Sekrety biur podróży

Niemal każde biuro podróży ma w swej ofercie kilka wycieczek do interesującego nas kraju. Zazwyczaj różnią się one długością wyjazdu, ceną i ilością odwiedzanych miejsc. Niektóre oferty mamią nas również licznymi gratisami takimi jak „śniadanie wliczone w cenę” lub „nieograniczony pobyt w parku wodnym”. Dziś postaram się zdradzić Wam niektóre sekrety biur podróży oraz pokazać Wam jak nie pogubić się w gąszczu ofert, na co zwracać uwagę i co najważniejsze – nie przepłacić.

Przed napisaniem tego tekstu zapoznałam się z wieloma ofertami biur podróży organizującymi wycieczki na Litwę. Znajdziecie tu porady oraz rzeczy często zapisane drobnym druczkiem na które powinniście koniecznie zwrócić uwagę. Dowiecie się również czy wykupienie wycieczki zorganizowanej naprawdę się opłaca.

sekrety biur podróży

ZAKWATEROWANIE

Wybierając się na kilkudniową wycieczkę koniecznie sprawdźcie gdzie organizator planuje Was zakwaterować. Zapoznajcie się z obowiązującym, w kraju do którego się wybieracie, systemem przyznawania gwiazdek hotelom bo jest to jedyny wyznacznik standardu na którym możecie polegać. Nie dajcie się nabrać na „słoneczka”, „plusiki”, „domki” lub inne oznaczenia wprowadzane przez samych touroperatorów ponieważ czasami nie mają dużo wspólnego z faktyczną ilością gwiazdek przyznaną przez system krajowy.

Ważne również by zwrócić uwagę na to, ile osób będzie zakwaterowanych razem z nami w pokoju. W umowie powinna być zawarta informacja na ten temat regulująca wysokość dopłaty w przypadku gdy życzymy sobie nocleg w pokoju jednoosobowym (jeśli takie pokoje są dostępne) oraz informacja, że nie zostaniemy obciążeni dodatkową opłatą jeśli to
z winy organizatora zostaniemy zakwaterowani sami w pokoju dwuosobowym.

Warto zapoznać się też z informacjami i opiniami o hotelu w którym spędzimy urlop. Nieocenione są w tej dziedzinie portale społecznościowe, strony poświęcone turystyce oraz fora internetowe. Jeśli nie chcemy się rozczarować przyjeżdżając na miejsce, możemy wcześniej zajrzeć na stronę internetową obiektu i zapoznać się z opisem udogodnień oraz wyglądem pokoi.

TRANSPORT

Kolejnym ważnym elementem wyjazdu zorganizowanego przez biuro podróży jest transport. Ważne byśmy już podczas podpisywania umowy zostali poinformowani o rodzaju środka transportu, który przywiezie nas na miejsce. Również standard środka transportu ma znaczenie ponieważ jadąc kilka godzin busikiem bez klimatyzacji w 30-stopniowym upale z 20 innymi osobami, do celu dojedziemy zmęczeni i niezadowoleni, a tego z pewnością chcemy uniknąć.

Powinniśmy również zainteresować się czy autokar będzie wynajęty przez biuro podróży czy nie. W niektórych ofertach połączenia obsługiwane są przez autobusy międzymiastowe lub międzynarodowe kursujące według stałego rozkładu.
W takim wypadku firmy transportowe często nie mają podpisanych żadnych umów z biurami podróży – musimy więc pamiętać, że jeśli spóźnimy się choć minutę, autobus na nas nie poczeka.

W naszej umowie powinna widnieć informacja ile sztuk bagażu możemy zabrać ze sobą. Czasami również wymiary oraz waga naszej walizki mogą zostać ograniczone. Upewnijmy się, że nasz bagaż jest wliczony w cenę i zapoznajmy się
z kosztami jego transportu jeśli przekroczy dane wymiary lub wagę. Czasami dodatkową opłatą może być obciążony wyjazd z miast znajdujących się na trasie wycieczki, a nie z miejsca zbiórki.

