Ratusz Wileński – teatr, skarbiec i więzienie w jednym

Zdaniem historyków, pierwszy Ratusz Wileński pojawił się w związku z nadaniem miastu Praw Magdeburskich. Zaisniała wtedy potrzeba wybudowania siedziby władz miejskich. Najstarszy ratusz, wspomniany w 1432 roku znajdował się w tym samym miejscu, w którym stoi obecny. Budynek ratusza wzniesiono w centralnym punkcie rynku. Fundamenty pierwszego Ratusza przetrwały do dnia dzisiejszego, ujawniając jego pierwotny wyglad.

Ratusz wilenski
© GO Vilnius

Ratusz Wileński i jego oblicza

Początkowo był on zbudowany w stylu gotyckim,posiadał dwa piętra oraz wieżę na której w 1662 roku zamontowany został zegar. Wyposażony był w sale obrad, sale sądowe, archiwum, skarbiec
a w podziemiach więzienie.

Miasto nawiedzane było wielokrotnie przez pożary a Ratusz, jako najważniejszy symbol samorządności, odbudowywany i rekonstruowany był wielokrotnie. W 1680 roku, w czasie remontu, fasada budynku została ozdobiona rzeźbami aniołów. W 1725 roku zegar na wieży został wymieniony na nowy z pozłacanymi postaciami, budynek został pokryty dachówką, a gzymsy ozdobione miedzianymi zakończeniami.ratusz wileński

Pożar w 1749 roku ponownie uszkodził Ratusz. Odbudowy podjął się Jan Krzysztof Glaubitz. Prace zakończono w 1769 roku, lecz po 10 latach wieża zegarowa z powodu słabych fundamentów zaczęła się przechylać. Pomimo starań Wawrzyńca Gucewicza, który podjął się naprawy, zapadła się uszkadzając dotkliwie budynek Ratusza.

Dzisiejszy ratusz

Raz jeszcze, po zatwierdzeniu przez króla i radę miasta najskromniejszego i najmniej skomplikowanego projektu Gucewicz zajął się przebudową.  Zmienił elementy ratusza na neoklasycystyczne z domieszką renesansowych. Na przodzie dostawił portyk o sześciu kolumnach zwieńczony tympanonem. Ratusz został ukończony w 1799 roku – rok po śmierci architekta. Na początku XIX wieku zajęto się również dekoracją wnętrza.

ratusz wileński

Od roku 1387 aż do 1808 Ratusz oraz przylegający do niego plac były jednym z kluczowych miejsc gromadzących ludność Wilna. Od 1810 roku w budynku działał „Mały” Teatr. Po 1845 roku budynek Ratusza zamieniono w Teatr Miejski, który rozwijał swą działalność do połowy XX wieku. Odbyła się w nim premiera „Halki” Stanisława Moniuszki. Później został opuszczony i uległ zaniedbaniu. Przez trzy lata budynek poddawany był rekonstukcji wg projektu S. Narembskisa. Podczas renowacji wnętrza utrzymana została stylistyka drugiej połowy XVIII wieku. Fasada budynku wyposażona została w granitowe schody, a gotyckie piwnice zachowane w niezmienionym stanie. Ratusz miał być przystosowany aby spełniać reprezentacyjne funkcje państwa, lecz II Wojna Światowa przerwała prace rekonstrukcyjne.
Od zakończenia wojny aż do 1995 roku w Ratuszu działało Litewskie Muzeum Sztuki. Obecnie odbywają się tu wydarzenia publiczne. Pomieszczenia udostępniane są również na wydarzenia kulturalne, wystawy, promocje książek bądź koncerty.

Jak dojechać?

Zwiedzając Stare Miasto radzę zostawić samochód na parkingu i wybrać się na spacer lub skorzystać z darmowych rowerów , które pojawiają się w Wilnie pod koniec kwietnia.

Adres:
 Ratusz Wileński
 

Może Ci się spodobać...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.