Delfina na Litwie logo

Troki – atrakcje i interesujące miejsca

troki litwa wzgorze aniolow

Słysząc nazwę Troki pewnie pierwsze skojarzenie, które się Wam nasuwa to Zamek w Trokach. Bez wątpienia Zamek na Wyspie jest największą atrakcją tego karaiskiego miaseczka znajdującego się 30 km od Wilna, ale z pewnością nie jedyną.

troki weekend zamek

Krótka historia Troków

Historia Troków od najdawniejszych czasów związana była z zamkiem, który nie przypadkowo został zbudowanym na jeziorze Galvė. Zamek był silnie chronioną siedzibą władców Litwy, a dostać się można było do niego tylko jedną drogą – mostem prowadzącym z Zamku na Półwyspie.

Oba zamki trockie zbudowane zostały przez Wielkiego Księcia Litewskiego Kiejstuta ponad 600 lat temu, jednak w tamtym okresie okolica nie tętniła życiem. Dopiero syn Kiejstuta – Witold Wielki dołożył wszelkich starań by Troki stały się prawdziwą dumą Litwy.

To właśnie Wielki Książe Litewski Witold sprowadził do Troków Tatrów oraz Karaimów, którym zawdzięczamy przepyszne trockie kibiny. Za jego życia Troki stały się centrum handlu, otrzymały prawa miejskie, a także powstały tu świątynie i szkoły.

Zamek na jeziorze

Odwiedzając Zamek w Trokach warto pamiętać, że nie jest to oryginalny obiekt z czasów Witolda Wielkiego. Jeszcze sto lat temu na wyspie stały jedynie fundamenty, a Zamek dopiero niedawno został przywrócony do obecnego stanu.

trakai troki zamek

Na dokładne zwiedzenie zamku najlepiej poświęcić około 2 godzin. W 16 salach można zobaczyć stroje z dawnych czasów, materiały z jakich zbudowany był pierwszy zamek oraz pieniądze, których używano w czasach jego świetności.

Adres: Karaimų g. 43C

Zamek na Półwyspie

Ten niegdyś ogromny Zamek z 11 wieżami obronnymi i ścianą o wysokości ponad 10 metrów dziś stoi niemal niezauważany przez turystów. Zamek na Półwyspie znajduje się jedynie 10 minut piechotą od Zamku na Wyspie.

zamek na polwyspie troki litwa

Niegdyś Zamek był siedzibą książąt litewskich – mieszkali tu między innymi Świdrygiełło oraz Zygmunt Kiejstutowicz. W połowie XVII wieku Zamek na Półwyspie został zniszczony i nigdy już go nieodbudowano. Do dziś oglądać można jedynie fragmenty ścian, a na terenie niegdyś znajdującym się wewnątrz murów zamkowych odbywają się średniowieczne festyny.

Adres: Kęstučio g. 4

Bazylika pw Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny

Pierwszy kościół powstał w tym miejscu już w 1409 roku za sprawą Witolda Wielkiego. Wielki Książe Litewski rozpoczął w XV wieku kult Maryi Panny budując na Litwie kościoły katolickie oraz prawosławne pod jej wezwaniem. Kościół ufundowany przez Witolda ( pw Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny) znajduje się również w Kownie nad brzegiem Niemna.

Na początku kościół zbudowany był w stylu gotyckim i należał do systemu obronnego Zamku na Półwyspie. Z czasem, niszczony przed wojny i pożary, zyskał nowe barokowe oblicze, które możemy oglądać do dziś.

Bazylika pw Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny troki litwa

Wnętrze kościoła zdobi najstarszy na Litwie wizerunek Najświętszej Maryi Panny. Legenda mówi, że obraz ten został podarowany Witoldowi z okazji chrztu przez Cesarza Bizantyjskiego Manuela II Paleologa. Był to pierwszy obraz na terenie Księstwa Litewskiego ukoronowany złotymi koronami przez papieża.

Podziwiając wnętrze kościoła warto zwrócić uwagę na przepięknie rzeźbioną ambonę oraz wspaniały barokowy ołtarz zdobiony rzeźbą przypominającą o koronacji obrazu. Na jednej ze ścian świątyni zobaczycie najstarsze na Litwie freski oraz obraz przedstawiający Księcia Witolda z królewskimi atrybutami, których jednak nigdy nie było mu dane używać.

Adres: Birutės g. 6

Cerkiew Narodzenia Przenajświętszej Bogurodzicy

Pierwsi prawosławni mieszkańcy pojawili się w Trokach pod koniec XIV wieku. Często zdarzało się, że małżonki wielkich książąt litewskich były prawosławnego wyznania, co sprzyjało szerzeniu tej wiary na obszarze Troków. Niegdyś na terenie miasteczka stało nawet siedem cerkwi, jednak do dziś przetrwała tylko jedna – wybudowana dopiero w 1862 roku.

Adres: Maironio g. 4

Słup kapliczny św. Jana Nepomucena

Kolumna z kapliczką stoi przy skrzyżowaniu ulic Karaimskiej (Karaimų) oraz Witolda (Vytauto), gdzie ponad 200 lat temu znajdował się plac targowy. Figurka św. Jana Nepomucena miała chronić ludzi przed niebezpieczeństwami przychodzącymi od strony wody. Czubek kapliczki zdobi tradycyjny litewski element – metalowe dekorowane ornamentami słońce.

slup kapliczny sw Jana Nepomucena troki litwa trakai-visit.lt

Karaimska świątynia – Kienesa

Karaimska Kienesa stała w tym miejscu już przed ponad 500 laty. Wyglądem przypominała obecnie znajdującą się tam drewnianą świątynię. Kienesa to nieduży, niemal kwadratowy dom modlitwy w którym mężczyźni oraz kobiety siedzą osobno – mężczyźni na parterze, a kobiety na balkonie.

