Zamek Górny i Baszta Giedymina

Według badań archeologicznych, wzgórze na którym dziś stoi Baszta Giedymina, było zamieszkane już w okresie neolitu. Około XI – XIII wieku został postawiony tam drewniany zamek. Po raz pierwszy pojawia się on w źródłach pisanych w 1323 roku. Przez ponad 250 lat, służył jako solidna twierdza obronna dynastii Giedyminowiczów.

wilno w 1 dzien zwiedzanie

© GO Vilnius

Zamek w Wilnie

Na kompleks zamkowy składał się Zamek Dolny, Zamek Górny oraz Krzywy Zamek. Zamek Dolny rozciągał się na kilku hektarach. Stał w miejscu dzisiejszej Katedry Wileńskiej. Jego wygląd przypominał samodzielne miasto w którego skład wchodziła szkoła, arsenał, stajnie, budynki mieszkalne oraz katedra. Zamek Dolny podupadł po Unii Lubelskiej, a w 1610 roku zniszczony został przez pożar. W tym czasie na Zamku rezydował król Zygmunt III Waza oraz królowa Konstancja. Zamek Dolny na zawsze zniknął z mapy Wilna około 1800 roku. Nowowybudowany Pałac Wielkich Książąt Litewskich symbolizuje nieistniejący już obiekt.

Krzywy Zamek stał na Krzywej Górze, nazywanej również Łysą, w miejscu gdzie wzniesiono pomnik Trzech Krzyży. Krzywy Zamek został spalony przez Zakon Krzyżacki w 1390 roku.

Pozostałości Górnego Zamku nadal stoją na Wzgórzu Giedymina. W odległych czasach Zamek Giedymina był jednym z najważniejszych ośrodków politycznych w Wielkim Księstwie Litewskim.

Baszta Giedymina

Nad miastem góruje Baszta Giedymina , stojąca obok Zamku Górnego. Baszta widoczna jest bardzo dobrze z każdego punktu Starego Miasta. W dzisiejszych czasach wieża służy za muzeum, punkt obserwacyjny, symbol Wilna oraz całej Litwy. Muzeum, które znalazło swoją siedzibę w Baszcie Giedymina jest częścią Litewskiego Muzeum Narodowego. Zwiedzający mogą zapoznać się z modelami kompleksu grodów wileńskich, historycznej broni oraz ikonografii dawnego Wilna.

Turyści mogą wspiąć się na Wzgórze Giedymina o własnych siłach, podziwiając z góry Stare Miasto lub skorzystać z windy położonej na dziedzińcu Muzeum Narodowego z widokiem na nową część miasta. Wiele osób lubi przesiadywać na kamiennych murach okalających wzgórze i obserwować życie miasta z góry. To imponujące miejsce jest oblegane przez wileńską młodzież, odwiedzane przez wycieczki szkolne oraz indywidualnych zwiedzających.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.