 200 euro miesięcznie. Zmiana jednak obejmować będzie jedynie mieszkańców, których dochody nie przekraczają wynagrodzenia minimalnego.

Wzrośnie również dodatkowa kwota wolna od podatku (PNPD) dla osób posiadających dzieci. Kwota wzrośnie podwójnie – z 60 do 120 euro.

 • Podatek od nieruchomości

Z 5 do 10 lat wydłuży się okres po którym dochód ze sprzedaży nieruchomości (innej niż mieszkania w którym jest się zameldowanym) będzie wolny od podatku.

 • Obowiązkowe ubezpieczenie zdrowotne

W związku z wzrostem minimalnego wynagrodzenia zwiększa się również kwota obowiązkowego ubezpieczenia zdrowotnego (PSD). PSD wynosić będzie 31,5 euro miesięcznie (9% minimalnego wynagrodzenia).

 • Emerytury

Od stycznia o 8 euro wzrosnie również emerytura i wynosić będzie około 265 euro.  Zmiana ta obejmie 860 tysięcy obywateli posiadających prawo do otrzymywania emerytury.

 • Ceny gazu i prądu

W 2016 roku mieszkańcy korzystający jedynie z kuchenek gazowych za metr sześcienny zapłacą 0,66 euro, a osoby ogrzewający gazem mieszkania – 0,42 euro.

Nadal obowiązywać będzie dodatkowa opłata abonamentowa. W pierwszym wypadku wynosić będzie dodatkowo 0,56 euro, a osoby wykorzystujące gaz do ogrzewania dopłacą 3,99 euro miesięcznie.

Ceny prądu będą wynosiły maksymalnie 8,086 ct/kWh (dla korzystających z sieci o średnim napięciu) oraz 9,852 ct/kWh (korzystając z wysokiego napięcia).

Od 1 stycznia 2016 połączone zostają przedsiębiorstwa Lesto (odpowiedzialne za dostarczanie prądu) oraz „Lietuvos Dujos” (gaz) tworząc jedno nowe „ESO” („Energijos skirstymo operatorius“)

 • Sprzedaż alkoholu

Nadal obowiązywać będzie zakaz sprzedaży alkoholu w godzinach 22 – 8 oraz 1 września (cały dzień).

Dodatkowo wprowadzono całkowity zakaz sprzedaży alkoholu na stacjach benzynowych (na początku miał być to zakaz sprzedaży jedynie mocnych alkoholi). Od 1 stycznia nie znajdziecie tam jednak nawet napojów alkoholowych mających mniej niż 15%.

 

 

 

7 Comments

 1. Roman says:

  A kiedy w tym roku odbęda się Dni Morza w Klajpedzie ?

  1. Dni Morza w Kłajpedzie odbędą się od 29 do 31 lipca:)

 2. Zawsze w nowym roku szykują się jakieś zmiany. A to podwyżki, a to regulacje.. zaciekawiła mnie sprawa emerytur. Czy „Od stycznia o 8 euro wzrosnie również emerytura i wynosić będzie około 265 euro” to, co napisałaś, oznacza, ze na Litwie emerytury są jednakowe dla wszystkich? Czy też dotyczy to najniższej emerytury? Albo uśrednionej?
  Ciekawe informacje 🙂

  1. Ta informacja dotyczy średniej emerytury:)

  2. Dziękuję 🙂

 3. kayab92 says:

  Nawet nie wiedziałam, że istnieje zakaz sprzedaży alkoholu o określonych godz. w Litwie. Widocznie ten zakaz utrzymał się w wielu republikach byłego ZSSR. O tej porze akurat się w sklepie nie zaopatrywałam. 😉 Zawsze dobrze usłyszeć, że się zarobi więcej, choćby to realnie zbytnio nie wpłynęło na poziom życia. W Polsce podobno też więcej zarobimy i mniej za paliwo i gaz zapłacimy. To się okaże. 😉

  1. Zgadzam się:) Zawsze lepiej zarobić więcej niż mniej:)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.