Zwróćmy również uwagę czy połączenie zagwarantowane przez organizatora będzie bezpośrednie czy z przesiadką oraz ile czasu pomiędzy przesiadkami będziemy musieli spędzić na czekaniu.

UMOWA

Zawsze czytajmy umowę od początku do końca – bez względu na to ile ma stron i jak małym drukiem jest napisana. To w niej zawarte są wszystkie najważniejsze dla nas fakty dotyczące podróży. Jeśli podczas czytania pojawią się wątpliwości natychmiast proście pracownika biura podróży o ich wyjaśnienie.

W umowie zawarte będą informacje m.in. o organizatorze, transporcie, zakwaterowaniu, cenie, dodatkowych opłatach, rodzaju i czasie trwania wycieczki. Powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na cenę wycieczki oraz o tym co jest w nią wliczone: posiłki, nocleg, ubezpieczenie. Zainteresujmy się, czy w przypadku rezygnacji odzyskamy wpłaconą przez nas sumę w całości czy jedynie jakiś jej procent.  Jak będzie wyglądała procedura zwrotu pieniędzy w przypadku odwołania wycieczki przez organizatora.

Pamiętajcie – Nie czytając umowy sami robicie sobie krzywdę!

CENA

Duży wpływ na cenę wycieczki będzie miał fakt czy wykupimy ją bezpośrednio w biurze podróży, które jest organizatorem czy przy pomocy pośredników. Agenci turystyczni potrafią narzucić ogromne marże więc najtaniej będzie wykupić wycieczkę bezpośrednio u organizatora.

Porównując ceny wycieczek w różnych biurach podróży powinniśmy wziąć pod uwagę świadczenia, które zostały w nią wliczone. Zazwyczaj będzie to nocleg, transport, ubezpieczenie i opieka pilota. Czasem w cenie mamy również wyżywienie: pełne (FB), częściowe (HB czyli śniadania i obiadokolacje) albo jedynie śniadania (BB).

Cena wycieczki zazwyczaj nie obejmuje: biletów wstępu do zwiedzanych obiektów, przewodnika miejskiego, wycieczek fakultatywnych, degustacji, rejsów statkiem, biletów komunikacji miejskiej, opłaty klimatycznej oraz kosztów zestawu słuchawkowego Tour-Guide.

Również profil wycieczki ma wpływ na cenę. Wybierając wycieczkę objazdową może się zdarzyć, że nocleg będzie zaplanowany w autokarze podczas przejazdu z jednego punktu wycieczki do drugiego. Nie wszystkim odpowiada takie rozwiązanie więc warto zwrócić na to uwagę.

Niektóre biura podróży podają cenę, która obowiązuje jedynie przy dokładnej ilości osób biorących udział w wycieczce. Przed samym wyjazdem może okazać się, że cena wzrosła, a my musimy dokonać wyboru – zrezygnować z wyjazdu czy dopłacić brakującą kwotę.

Nie dajmy się również nabrać na „gratisy” ponieważ mają one na celu odwrócenie naszej uwagi od minusów wycieczki lub wysokiej ceny. Wbrew pozorom rzeczy, które dostajemy za darmo mogą nas dużo kosztować.

PROGRAM WYCIECZKI

Wykupując wycieczkę 3-dniową może okazać się, że tak naprawdę zwiedzać będziemy tylko jeden dzień, a dwa pozostałe zajmie nam dojazd i powrót do domu. Zwróćcie uwagę jak zaplanowane zostały godziny wyjazdu i czy są dla Was korzystne. Równie ważne jest ile godzin spędzimy na przejazdach z jednego punktu do drugiego i czy ogólny czas przejazdów nie będzie dłuższy od czasu poświęconego na zwiedzanie.

Weźcie pod uwagę ilość obiektów, które zostały zaplanowane na każdy dzień. Niektóre programy są tak przeładowane, że graniczy niemal z cudem wykonanie ich. Wiele z nich tworzonych jest przez pracowników biur podróży, którzy nigdy nie byli w danym mieście i tak naprawdę nie mają pojęcia o tym ile zajmuje choćby zobaczenie obiektów obiecanych
w programie, nie mówiąc już o zatrzymaniu się obok, opowiedzeniu paru ciekawostek lub wejściu do środka.

