Delfina na Litwie logo

Podróż z psem na Litwę

Od stycznia jesteśmy szczęśliwymi posiadaczami naszego pierwszego rodzinnego psa – ślicznej Goldenki o imieniu Lucy. Jak to z psem, nie zawsze jest łatwo, ale na szczęście przetrwaliśmy bez strat okres wypadania zębów i nauki czystości. Teraz cieszymy się ogromną ilością psiej miłości i wspaniałymi spacerami.

Podróż z psem na Litwę

 

W połowie kwietnia po raz pierwszy wybraliśmy się w dłuższą podróż z psem – z Litwy do Polski. Muszę przyznać, że trochę się obawiałam jak będzie wyglądała nasza wycieczka z 2,5-latkiem i 5-cio miesięcznym szczeniakiem, ale było zaskakująco łatwo.

Zanim wybierzecie się w podróż z psem koniecznie upewnijcie się, że sami macie wszystkie potrzebne podczas podróży dokumenty. Potem zajmijcie się dokumentami potrzebnymi Waszemu pupilowi.

Psi paszport

 

Każdy pies (kot i fretka też) wyjeżdżający zagranicę musi mieć swój paszport. Do wjazdu na teren Litwy wystarczy obowiązujący w Unii Europejskiej zwierzęcy paszport wraz z kompletem obowiązujących szczepień.

Dokument dla swojego psiaka możecie wyrobić u weterynarza. Koszt wydania paszportu to 100 zł. Aby otrzymać paszport nasz pies musi być zaczipowany czyli posiadać wszczepiony pod skórę transponder zawierający 15-sto cyfrowy niepowtarzalny numer dzięki, któremu może zostać zidentyfikowany. W skrócie mówiąc, pies podczas czipowania otrzymuje swój osobisty Psi PESEL. Taka procedura nie powinna kosztować wiecej niż 150 zł.

Obowiązkowe szczepienia

 

W psim paszporcie znajduje się strona poświęcona obowiązkowym szczepieniom. Na Litwie, tak jak i w Polsce jedynym obowiązkowym szczepieniem jest szczepienie przeciwko wściekliźnie. Najwcześniej takie szczepienie można przeprowadzić gdy szczeniak skończy 12 tygodni.

Pamiętajcie jednak, że w podróż z psem zagranicę można wybrać się dopiero 21 dni po takim szczepieniu ponieważ dopiero po takim czasie w psim organizmie pojawiają się odporność na tę chorobę.

Szczepienia zalecane

 

Przed przyjazdem na Litwę warto zaszczepić swojego psa dodatkowo przeciwko parwowirozie i nosówce. Przed podróżą w „sezonie kleszczowym” (czyli od marca do października) wyposażcie  swojego psa również w specjalną obrożę lub zaaplikujcie na skórę krople chroniące go przed tymi pasożytami.

 

Bezpieczeństwo w podróży

 

Każdy człowiek szanujący bezpieczeństwo, zdrowie i życie swoje oraz podróżujących z nim osób zapina pasy bezpieczeństwa wsiadając do samochodu. Również dzieci od pierwszych dni przewozimy w specjalnie przystosowanych dla nich fotelikach by zapewnić im maksymalny poziom bezpieczeństwa.

Naszym czworonogom też należy się komfort oraz bezpieczeństwo jazdy podczas podróży. Najlepiej w podróży sprawują się szelki oraz specjalny psi pas bezpieczeństwa, który wpina się bezpośrednio do zatrzasku pasów samochodowych.

Nasz pies najczęściej podróżuje zapięty w pasy na tylnym siedzeniu lub gdy mamy pełny samochód przesiada się w pasach do bagażnika. Wiem jak to brzmi ale jeździmy kombi więc w bagażniku pies ma naprawdę świetne warunki, może wyglądać przez tylną szybę, wyciągnąć się wygodnie albo zajrzeć do nas ponad siedzeniami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

10 wyjatkowych wycieczke po litwie 2024

Nowy przewodnik po Litwie jest już dostępny

Ponad 130 stron pomysłów na podróże po Litwie + 5 wyjątkowych ebooków GRATIS

więcej o podróżach...