Zamek Górny i Baszta Giedymina

Według badań archeologicznych, wzgórze na którym dziś stoi Baszta Giedymina, było zamieszkane już w okresie neolitu. Około XI – XIII wieku został postawiony tam drewniany zamek. Po raz pierwszy pojawia się on w źródłach pisanych w 1323 roku. Przez ponad 250 lat, służył jako solidna twierdza obronna dynastii Giedyminowiczów.

wilno w 1 dzien zwiedzanie
© GO Vilnius

Zamek w Wilnie

Na kompleks zamkowy składał się Zamek Dolny, Zamek Górny oraz Krzywy Zamek. Zamek Dolny rozciągał się na kilku hektarach. Stał w miejscu dzisiejszej Katedry Wileńskiej. Jego wygląd przypominał samodzielne miasto w którego skład wchodziła szkoła, arsenał, stajnie, budynki mieszkalne oraz katedra. Zamek Dolny podupadł po Unii Lubelskiej, a w 1610 roku zniszczony został przez pożar. W tym czasie na Zamku rezydował król Zygmunt III Waza oraz królowa Konstancja. Zamek Dolny na zawsze zniknął z mapy Wilna około 1800 roku. Nowowybudowany Pałac Wielkich Książąt Litewskich symbolizuje nieistniejący już obiekt.

Krzywy Zamek stał na Krzywej Górze, nazywanej również Łysą, w miejscu gdzie wzniesiono pomnik Trzech Krzyży. Krzywy Zamek został spalony przez Zakon Krzyżacki w 1390 roku.

Pozostałości Górnego Zamku nadal stoją na Wzgórzu Giedymina. W odległych czasach Zamek Giedymina był jednym z najważniejszych ośrodków politycznych w Wielkim Księstwie Litewskim.

Baszta Giedymina

Nad miastem góruje Baszta Giedymina , stojąca obok Zamku Górnego. Baszta widoczna jest bardzo dobrze z każdego punktu Starego Miasta. W dzisiejszych czasach wieża służy za muzeum, punkt obserwacyjny, symbol Wilna oraz całej Litwy. Muzeum, które znalazło swoją siedzibę w Baszcie Giedymina jest częścią Litewskiego Muzeum Narodowego. Zwiedzający mogą zapoznać się z modelami kompleksu grodów wileńskich, historycznej broni oraz ikonografii dawnego Wilna.

Turyści mogą wspiąć się na Wzgórze Giedymina o własnych siłach, podziwiając z góry Stare Miasto lub skorzystać z windy położonej na dziedzińcu Muzeum Narodowego z widokiem na nową część miasta. Wiele osób lubi przesiadywać na kamiennych murach okalających wzgórze i obserwować życie miasta z góry. To imponujące miejsce jest oblegane przez wileńską młodzież, odwiedzane przez wycieczki szkolne oraz indywidualnych zwiedzających.

Może Ci się spodobać...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.