Święto Piwa, Dzień Wiatru i Ekwinokcjum czyli wrzesień na Litwie

Rugsėjis to ostatni miesiąc lata i pierwszy miesiąc jesieni. Wrzesień poświęcany był na zaopatrywanie spiżarni w owoce i warzywa zgromadzone podczas zbiorów oraz na przygotowanie się do kolejnego cyklu uprawy ziemi. Najważniejsza praca tego miesiąca to rugių sėja czyli siew żyta.

Pracę tę, zgodnie z przesądami Auksztotów, najlepiej wykonać było na drugi lub trzeci dzień po pełni księżyca (około 8 września). Wierzono, że dzięki temu zboże nie ucierpi od szkodników. Podczas wysiewu znaczenie miała również pogoda – najlepiej by wiał północny wiatr, na niebie było jedynie kilka drobnych chmur, a z rana mgła i niewielka rosa.

straw-bales-726977_1280

Aż do zakończenia wysiewu gospodarz nie golił brody, nie zmieniał białej koszuli, ani nie korzystał z sauny. Starał się aby jego pracy nikt nie widział, by nikt go nie uprzedził – to gwarantowało dobre i obfite zbiory.

W tym samym czasie gospodyni niczego z domu nie wynosiła, ani niczego nikomu nie pożyczała. Miało to gwarantować, że chleba nie zabraknie przez cały rok. Wysiew należało zakończyć do momentu aż brzozowe liście zaczną żółknąć.

Ekwinokcjum i Święto Piwa

Pierwszy dzień astronomicznej jesieni znajduje się w Znaku Wagi. Wierzono, że to właśnie Waga zrównuje dzień z nocą. Tego dnia, czyli 23 września, słońce wstaje dokładnie na wschodzie i zachodzi dokładnie na zachodzie.

Po ciężkich pracach w polu odpoczywano podczas Święta Piwa. Tego dnia nie tylko spotykano się z rodziną i sąsiadami ale również specjalnie przygotowanym piwem oblewano drzwi wejściowe chat i oknapoświęcone ono było bóstwom. Do przygotowania tego specjalnego piwa trzeba było użyć 9 garści zboża skoszonego jako pierwsze podczas żniw.

cornfield-195642_1280

Dzień Wiatru

29 września był bardzo ważnym dniem. Stare wierzenia mówią, że poranny wiatr tego dnia zdradza jakiej pogody możemy się spodziewać podczas nadchodzącej zimy. Wiatr z zachodu oznacza zimę kapryśną, z południa – ciepłą, wschodni lub północny wiatr zapowiada zimę z dużą ilością śniegu. Bezchmurne niebo tego dnia zapowiada zimę bardzo mroźną.

vejopatys

Prawdopodobnie w czasach pogańskich dzień ten był poświęcony bogowi Vėjopatys’owi (Vėjas – lit. wiatr) dlatego też mogła więc przetrwać tradycja związana z przepowiadaniem pogody. Vėjopatys przedstawiany jest jako bóstwo o dwóch twarzach z wydętymi ustami, kogutem na głowie, trzymające w rękach rybę oraz beczkę.

Słowniczek:

Rugsėjis – wrzesień                        Vėjas – wiatr                      Vėjo diena – dzień wiatru

Lygiadienis – równonoc                Alus – piwo                        Ruduo – jesień

Może Ci się spodobać...

2 Comments

  1. […] września – Na Litwie: Święto Piwa, Dzień Wiatru i Ekwinokcjum, czyli wrzesień na Litwie oraz Niemiecka Sofa: Językowe […]

  2. Bardzo ciekawe – tak blisko, a tak inaczej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.