Delfina na Litwie logo

Tradycyjna litewska zupa rybna

litewska zupa rybna

Tradycyjna litewska zupa rybna to nie łatwe zadanie i niemal niemożliwe dla osób, mieszkających w głębi kraju. Zacznę od tego, że taką najprawdziwszą litewską zupę rybną trzeba gotować z ryb złowionych o poranku w Zalewie Kurońskim.

litewska zupa rybna

Z jakiej ryby przygotować litewską zupę rybną?

Nie wystarczy tu jednak jedna duża ryba. Żeby było trudniej musi być ich kilka i do tego różnych gatunków. Najlepsza zupa to ta gotowana na leszczu, sandaczu, wzdrędze i miętusie pospolitym z dodatkiem węgorza.

Mieszkańcy okolic Zalewu Kurońskiego nie używają do zup ryb morskich ponieważ w tym zbiorniku wodnym ich po prostu nie ma. Mieszkańcy wybrzeża Bałtyku za to gotują zupę rybną z łososia i troci wędrownej.

Gotowanie zupy rybnej

Litewska zupa rybna gotowana jest na początku z rybich głów – leszcza i sandacza, oraz całych ryb takich jak jazgarz i wzdręga. Po przygotowaniu wywaru głowy się wyjmuje.

Do zupy rybnej trzeba wykorzystać jedynie lokalne warzywa i zieleninę – marchew, ziemniaki, koperek i szczypiorek. Cebulę wrzuca się w całości, ale trzeba ją najpierw obrać i umyć. Zupę przyprawia się pieprzem oraz dodaje listek laurowy. Do litewskiej zupy rybnej nie dodaje się śmietany.

Na dwie trzy minuty przed końcem gotowania, do wywaru warzywno-rybnego dodaje się kawałki ryb. Następnie zupę trzeba zagotować na 1-2 minuty, pilnować by nie powstała piana, zamieszać i wyłączyć.

Litewska zupa rybna na szybko

Cała moja rodzina uwielbia zupę rybną. Jemy ją co najmniej raz w tygodniu więc stworzyłam własny przepis, który najlepiej odwzorowuje smak zupy rybnej, którą jadłam w Połądze (Palanga).

Mój przepis na zupę rybną jest łatwy i szybki. Zajmuje nie więcej niż 10-15 minut.

Składniki

  • 200-400 g fileta z ulubionej ryby (ja używam łososia bo ryby rzeczne mają dla mnie za mdły smak)
  • 4 ziemniaki
  • 2 marchewki
  • pietruszka
  • koperek
  • przyprawy

Filet z ryby wrzucam do garnka z zimną wodą i gotuję przez 5 minut. W międzyczasie kroję ziemniaki i marchewkę w drobną kostę, siekam pietruszkę i koperek. Wrzucam je do drugiego garnka z zimną wodą i gotuję.

Wyjmuję podgotowany filet z wody, dzielę go na mniejsze kawałeczki i wrzucam do bulionu. Doprawiam ulubionymi przyprawami, gotuję jeszcze parę minut i gotowe.

Smacznego!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

10 wyjatkowych wycieczke po litwie 2024

Nowy przewodnik po Litwie jest już dostępny

Ponad 130 stron pomysłów na podróże po Litwie + 5 wyjątkowych ebooków GRATIS

więcej o podróżach...