Ozdoby świąteczne: malutkie domki z piernika

Za oknem robi się coraz bardziej świątecznie. Wszędzie ozdoby, w radio znowu grają „Last Christmas”, w sklepach ogromne kolejki, jednym słowem – święta tuż tuż:)

Jeśli Wy również już czujecie świąteczny klimat ale wypiekanie pierników jeszcze przed Wami to ten wpis z pewnością Wam się przyda. Dziś pokażę jak zrobić taką śliczną, świąteczną chatkę, którą można wykorzystać jako ozdobę na choinkę bądź jako słodki dodatek do kawy w świąteczny poranek.

Projektujemy!

Na początek przygotujmy sobie szablon. Potrzebne nam będą części z których zrobimy domek.

Części domku – razem 6:

  • Dwie ściany boczne (kwadrat o boku 2-2,5 cm)
  • Ściana tylna i przednia (podstawa ok.2,5 cm – na górze zakończona trójkątem). Otwory na drzwi możemy wyciąć po upieczeniu.
  • Dach z dwóch części (prostokąt o bokach ok. 3,5 – 4 cm x 2,5 – 3 cm)

Zbieramy materiały budowlane!

Przepis na ciasto piernikowe znajdziecie tutaj -> pyszne i aromatyczne pierniczki (przepis)

Z przygotowanego ciasta wycinamy części domków i układamy na papierze do pieczenia. Z takiej ilości ciasta jak w przepisie powyżej możecie przygotować ogromną ilość chatek ale na początek zalecam zrobienie 10 sztuk, a resztę ciasta proponuję przeznaczyć na zwyczajne, świąteczne pierniki.

Części domku ze względu na ich rozmiar upieką się szybciej niż duże pierniki. Najlepiej trzymać je w piekarniku około 3-4 minuty.

Pamiętajcie! Czym dłużej pieczemy nasze pierniczki tym twardsze się stają.

domek z piernika

Budujemy chatkę!

Po upieczeniu wszystkich części do budowy domków bierzemy się za wycinanie drzwi (oczywiście jeśli chcemy wykorzystać je jako ozdoby na kubki). Możemy również wyrównać inne części domków, jeśli nie wyrosły równomiernie, by łatwiej było nam je skleić. Jeśli wszystkie części są już gotowe, przygotujmy naszą jadalną zaprawę murarską czyli lukier.

Przepis na lukier znajdziecie tutaj -> lukier w 5 minut

Ważne by lukier nie był zbyt płynny ponieważ będzie nam bardzo ciężko posklejać i ozdobić poszczególne malutkie części chatki. Lukier nie powinien spływać po nałożeniu na krawędź. Można go zagęścić dodając większą ilość cukru pudru.

Części domków łączymy wedle uznania (ważne żeby domek wyglądał jak domek) – ja zaczęłam od przyklejenia ścian do przodu chatki. Następnie dokleiłam tylną część, a na koniec dach.

Ozdabiamy!

Nasze chatki możemy ozdobić cukrowymi gwiazdkami lub kuleczkami. Bez problemu przykleją się do lukru i będą prezentować się cudnie. Do ozdobienia dachu można wykorzystać płatki migdałowe, które będą imitować dachówkę.

Chwalimy się!

Zbudowanie piernikowej chatki to nie lada wyzwanie i sprawdzian cierpliwości. Wszyscy z pewnością będą zachwyceni Waszymi malutkimi miodowymi cudeńkami dlatego podzielcie się nimi również z nami!

Prześlijcie zdjęcia swoich piernikowych chatek do mnie na adres: delfina@nalitwie.com, a ja zamieszczę je pod tym postem.

Może Ci się spodobać...

3 Comments

  1. Fantastyczna chatka! 🙂 Zdolna jestes.. 🙂

    1. Dziękuję bardzo:)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.