Stok narciarski w Wilnie

Lipówka (Liepkalnis) to stok narciarski znajdujący się kilka kilometrów od centrum Wilna. Jest to najwyższy punkt stolicy o wysokości 235 m.n.p.m. W 1982 roku entuzjasta narciarstwa, Laimis Janutėnas postanowił stworzyć na Lipówce trasę narciarską. Dzisiaj znajduje się tu całoroczne centrum sportowe.

stok narciarski wilno litwa

Stok narciarski w Wilnie

Do dyspozycji oddanych zostało 10 tras, 10 wyciągów oraz snowpark. Na miejscu znajduje się również wypożyczalnia sprzętu narciarskiego i snowboardowego. By nabrać sił możemy spróbować popularnych litewskich dań w restauracji na zboczu wzgórza lub odpocząć na tarasie widokowym z przepiękną panoramą.

Wielkim plusem jest fakt, że stok narciarski jest sztucznie naśnieżany 10 armatkami już od momentu, gdy temperatura spadnie poniżej -3 stopni, więc nie musimy liczyć na naturalny śnieg.

Godziny otwarcia

Stok w Wilnie otwarty jest 7 dni w tygodniu zazwyczaj od połowy listopada do końca lutego. Godziny otwarcia mogą się zmieniać ze względu na warunki pogodowe.

 • Poniedziałek 14.00 – 23.00
 • Wtorek – Piątek 12.00 – 23.00
 • Sobota 9.00 – 23.00
 • Niedziela 9.00 – 22.00

Karnety

Kolejnym plusem są karnety godzinowe zamiast punktowych. Nie musimy uiszczać opłaty za kartę ani wyjmować jej za każdym razem, gdy używamy wyciągu. Nie trzeba się również martwić, że jeśli ją zgubimy to nie odzyskamy pieniędzy, które za nią zapłaciliśmy. Jeśli chodzi o wyciągi to czas oczekiwania w kolejce na wjazd na górę nie przekracza zazwyczaj 30 sekund.

Malutkim minusem jest to, że jeszcze nie wszystkie trasy oraz wyciągi zawsze działają, ale jest to zazwyczaj tylko chwilowe i zależne od warunków pogodowych. Warunki na stoku można obserwować dzięki kamerkom internetowym, które znajdziecie tutaj: Stok narciarski w Wilnie – kamery internetowe

Na miejscu można płacić kartą oraz gotówką. W tym roku pojawiła się również kasa samoobsługowa w której można kupić zarówno karnet, jak i zapłacić za wynajem sprzętu.

W sezonie 2018/2019 ceny rozpoczynają się od 10€ za godzinę jazdy.

Ceny karnetów narciarskich od poniedziałku do piątku:

 • 10€ – 1 godzina
 • 11€ – 2 godziny
 • 13€ – 3 godziny
 • 15€ – 5 godzin
 • 5€ – każda dodatkowa godzina po wykorzystaniu pierwszego karnetu

Ceny karnetów w weekendy i dni świąteczne:

 • 11€ – 1 godzina
 • 13€ – 2 godziny
 • 15€ – 3 godziny
 • 17€ – 5 godzin
 • 5€ – każda dodatkowa godzina po wykorzystaniu pierwszego karnetu

Sprzęt można wypożyczyć za 7€ za godzinę (narty/snowboar + buty), a każda dodatkowa godzina będzie kosztować 3€. Cena we wszystkie dni tygodnia jest taka sama.

Jak dojechać?

Jeśli zamierzacie się wybrać na Lipówkę poniżej znajdziecie wskazówki dotyczące dojazdu. Dla odwiedzających Lipówkę został przygotowany bezpłatny parking znajdujący się około 200 metrów od stoku narciarskiego.

Liepkalnis

Minsko pl. 2, Minsko pl. 2, Vilnius 02121, Lithuania

Atrakcje Wilna znajdujące się w pobliżu

 • Cmentarz na Rossie (2,8 km)

Niedaleko Lipówki położony jest Cmentarz na Rossie, który wygląda poruszająco o każdej porze roku więc naprawdę warto go odwiedzić będąc tak blisko.

cmentarz na rossie wilno litwa

 • Ostra Brama (3,8 km)

Ostra Brama to idealne miejsce, aby rozpocząć zwiedzanie Starego Miasta. Główna ulicy doprowadzi Was stąd aż do samej Katedry Wileńskiej. Sprawdźcie co możecie zobaczyć po drodze: Wileńskie Stare Miasto w godzinę.

wilno stare miasto zwiedzanie

 • Kościół św. Piotra i Pawła na Antokolu (6 km)

Kościół św. Piotra i Pawła w Wilnie uważany jest za jeden z najpiękniej dekorowanych kościołów na całej Litwie, ale nie bez przyczyny. Wchodząc do środka nie ciężko uwierzyć, że stworzenie ponad dwóch tysięcy rzeźb zajęło 50 lat.

Będąc w okolicy koniecznie odwiedźcie ten zapierający dech w piersiach kościół, a przed wizytą poczytajcie trochę więcej o jego historii i najbardziej wartościowych rzeczach tam przechowywanych: Najpiękniejszy Wileński Kościół – historia i przydatne informacje.

Może Ci się spodobać...

1 Comment

 1. […] to można tu jednak pojeździć na nartach. Gdy temperatura spada poniżej zera śmiało można zajrzeć na Lipówkę w stolicy lub na Górę Kalita w Anykščiai. Jeśli jednak temperatury są wysokie, a śniegu jak […]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.