Wielu organizatorów w swoich programach zamiast „zwiedzania z przewodnikiem miejskim” zamieszcza  „spacer z pilotem”. Tak naprawdę od momentu deregulacji nie istnieje w Polsce już zawód pilota wycieczek, a co za tym idzie nie ma możliwości otrzymania państwowej legitymacji pilockiej na podstawie której pilot wycieczek mógłby starać się o przyznanie mu zagranicznych, tymczasowych uprawnień przewodnickich. Nie dajcie się więc nabrać na „spacer z pilotem” ponieważ polscy piloci zazwyczaj nie mają uprawnień do oprowadzania grup za granicą i nie powinni pobierać za to dodatkowych opłat.

ORGANIZATOR WYCIECZKI

Dobra organizacja wycieczki to nie lada wyzwanie i nie każde biuro podróży dobrze sobie radzi w tej dziedzinie. Przed wykupieniem wycieczki warto zapoznać się z opiniami przyjaciół, znajomych bądź osób, które miały kontakt z wybranym organizatorem. Im więcej informacji zbierzemy tym mniejsza szansa na rozczarowanie. Uważajmy jednak na forach internetowych ponieważ niektóre opinie pisane są przez właścicieli i pracowników biura, rzadziej przez konkurencję ale również istnieje takie prawdopodobieństwo. Korzystajmy z porad osób zaufanych, a z pewnością będziemy zadowoleni z wyjazdu.

Organizatorzy wycieczek mają obowiązek rejestracji działalności w Centralnej Ewidencji Organizatorów Turystyki. Dzięki ewidencji prowadzonej przez Ministerstwo Sportu i Turystyki mamy możliwość sprawdzenia czy biuro z którym wybieramy się na wycieczkę jest zarejestrowane, prowadzi legalną działalność gospodarczą oraz czy posiada ubezpieczenie na terenie krajów w których organizuje wycieczki. Sprawdzenie biura lub pośrednika w tym rejestrze zajmuje minutę, a dzięki temu możecie zaoszczędzić sobie niepotrzebnego stresu w przyszłości.

Warto zwrócić uwagę na to czy kontakt z biurem zawsze jest szybki i bez problemowy oraz czy jesteśmy obsługiwani przez profesjonalnie przeszkolony personel. Jeśli już podczas pierwszego kontaktu odniesiecie wrażenie, że biuro nie traktuje Was poważnie i z szacunkiem lepiej zrezygnujcie z jego usług – wyobraźcie sobie jak trudno będzie się z nimi skontaktować gdy wystąpi jakiś problem. Dla organizatorów wycieczek najważniejszy powinien być zadowolony klient, więc jeśli jeszcze przed podpisaniem umowy czujecie, że firmie brak profesjonalizmu lepiej zrezygnujcie z wyjazdu.

W czasach gdy niemal wszystkie sprawy można załatwić przez internet ważnym elementem prezentacji firmy staje się jej strona internetowa. Jeśli strona jest nieaktualna, brak na niej najważniejszych informacji o biurze (takich jak adres, telefon, e-mail i nazwisko właściciela) lub wygląda niechlujnie i nieprofesjonalnie powinno dać nam to do myślenia. Firmy, które nie dbają o własną markę i dobry wizerunek nie zadbają również należycie o klienta i jego potrzeby.

PODSUMOWANIE

Mam nadzieję, że dzięki poradom zawartym w tym artykule unikniecie wielu pomyłek i problemów związanych z wyjazdami organizowanymi przez biura podróży. Biorąc pod uwagę wszystkie umieszczone powyżej informacje sami musicie zdecydować czy wyjazd oferowany przez wybrane przez Was biuro podróży się opłaca. Pamiętajcie, że to Wy decydujecie bo to Wasze zadowolenie jest najważniejsze.

