Ogród rzeźby w Salantai

Wpis gościnny

U większości osób hasło „rzeźba religijna” budzi jednoznaczne skojarzenia – od pyzatych, barokowych amorków, przez różne wizje ukrzyżowania, aż do mniej lub bardziej udanych pomników papieża. Tymczasem w miejscu o którym chciałbym napisać, można ujrzeć wiele inspirowanych wiarą dzieł, ale jednocześnie należy nastawić się na pewną nietypowość wystawy. Choćby i na widok ustawionego przy wejściu… czołgu.

Mowa o Ogrodzie Rzeźby (Orvidų sodyba), mieszczącym się na obrzeżach Salantai – miejscowości znajdującej się około 60 km. na północny wschód od Kłajpedy. Choć część dzieł jakie się w nim znajdują, wyszła spod dłuta Viliusa Orvidasa – lokalnego samorodnego rzeźbiarza, to pomysł takiej formy ekspozycji zawdzięczamy jego ojcu, Kazimierasowi. On to bowiem, podobnie jak dziadek naszego bohatera, również zajmował się rzeźbiarstwem.


W okresie gdy Litwa była okupowana przez ZSRR, Vilius uchronił przed zniszczeniem wiele rzeźb religijnych, dając im schronienie w swoim ogrodzie. Z czasem zaczął uzupełniać zbiory swoimi dziełami, oscylującymi między folklorem, militariami (co można zobaczyć choćby i na poniższym zdjęciu) oraz religią. Swoją twórczość tłumaczył bardzo prozaicznie – twierdził, że chce zachować kamienie i dęby.

Co ciekawe, choć jego twórczość nie była wymierzona przeciwko Związkowi Radzieckiemu, wiele osób uważało ją za swoisty symbol oporu przeciw okupacji. W tym również Rosjanie, którzy prześladowali zarówno artystę jak i jego rodzinę. Niestety choć dane mu było doczekać odzyskania przez Litwę niepodległości, nie nacieszył się zbyt długo życiem w wolnym kraju. Vilius Orvydas zmarł w 1992 r. – trzy lata po śmierci ojca.

Przy okazji warto wspomnieć, że ostatnie lata swojego życia, Vilius spędził we franciszkańskim klasztorze, pod imieniem Gabriel. Zaś samym muzeum opiekuje się jego siostra, Palmyra.

Jeżeli ktoś po wizycie w tym ogrodzie zapragnie ujrzeć więcej ciekawych tworów, w pobliżu Kłajpedy, w miejscowości Juodkrante, może wejść na Wzgórze Czarownic, a przy okazji miło spędzić czas na Mierzei Kurońskiej.


Źródła:
http://www.atlasobscura.com/places/orvydas-garden
https://www.lonelyplanet.com/lithuania/around-palanga/attractions/orvydas-garden/a/poi-sig/1467926/1327702
https://lt.wikipedia.org/wiki/Vilius_Orvidas

Strona ogrodu na facebooku: Orvidų sodyba

Zdjęcia i tekst: hreindyr

Save

Może Ci się spodobać...

1 Comment

  1. […] (choć zachwalane Telsiai) i kontynuuję wątek religijny. Tym razem w Salantai i tamtejszym Ogrodzie Orvydasa (Orvydý sodyba). Wprawdzie przy wejściu wita mnie czołg, ale reszta eksponatów jest bardziej […]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.