Zapustowi przebierańcy

Zapusty to jedno z moich ulubionych tradycyjnych litewskich świąt, a zapustowi przebierańcy są po prostu wyjątkowi. Podczas obchodów tego ludowego święta w Rumszyszkach na swej drodze można spotkać najróżniejsze postacie i trzeba wtedy mieć się na baczności. Wiadomo, że z diabłem nie ma żartów.

Co roku podczas Zapustów czeka na Was pełno atrakcji: robienie zapustowych masek, wyścigi w workach, ludowe tańce i jedzenie dopóki brzuch nie będzie twardszy niż czoło. Więcej o zapustowych tradycjach pisałam tutaj: Zapusty na Litwie czyli jak się pozbyć zimy?

Dzisiaj chciałabym Wam opowiedzieć więcej o tym kogo możecie spotkać odwiedziając Rumszyszki podczas Zapustów.

Zapustowi Przebierańcy

 

Atrybutem przebierańców jest maska. Tradycyjna maska powinna być wykonana z drewna i uwydatniać najbardziej charakterystyczne cechy postaci. Jeśli przyjdziecie świętować w Rumszyszkach właśnie w takiej tradycyjnej, drewnianej masce prawdopodobnie zostaniecie wpuszczeni za darmo.

Kobieta i Mężczyzna

Musicie wiedzieć, że podczas zapustów nie każda kobieta, którą zobaczycie to kobieta. Nie dajcie się również zmylić smokingowi – najprawdopodoniej nie będzie to James Bond, ani nawet mężczyzna.

Zgodnie z tradycją w ten jeden dzień w roku mężczyźni przebierali się za kobiety, a kobiety za mężczyzn. Można było w ten sposób pozwolić sobie na bezkarne przedrzeźnianie codziennych zachowań swojej drugiej połówki.

Przestrzegam wszystkich panów przed spoglądaniem tego dnia na biusty ponieważ czym bardziej przyciągający wielkością uwagę, tym większe prawdopodobieństwo, że powyżej zobaczymy wąsato-brodatą twarz.

Bardzo popularnym przebraniem dla par są nowożeńcy. Oczywiście mężczyzna jest Panną Młodą, a kobieta Panem Młodym – niecodzienny widok.

zapustowi przebierancy nowozency

Koń

Skoro mamy już gospodarza i gospodynię, czas na zwierzę, które odgrywało w gospodarstwie ogromną rolę – konia. Koń był wielką pomocą dla gospodarza dlategoteż nie mogło go zabraknąć również podczas zapustów.

Niegdyś za jednego konia przebierały się dwie osoby – nie przejmowano się, że koń miał dwie głowy. Liczył się fakt, że miał cztery nogi i było przy tym mnóstwo zabawy.

zapustowi przebierancy kon

Diabeł

O tym Jegomościu i jego poczynaniach krąży ponad 5000 ludowych podań i legend. Diabeł jest bardzo podstępny, złośliwy i nieprzewidywalny. Uważajcie na niego gdy podczas zapustów stanie na waszej drodze. Pod żadnym pozorem nie podawajcie mu ręki na przywitanie bo zazwyczaj trzyma w niej coś ostrego (pinezkę lub mały gwoździk) i z pewnością podczas powitania was ukłuje.

Niegdyś uważano, że diabeł może przemieniać się w kozła i uprzykrzać ludziom w ten sposób życie. Muszę przyznać, że trochę rozumiem dlaczego tak myślano. Dwa razy miałam do czynienia z kozami i można powiedzieć, że za każdym razem próbowały mnie zjeść (dokładniej mój plecak i ubranie).

zapustowi przebierancy diabel

Czarownica

Każda wioska musiała mieć swoją czarownicę, na którą można było zgonić wszystkie niepowodzenia, słabe zbiory albo za słoną zupę. Niegdyś czarownicę uważano za żonę Diabła, która pomagała mu czasem w utrudnianiu życia mieszkańcom wsi.

Jak na każdą szanującą się czarownice przystało, również ta zapustowa posiada miotłę. Czarownica ma ogromny haczykowaty nos, wytrzeszczone oczy, popsute zęby, a na głowie zawiązaną chustę

zapustowi przebierancy czarownica

Żyd / Kupiec

Był łącznikiem między miastem a wsią. Przywoził z miasta i sprzedawał mieszkańcom wsi rzeczy, których nie mogli zdobyć na co dzień.

Maska osoby przebranej za żyda zazwyczaj ma brodę oraz wąsy, wystające zęby i wielgachne, krzaczaste brwi. Zapustowy kupiec nosi stare, podarte ubrania, na plecach ma garb zrobiony z siana lub poduszek, a za pasem sakiewkę zrobioną ze starej skarpety.

zapustowi przebierancy zyd

Cyganie

Od czasu do czasu przez wieś przejeżdżał tabor cygański dając miejscowym powód do zabawy jak i plotek. Cyganie tańczą, śpiewają i żartują. Podczas zapustów mają na sobie kolorowe lecz nie pierwszej młodości ubrania.

Częściej można spotkać całą grupę cyganów niż pojedynczego przebierańca. Kobiety przebrane za cyganki niosą dzieci lub trzymają w rękach karty gotowe w każdej chwili wywróżyć napotkanej osobie coś miłego. Cyganie nie noszą masek, lecz zamiast nich malują swoje twarze węglem lub farbami.

zapustowi przebierancy cyganie

 

Śmierć

To ostatnia z postaci, którą każdy z mieszkańców wsi spotykał na swej drodzę. Jest wysoka, z białą szatą zarzuconą na ubranie. Oczy ma podkrążone, czarne i straszne. W ręku nosi kosę, by móc przeciąć nić życia napotkanego nieszczęśnika.

zapustowi przebierancy smierc

Podczas konkursu na najlepsze przebranie organizowanego co roku w Skansenie w Rumszyszkach możecie zobaczyć wszystkie wyżej wymienione postacie. Można oklaskami głosować na najlepszy kostium lub samemu spróbować sił i wygrać drobną nagrodę.

A wy za kogo najchętniej byście się przebrali?

 

 

Save

Save

Save

Save

Save

Save

Może Ci się spodobać...

1 Comment

  1. Najbardziej cieszy, że tradycja wciąż nie ginie 🙂 Dzieci się cieszą, a przez to i uczą, jakie zwyczaje panowały na litewskiej ziemi. Inne te zapusty, niż w Polsce, ale i trochę podobne. Za kogo bym się przebrała? Trudno powiedzieć, może jednak za czarownicę? 😀

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.