Podczas podejmowania decyzji nigdy się nie spieszcie, rozważcie wszystkie plusy i minusy, przebierajcie w ofertach dopóki znajdziecie tę najlepszą i nie dajcie się nabrać na słowa pracowników biur podróży, że „zostało ostatnie miejsce w tak dobrej cenie, a reszta będzie już o wiele droższa”. W większości sytuacji jest to tylko zagranie mające na celu zmusić Was do wykupienia wycieczki w tym właśnie momencie i bez zastanowienia.

Dajcie mi znać czy mieliście problemy z biurami podróży i jak je rozwiązaliście. Czekam na wasze uwagi i komentarze.

Jeśli wpis Wam się spodobał, podzielcie się nim ze znajomymi.

Może Ci się spodobać...

14 Comments

 1. Ewelina says:

  Czy pracowni biura podrózy może ,,zmusić” mnie do dopłaty za wyjazd. Mam problem , ponieważ moje pierwsza rezerwacja nie doszła do skutku. Pracownik biura podrózy bez mojej wiedzy i zgody zarezerwował dla mnie tą samą wycieczę ale a wyższą cenę. Różnica nie jest duża ale chodzi mi o pewne zasady. Czy muszę dopłacić do wyjazdu? Pracownik biura twierdzi, żę tak inaczej pieniądze przepadną ,bo on już zarezarwował wyjazd i wysłay do organizatora?

  1. Pani Ewelino, według mnie pracownik nie miał prawa zarezerwować w Pani imieniu droższej wycieczki bez Pani wiedzy i wcześniejszej zgody. Proszę skontaktować się z biurem obsługi klienta lub bezpośrednio z właścicielem biura podróży. Pozdrawiam serdecznie

 2. Ciekawy wpis. Dodałabym, że do ceny wycieczki, trzeba jeszcze doliczać koszt wizy jeżeli taka jest wymagana. I to też podnosi ostateczną cenę całej wycieczki.

 3. Kasia Prus says:

  Biura podróży pobierają oficjalnie cenę w złotych polskich za wycieczki objazdowe,a pozostałe opłaty w euro płaci się do ręki polskiemu przewodnikowi za granicą bez żadnego pokwitowania.
  Czy to jest zgodne z prawem?

  1. Niestety nie jestem w stanie odpowiedzieć na to pytanie. Uważam, że wszystkie opłaty powinny być pobrane przed rozpoczęciem imprezy turystycznej by uniknąć problemów i by turyści mogli w pełni cieszyć się wycieczką nie myśląc o dodatkowych opłatach.

 4. Ania Myszkowska says:

  Świetny pomysł na wpis 🙂
  Pracowałam kilka lat w biurze podróży u organizatora wycieczek (nie w agencji, gdzie widzi się tylko końcowy produkt) i wiele z tych kwestii to najprawdziwsza prawda. Mój pracodawca był świetny, do dziś z resztą z nim współpracuję, ale to na co się napatrzyłam i nadoświadczałam u innych tour operatorów przechodzi ludzkie pojęcie. Miałam do czynienia z biurami, które fundowały chyba wszystkie niemile widziane punkty na wycieczce. Trudno jest dzisiaj znaleźć zaufane biuro, które zna się na rzeczy i będzie rzetelnie a przy tym atrakcyjnie obwozić ludzi po świecie 🙂

  Co do pilotów, bo to akurat bardzo mocno moja działka..
  „polscy piloci zazwyczaj nie mają uprawnień do oprowadzania grup za granicą i nie powinni pobierać za to dodatkowych opłat.:
  Zgadza się, pilot nie ma uprawnień przewodnika lokalnego i wielu miastach oprowadzać mu nie wolno, co nie znaczy, że dobry pilot nie bedzie tego robił – będąc w Rzymie 4-5 dni, ile można czasu spędzić z przewodnikiem? Całe dnie na pewno nie. A na każdym kroku w Rzymie jest coś ciekawego. Pilot musi mieć o tym wszystkim wiedzę i pojęcie i w razie czego przekazywać wiedzę tam, gdzie to możliwe.
  Z resztą, jest całe mnóstwo mias i miasteczke we Włoszech, gdzie przewodnik nie jest wymagany, albo ich wcale nie ma, i tam pilot ma pełne pole do popisu.
  Oczywiście, są piloci, którzy chcą zafascynować klienta danym krajem i… „piloci”, którzy myślą, że są tylko od sprawdzania obecności i rozdzielania pokoi 😉

  1. Oczywiście, często spotyka się pilotów oprowadzających po miastach, gdzie teoretycznie nie powinni tego robić – jeśli jednak posiadają wystarczającą wiedzę to nie mam nic przeciwko. Turyści jednak powinni zostać poinformowani czy będą oprowadzani przez pilota czy przez przewodnika, a nie celowo wprowadzeni w błąd by wyciągnąć od nich po 5 Euro więcej.

