Regiony Etnograficzne

Rok 2015 na Litwie został ogłoszony rokiem regionów etnograficznych, dlatego też postanowiłam opowiedzieć Wam trochę więcej na ten temat.

Litwa podzielona jest na 5 regionów etnograficznych: Suvalkija (Suwalszczyzna), Aukštaitija (Auksztota), Žemaitija (Żmudź), Dzūkija (Dzukia) oraz Mažoji Lietuva (Litwa mniejsza). Każdy z tych regionów posiada swoją etnograficzną stolicę.

Litwa regiony etnograficzne

Dzūkija jest to region położony w południowo-wschodniej części kraju. Jego stolicą jest miasto Alytus (po polsku nazywane Olitą). Miasto leży nad Niemnem i  jest jednym z najstarszych miast Litwy.  W tym regionie znajduje się Dzukijski Park Narodowy. W obrębie tego regionu leżą również dwa najbardziej znane uzdrowiska na Litwie: Druskienniki (Druskininkai) oraz Birsztany (Birštonas).

Suvalkija ze stolica w Mariampolu (Marijampolė) zajmuje południowo-zachodnią część Litwy na lewym brzegu Niemna. Litewska Suwalszczyzna graniczy z Obwodem Kaliningradzkim i posiada przejście graniczne w mieście Kybartai (Kibarty). Mieszkańcy suwalszczyzny uważani są za ludzi nad wyraz oszczędnych i nie lubiacych się niczym dzielić.

Aukštaitija to największy z 5 regionów etnograficznych. Zajmuje obszar północno-wschodniej Litwy
i dzieli się na dwa mniejsze regiony – Auksztotę zachodnią ze stolicą w Poniewieżu (Panevėžys) oraz Wschodnią. W miejscowości Malaty (Molėtai), 40 km od stolicy wschodniej części regionu Uciany (Utena) znajduje się największe obserwatorium astronomiczne. Auksztota to również litewska kraina jezior.

Etnograficzna stolica Żmudzi znajduje się w Telszach (Telšiai). W odległości 25 km od niej leży przepiękny Żmudzki Park Narodowy. Z tej krainy pochodzi również Konik Żmudzki zwany też Żemajtukiem, uważany na Litwie za narodową rasę konia. Na granicy Żmudzi i Auksztoty mieści się Góra Krzyży, którą w 1993 podczas swej pielgrzymki na Litwę odwiedził Papież Jan Paweł II. Na Górze Krzyży znajduje się ponad 150 tysięcy krzyży.

Ostatni z 5 regionów to Litwa Mniejsza. Region leży na zachodzie Litwy a w jego obrębie znajdują się: Klaipeda, Neringa oraz stolica regionu – Šilutė (Szyłokarczma). Jednym z najpiękniejszych miejsc Litwy Mniejszej jest Mierzeja Kurońska w 2000 roku wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Mam nadzieję, że dzięki informacjach, które tu znaleźliście, poznaliście Litwę lepiej i chętniej odwiedzicie mniej znane jej zakątki:)

Może Ci się spodobać...

2 Comments

  1. I znów dowiedziałam się ciekawych rzeczy o Litwie. Bliski sąsiad, a tak mało mimo wszystko znany.. 🙂

    1. Cieszę się, że post okazał się być pomocny:)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.