10 zimowych atrakcji turystycznych na Litwie

Zimowe atrakcje turystyczne kojarzą się zazwyczaj głównie ze śniegiem, mrozem i długim przebywaniem na zewnątrz. Ja jednak należę do osób, którym wiecznie jest zimno i gdy temperatura spada poniżej -10°C najchętniej nie wychodziłabym wcale z domu. Z tego właśnie powodu przygotowałam listę atrakcji dla tych nie bojących się zimna, mrozu i śniegu oraz dla tych, którzy w zimie woleliby zapaść w sen zimowy.

Przejażdżka zaprzęgiem

Zazwyczaj słysząc o przejażdżce zaprzęgiem, pierwsze co przychodzi na myśl to wielkie sanie, dzwoniące dzwoneczki i dwa piękne konie, ale nie tym razem. Tej zimy chcę zaproponować Wam coś nowego, a dokładniej przejażdzkę psim zaprzęgiem.

Podczas przejażdżki możecie poznać nieodwiedzane dotąd zakątki, cieszyć się śniegiem i bliskością natury. Zwykle na początku zapoznamy się z psami i dowiemy się więcej na temat świata zaprzęgów. Po przejażdżce będziemy mieć okazję ogrzać się przy ognisku gdzie czeka na nas gorąca kawa lub herbata oraz miska przepysznej zupy.

psi zaprzeg 10 zimowych atrakcji turystycznych na Litwie

Szaleństwo na stoku

Chociaż na Litwie nie ma gór to można tu jednak pojeździć na nartach. Gdy temperatura spada poniżej zera śmiało można zajrzeć na Lipówkę w stolicy lub na Górę Kalita w Anykščiai. Jeśli jednak temperatury są wysokie, a śniegu jak na lekarstwo zawsze możemy skorzystać z całorocznego stoku w Druskienikach.

Park Wodny

To atrakcja dla tych, którzy nie przepadają za zimnem i śniegiem. Dwa najpopularniejsze i największe parki wodne znajdują się w Wilnie i Druskienikach. W obu znajdziecie mnóstwo zjeżdżalni i atrakcji wodnych. Optymalny czas pobytu w tych parkach wodnych (według mnie) to około 3 godziny.

Sauna

Skoro już wymarzliśmy na saniach ciągniętych przez Alaskany to warto byłoby się rozgrzać. Sauna będzie do tego idealnym miejscem. Na Litwie, tak jak i w pozostałych Krajach Bałtyckich, sauna jest bardzo popularna. Najczęściej sauny budowane są nad jeziorami bądź nad morzem.

Do sauny warto zabrać ze sobą specjalnie przygotowaną herbatę, czapkę oraz witki brzozowe i można cieszyć się tropikalnym ciepłem w samym środku zimy.

sauna nad morzem 10 zimowych atrakcji turystycznych na Litwie

Parki linowe

Chociaż może się wydawać, że parki linowe są wspaniałą atrakcją jedynie w lecie to wyprowadzę Was z błędu – w zimie będziecie bawić się tam równie dobrze! Chociaż dookoła będzie leżał śnieg, to i tak będzie Wam ciepło. Po kilku godzinach chodzenia po drzewach z przyjemnością usiądziecie przy ognisku z kubkiem gorącej herbaty i z satysfakcją będziecie wspominać swoje zimowe wyczyny.

Escape room

Escape room’y stają się coraz bardziej popularne również na Litwe. W samym Wilnie jest ich już około 10. Gdy na zewnątrz hula zimny wiatr, a śnieg sypie w oczy, warto dać się zamknąć w jednym z zagadkowych pokoi i spróbować z niego uciec. Świetna zabawa w gronie przyjaciół gwarantowana!

Obserwatorium w Moletach

Warto wykorzystać fakt, że w zimie wcześnie robi się ciemno i zamiast siedzieć w domu, warto wybrać się do obserwatorium w Moletach. Znajduje się ono około 75 km od Wilna w stronę granicy z Łotwą. Zobaczycie tam największy teleskop w północnej Europie, planety układu słonecznego i poznacie historię obserwatorium.

Tutaj znajdziecie stronę Obserwatorium w Moletach w języku angielskim: Obserwatorium Astronomiczne w Moletach – godziny otwarcia, ceny biletów itp.

Snowkiting

Snowkiting czyli zimowy odpowiednik kitesurfingu to coś nowego na Litwie. Gdy temperatura spadnie mocno poniżej zera i Morze Kowieńskie zamarznie pojawiają się snowkiting’owcy. To atrakcja skierowana przede wszystkim do tych, którzy nie boją się wyzwań, siniaków i niskiej temperatury.

snowkiting litwa 10 zimowych atrakcji turystycznych na Litwie

 

Stolica Świętego Mikołaja

Co roku w Trokach od początku grudnia do połowy stycznia można odwiedzać wioskę Świętego Mikołaja. To wspaniała atrakcja nie tylko dla najmłodszych, ale i dla całej rodziny. Koncerty, konkursy z nagrodami, spotkania ze Świętym Mikołajem i skrzatami i wiele, wiele więcej. Jeśli w okresie świątecznym będziecie odwiedzać Litwę, koniecznie choć na chwilkę zajrzyjcie do Troków.

Wyścigi konne

Pewnie nie słyszeliście, że od 1933 roku na Litwie, co roku odbywa się zimowy wyścig konny. Setki ludzi przybywają, by być świadkami tego wyjątkowego wydarzenia. Zazwyczaj wyścig ma miejsce przy jeziorze Sartai. Niegdyś ścigano się po zamarzniętej tafli jeziora jednak ze względów bezpieczeństwa wyścig przeniósł się na Hipodrom w Dusetos.

W tym roku w wydarzeniu weźmie udział ponad 80 zaprzęgów konnych z całej Europy. Jeśli będziecie na Litwie na początku lutego koniecznie przyjedźcie i zobaczcie wyścig na własne oczy.

 

Może Ci się spodobać...

12 Comments

 1. Może ta sauna mogłaby mnie skusić, ale jakoś za bardzo marzą mi się po świętach ciepłe kraje :/

 2. Ola | Niemiecka Sofa says:

  Wychodzi na to, że chyba każdy kraj ma miejscowość, w której mieszka Św. Mikołaj. Tylko w Polsce jej brak.

  Fajne pomysły na spędzenie zimy!

 3. Ewelina says:

  Sauna, zaprzęgi brzmi bardzo kusząco 🙂 Może któregoś dnia i ja się na Litwę wybiorę? Byłam, ale latem i to na wycieczce szkolnej, więc się nie liczy 😉

 4. Nigdy nie byłam na Litwie a to tak blisko. Twój artykuł zachęca do tego.

  1. W takim razie zapraszam na herbatkę do siebie na Litwę. Bardzo się cieszę 🙂

 5. Nigdy bym nie powiedziała, że Litwa może być zimą tak ciekawa. Faktycznie kojarzyła mi się właśnie z tym, co napisałaś na samym początku – przejmującym zimnem i wiatrem…

  1. O każdej porze roku jest tu co robić 🙂

 6. Kusisz nas, oj kusisz 🙂

 7. Dzięki Tobie odkryłam istnienie snowkitingu.
  W przyszłym roku święta na Litwie – jest co robić !!! 🙂

  1. Bardzo się cieszę. Serdecznie zapraszam 🙂

 8. Nie spodziewałam się psich zaprzęgów na Litwie. Mają jakąś tradycję z tym związaną, czy to nowość w tym kraju?

  1. Psie zaprzęgi to nowość na Litwie. Stały się modne parę lat temu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.