  2. Ania Myszkowska says:

   Nie rozumiesz 🙂 Mówię o oprowadzaniu w miastach, gdzie jest to możliwe. Tylko niektóre miasta wymagają usług przewodników lokalnych. Przynajmniej we Włoszech tak jest, że jest pewna lista, gdzie mogą tylko przewodnicy, całą resztę robią piloci. Dlatego pilot na Włochy musi mieć wiedzę w zasadzie o wszystkim. Nigdy nie spotkałam się z praktyką, że za zwiedzanie z pilotem 5 € więcej, ale widocznie niektóre biura zniżają się do takich praktyk.
   Pracowałaś w biurze podróży? Po Twojej wiedzy, wnioskuję, że tak 🙂 Pozdrawiam!

  3. Również na Litwie jest lista miast i obiektów po której oprowadzać mogą jedynie przewodnicy. Jestem przewodnikiem i niestety są biura, które wprowadzają dodatkową, obowiązkową opłatę za zwiedzanie z przewodnikiem, a tak na prawdę jest to spacer z pilotem (w miejscach gdzie obowiązkowo powinien być przewodnik). Nie lubię takich praktyk i dlatego chcę żeby turyści mieli świadomość, że czasem są oszukiwani. Również pozdrawiam i dziękuję za ciekawe uwagi:)

 5. Podstawowym kryterium przy ocenie biura podróży powinno być bardzo proste działanie. Mianowicie sprawdzenie ceny noclegów, dojazdu itp. i policzenie ile taki wyjazd by kosztował na własną rękę.

  Przy samodzielnych podróżach przewodnika można znaleźć na miejscu, a czasami nawet zdarzają się darmowe spacery po mieście z osobą która ma coś ciekawego do powiedzenia.

  1. Tak, zgadzam się. Zawsze powinno się przeliczyć koszt wyjazdu na własną rękę. Ja jestem zwolenniczką wyjazdów zorganizowanych osobiście niż przez biura podróży.

 6. Znakomity wpis! 🙂 Bardzo przydatne informacje, a najważniejsza z nich, to właśnie – trzeba czytać umowę, warunki podróży, żeby podpisać się świadomie. Nie warto wykupywać kota w worku 😉
  Można również wykupić w momencie podpisania umowy ubezpieczenie od kosztów rezygnacji z wyjazdu z przyczyn losowych lub zdrowotnych, które zapewni zwrot większości poniesionych kosztów (nie 100%), na podstawie udokumentowanej przyczyny rezygnacji z wyjazdu.

  Natomiast cena wycieczki jest jednakowa, niezależnie, czy kupuje się u organizatora, czy pośrednika. Takie praktyki, jak piszesz, że są znaczne różnice cen, są niedopuszczalne. Stali klienci mogą liczyć też na różne rabaty. Piszę na podstawie wieloletniego doświadczenia w branży 🙂
  Pozdrawiam 🙂

  1. Dziękuję za tyle nowych i przydatnych informacji:) Być może takie praktyki są niedopuszczalne ale podczas porównywania ofert wycieczek na Litwę niestety znalazłam takiego pośrednika. Był to jeden przypadek ale niestety był.

  2. Dlatego dobrze, że o tym napisałaś. Czasem tak się zdarza, ze organizator wycieczki chce jak najwięcej zarobić, nie dzielić się prowizją z pośrednikiem i dlatego ogłasza specjalne rabaty tylko w swoich biurach, nie u pośredników. I to też jest niezgodne z przepisami, ale cóż, niestety, zdarza się..

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.