Przy wejściu znajduje się kran do obmycia rąk przed przystąpieniem do modlitwy. W Trockiej Kienesie modlitwy odprawiane są w kościelnym języku herbajskim oraz miejscowym języku karaimskim.

Adres: Karaimų g. 30

Stary cmentarz karaimski

Cmentarz pochodzi z początków XIV wieku czyli z okresu sprowadzenia do Troków ludności karaimskiej. Najstarsze nagrobki zrobione są z kamienia, na młodszych możemy odnaleźć motywy roślinne lub geometryczne. Na wielu pojawiały się również cytaty z Biblii. Najmłodsze nagrobki otoczone są metalowym ogrodzeniami.

Warto odwiedzić północną część cmentarza na której znajduje się grób Ezry ben Nissana z 1666 roku –  lekarza rodzinnego króla Jana Kazimierza. Nieopodal znajduje się Nowy cmentarz karaimski.

Adres: Žalioji g.

Wzgórze Aniołów

Park Aniołów powstał w 2009 roku w celu przywrócenia do życia jednej z najstarszych litewskich tradycji – rzeźbienia krzyży w drewnie. Prawie 5-metrowe anioły wyrzeźbione w dębowych pniach symbolizują podstawowe katolickie wartości między innymi miłość, nadzieję, życie, siłę ducha oraz pokój.

troki litwa wzgorze aniolow

Adres: Angelų kalva, trasa Trakai – Rykantai, drugi kilometr

Dwór i Park w Zatroczu

Historia Białego Dworu w Zatroczu jest o wiele krótsza od historii Zamku na jeziorze i rozpoczyna się wraz z przyjazdem hrabiowskiej rodziny Tyszkiewiczów pod koniec XIX wieku. Dwór w Zatroczu świetnie widoczny jest z tyłów Zamku Trockiego. Można tam również podpłynąć rowerem wodnym lub łódką.

Więcej informacji o Dworze w Zatroczu znajdziecie w osobnym wpisie znajdującym się tutaj: 5 najpiękniejszych dworów i pałaców na Litwie.

Mapa Troków

Poniżej znajdziecie interaktywną mapę na której zaznaczyłam wszystkie wyżej wspomniane atrakcje. Dzięki niej łatwiej odnajdziecie wszystkie punkty i zobaczycie jakie odległości je dzielą.

Karaimska Kuchnia

Troki to nie tylko miejsca związane z Zamkiem. To również przepyszna kuchnia, której koniecznie trzeba spróbować będąc w Trokach.

Kybyn (Kybynlar)

Kibiny to jedna z najpopularniejszych i najsmaczniejszych tradycyjnych litewskich potraw jednak pochodząca z kuchni karaimskiej. Pieczony pieróg pokaźnych rozmiarów powinien być wypełniony krojoną baraniną. Kybyn to karaimska nazwa kibina, a kybynlar to liczba mnoga.

Przepis na przepyszne karaimskie kibiny znajdziecie tutaj: Szybki i łatwy przepis na tradycyjne litewskie kibiny.

Kiubete

Jest to okrągły, wykonany z drożdżowego ciasta placek z falbanką, wypełniony mięsem drobiowym.

Ajaklyk

Nazwa nie mówi nic o tym czego możemy się spodziewać po złożeniu zamówienia, ale nie warto się bać. Ajaklyk to tak jak kibin oraz kiubete rodzaj ciasta z mięsnym wypełnieniem. Najczęściej Ajaklyk ma kształt kwadratu, a wypełniony jest baraniną.

Tutmač

To zupa przypominająca rosół z długimi, domowymi kluseczkami jednak gotowana jest nie na drobiu, a na baraninie.

Jazma

Jest to karaimski odpowiednik litewskiego chłodnika jednak o kolorze białym. Zupa zrobiona jest między innymi z jogurtu, ogórków oraz czosnku.

Koj ašy

Język karaimski pewnie jest Wam równie bliski jak mnie i nie rozumiecie ani jednego słowa poza kybyn. Koj ašy to zupa gotowana na baranich żeberkach jednak w smaku ciężko porównać ją do jakiejkolwiek innej zupy. Po prostu musicie spróbować.

Čanach

Jedno z najbardziej sytych karaimskich dań głównych to właśnie czanach czyli gulasz z mięsa lub ryby oraz warzyw gotowany w glinianym naczyniu.

Troki – gdzie nocować?

Jeśli zamierzacie spędzić w Trokach więcej czasu niż tylko jeden dzień warto zatrzymać się w jednym z hoteli z widokiem na Zamek. Będzie to z pewnością jedno z najlepszych wspomnień z wyjazdu na Litwę.

Jedna odpowiedź

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

10 wyjatkowych wycieczke po litwie 2024

Nowy przewodnik po Litwie jest już dostępny

Ponad 130 stron pomysłów na podróże po Litwie + 5 wyjątkowych ebooków GRATIS

więcej o podróżach...