Pałac Prezydencki w Wilnie

Historia Pałacu sięga aż 1387 roku, kiedy to Wielki Książe Władysław II Jagiełło zobowiązał się na mocy Unii Krewskiej do przyjęcia chrztu przez Wielkie Księstwo Litewskie. Po przejściu Litwy na chrześcijaństwo Jagiełło założył Diecezję Wileńską, na gruntah położonych obok Ogrodu Goštauto. Oznacza to, że ziemie należące do biskupa znajdowały się na terenie obecnego kompleksu pałacowego.

Pałac biskupii

Pierwszy biskup Wilna, Andrius Vasila, zbudował pałac który z biegiem lat zmieniał swój wygląd wraz z nowymi właścicielami. Źródła pisane zachowane w Pałacu Biskupim dowodzą, że w latach 1536 – 1555 czyli za czasów biskupa Pauliusa Olšeniškisa, pałac niemalże dorównywał świetnością Zamkowi Królewskiemu. W XVI wieku rezydencja biskupa otoczona była przez park, który bogactwem roślinności i krajobrazu przewyższał nawet ogrody Radziwiłłów. Ostatnim biskupem żyjącym w pałacu był biskup Masalskis. Zlecił on przebudowanie obiektu litewskiemu architektowi Wawrzyńcowi Gucewiczowi.

pałac prezydencki wilno

XVII i XVIII wiek przyniosły wiele zniszczeń. W 1737 oraz 1748 roku pałac trawiony był przez pożary, które zniszczyły niemal całą dokumentację związaną z własnościami biskupa oraz jego jurysdykcją w Wilnie. Po włączeniu Litwy do Imperium Rosyjskiego, Pałac Biskupi stał się tymczasową rezydencją rosyjskiego cesarza, książąt oraz szlachty. Najwspanialszy i najbardziej szanowany pałac tamtych czasów był rezydencją Cara Pawła I w 1796 roku, Stanisława Augusta Poniatowskiego rok później, a w 1804 Ludwika XVIII, niedoszłego króla Francji.

Siedziba Generalnego Gubernatora

W wieku XIX, pałac stał się oficjalną rezydencją Generalnego Gubernatora Rosyjskiego. – Michaiła Muravyova zwanego na Litwie Wieszatielem. Mieszkał tu również przez trzy lata generał Kutuzov, Litewski Gubernator Generalny. Generał Kutuzov wrócił do Wilna po raz trzeci w 1812 roku, aby uczestniczyć w obchodach zwycięstwa nad Napoleonem. W pałacu zostało przyznane mu najwyższe odznaczenie militarne – order św. Grzegorza.

Lata 1824 – 1834 nadały pałacowi nowy wygląd. Przebudowany przez znanego architekta carskiego Wasilija Stasova uzyskał obecną formę. W 1920 roku, przed utratą Wilna na rzecz Polski, pałac mieścił Ministerstwo Spraw Zagranicznych Republiki Litewskiej oraz agencji informacyjnej ELTA. W okresie międzywojennym ponownie stał się miejscem oficjalnych uroczystości. Marszałek Józef Piłsudski również parokrotnie zatrzymywał się w pałacu na dłużej. Po II Wojnie Światowej został przekształcony w Sowiecki Militarny Ośrodek Oficerski. Na obecnej Białej Sali odbywały się wówczas wieczorki taneczne dla młodzieży. W latach sześćdziesiątych wraz z nowymi gospodarzami otrzymał również nową nazwę stając się Pałacem Artystów. W 1991 roku, po odzyskaniu przez Litwę niepodległości część budynku zajęła Ambasada Francji.

pałac prezydencki wilno

Historia Pałacu Prezydenckiego

Rozpoczęte w 1995 roku na terenie parku Pałacu Prezydenckiego prace wykopaliskowe ujawniły przedmioty związane z życiem codziennym datowane na XIV wiek. Najwcześniejsze znaleziska archeologiczne odkryte na dziedzińcu pochodzą z epoki brązu oraz z wczesnej epoki żelaza.
Adaptacja pałacu na potrzeby siedziby Prezydenta Republiki Litewskiej oparta była na dwóch koncepcjach aranżacyjnych. W miejscach gdzie zachowała się informacja na temat pierwotnego wyglądu, miał być on przywrócony zgodnie z pierwowzorem. Pierwsze piętro, ze względu na brak zachowanych wzorców, urządzone jest w stylu nowoczesnym lecz z zachowaniem typowych dla klasycyzmu materiałów takich jak mahoń. Renowacja wnętrz głównych sal ceremonialnych oparta została na źródłach historycznych oraz innych materiałach badawczych. Wnętrza na drugim piętrze zachodniego skrzydła zostały zaprojektowane na nowo ze względu na ich całkowite zniszczenie. Dane historyczne na temat XIX-wiecznego wyposażenia pałacu zostały wykorzystane do przywrócenia autentycznego umeblowania oraz elementów późnoklasycystycznych. Ich kopie zostały wykonane przez najlepszych producentów mebli na Litwie oraz w Sankt Petersburgu.

Może Ci się spodobać...

2 Comments

  1. Cześć dzięki za wpis !

    1. Bardzo proszę 🙂 cieszę się, że się przydał.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.