Tradycyjne Święta

W poniedziałek oficjalnie powitaliśmy zimę. Razem z jej początkiem rozpoczęło się również odliczanie do Świąt. Całe Kowno zostało przepięknie przystrojone niebieskimi światełkami oraz aniołkami. Na Placu Ratuszowym stoi już Choinka. W sklepach od świątecznych ozdób uginają się półki, telewizja zasypuje nas pomysłami na „cudowne“ prezenty dla najbliższych a w radio znowu można usłyszeć „Last Christmas“. Jedynym słowem „ tradycyjne święta“ na Litwie niczym nie różnią się od tych w Polsce.

tradycyjne święta

Czy tak powinny wyglądać prawdziwe tradycyjne Święta?

Mam wrażenie, że z roku na rok Święta Bożego Narodzenia stają się coraz bardziej konsumpcyjne. Odziera się je z jakichkolwiek tradycji i znaczenia. Wiele osób zaciąga kredyt aby kupić drogie prezenty dzieciom i rodzinie lub by móc wyprawić wielką świąteczną ucztę. Kolejki w marketach już teraz skutecznie mnie zniechęcają do jakichkolwiek zakupów, a do Świąt pozostało jeszcze ponad 3 tygodnie.

Gdzie podziała się Magia Świąt?

Będąc dzieckiem zawsze z niecierpliwością czekałam na ten wspaniały moment, kiedy razem z rodzicami i siostrą, w wieczór przed Wigilią ubieraliśmy choinkę. Zapach drzewka unosił się w całym domu. Dużo ozdób na naszej choince było ręcznie robione, a przede wszystkim łańcuchy. Wigilię oraz pozostałe dni zawsze spędzaliśmy z dziadkami. Tam spotykaliśmy się z resztą rodziny. Łamaliśmy się opłatkiem, śpiewaliśmy kolędy, wyglądaliśmy Pierwszej Gwiazdki. Wieczorem siedzieliśmy razem przy kominku.

Gdy wydoroślałam, nie czekałam już tak bardzo na ubieranie choinki ani na Pierwszą Gwiazdkę. Zauważyłam, że Święta dorosłych nie są tak cudowne jak Święta, gdy jest się dzieckiem. Dopiero wtedy zauważyłam jak wiele pracy oraz wydatków się z tym wiąże. Zakupy, sprzątanie, gotowanie to głównie te rzeczy kojarzyły mi się ze Świętami.

Czas na zmiany

Odkąd 3 lata temu przeprowadziłam się na Litwę, marzyły mi się prawdziwe, tradycyjne Święta. Takie, które nie będą odpoczynkiem po maratonie zakupowym. Takie, w które najważniejsza będzie Rodzina. W tym roku takie właśnie będą.

Cały grudzień poświęcony będzie postom o tematyce świątecznej. Będą pojawiać się przepisy na tradycyjne dania litewskie, ręcznie robione ozdoby choinkowe, porady jak zorganizować Święta bez stresu oraz inne ciekawe artykuły.

IMAG1955

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.