Delfina na Litwie logo

Legendy litewskie: Żelazny Wilk

legenda o zelaznym wilku

Miejsce w którym dziś stoi Pałac Wielkich Książąt Litewskich, w XIII wieku porastał gęsty i stary las. Za dnia słychać w nim było ryk króla puszczy – wielkiego tura, a w nocy wycie wilków.
W ciemności dostrzec można było błyszczące oczy rysia wyczekującego swej ofiary.

Ogromna puszcza wabiła wielu myśliwych. Wśród nich był też Książę Świętoróg. Pewnego razu podczas polowania książe znalazł się u zbiegu dwóch rzek – Wilii i Wilenki (lit. Neris i Vilnia) i w dolinie pomiędzy wysokimi wzgórzami zdecydował postawić największe Romowe czyli świątynię poświęconą bogu Perkunowi. Wybrał arcykapłana – Kriwę oraz Wajdelotów i Wajdelotki (lit. Vaidilutė) do opieki nad Świętym Ogniem. Od tego czasu dolina nazwana została Doliną Świętoroga (lit. Šventaragio slėnis).

lasRównież książę Giedymin był wielkim wielbicielem polowań. W tym czasie mieszkał w stolicy Litwy – Trokach (lit. Trakai), gdzie na wyspie na środku jeziora Galvė postawił zamek. Giedymin często wraz ze szlachcicami i wojami zapuszczał się głęboko w prastare lasy.

Podczas jednego ze swych polowań, Wielki Książę w pogoni za turem dotarł nawet na szczyt wzgórza znajdującego się nad zbiegiem Wilii i Wilenki, i tam zakończył życie króla puszczy. Wielki zwierz, od ciosu w samo serce, natychmiast padł nieżywy, a Giedymin zadął w pozłacany róg oznajmiając zwycięstwo.

Słońce dawno już schowało się za horyzont, a srebrny księżyc przebłyskiwał wśród dębowych i lipowych liści. W dolinie migotał święty płomień i słychać było pieśń wajdelotki. Zmęczeni po całym dniu polowania, myśliwi zdecydowali nie wracać do Troków. Rozbili obóz nad brzegiem Wilii – w miejscu gdzie niedawno został spalony książę Świętoróg, posilili się mięsem tura oraz miodem pitnym i zasnęli. Jedynie Książę Giedymin nie mógł długo zasnąć. W końcu jednak sen zmożył i jego.

Śnił, że na szczycie góry, na której pokonał tura, stał teraz ogromny wilk, okuty w żelazną zbroję. Wyglądał jakby cały odlany był z żelaza. Wilk uniósł łeb w kierunku księżyca i zaczął wyć. Wył tak głośno jak gdyby posiadał siłę całego stada.

legenda o zelaznym wilkuGdy ciepłe promienie wschodzącego słońca zalały wzgórze i przedzierały się przez liście, zbudził się Wielki Książę Giedymin. Opowiedział swoim towarzyszom o dziwnym śnie. Wierzył, że bogowie zsyłają sny, by ostrzec lub doradzić lecz niestety żaden z obecnych nie potrafił wytłumaczyć znaczenia książęcego snu. Poradzili mu jednak, by posłał po Wielkiego Mędrca – Lizdeikę, który znany był ze swej mądrości na całej Litwie.

Lizdeika przybywszy na miejsce, wysłuchał tajemniczego snu i głęboko się zamyślił. Wszyscy długo oczekiwali w największym skupieniu. W końcu Arcykapłan, oparty jedną ręką na lasce, która była symbolem jego wielkości, drugą rękę uniósł do nieba i przemówił:

— Wielki Książę! Tym snem bogowie oznajmili Ci swą wolę, i jeśli ją wypełnisz czeka Cię chwała. Żelazny Wilk oznacza, że w tym miejscu musi powstać twierdza i miasto – stolica kraju, a stado wilków brzmiących w jego wyciu oznacza mieszkańców, którzy sławę Twoją i Twego grodu rozgłoszą po całym świecie. Powinieneś być posłuszny woli boskiej i postawić w tym miejscu zamek.

Książę z wdzięcznością i radością przyjął tłumaczenie i w niedługim czasie rozpoczął budowę zamku na wzgórzu. W dolinie powstał drugi zamek zwany Dolnym, a dookoła zaczęto wycinać dęby i stawiać domy.

Tak też powstało miasto nad brzegiem Wilenki, zwane Wilnem. W późniejszym czasie Książę  Giedyminas przeniósł do Wilna stolicę z Troków, a Lizdeika od czasu wyjaśnienia snu został nazwany przez Księcia Radziwiłłem (Radvila).

baszta giedymina

Jedna odpowiedź

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

10 wyjatkowych wycieczke po litwie 2024

Nowy przewodnik po Litwie jest już dostępny

Ponad 130 stron pomysłów na podróże po Litwie + 5 wyjątkowych ebooków GRATIS

więcej o podróżach...