Delfina na Litwie logo

Litewskie cepeliny – szybki i łatwy przepis

Jednym z najpopularniejszych dań kuchni litewskiej są cepeliny. Znajdziecie je niemal w każdej litewskiej restauracji. Tradycyjne cepeliny to te z mięsnym farszem i polane śmietaną oraz tłuszczykiem ze skwarkami. W Polsce cepeliny występują pod nazwą Kartacze.

Składniki na 20 cepelinów:

Cepeliny

  • 2,5 kg ziemniaków
  • 1 kg ugotowanych ziemniaków
  • sól
  • 1 łyżka skrobii

Farsz

  • 350 g mięsa mielonego
  • 1 cebula – zeszklona na patelni
  • sól i pieprz

Cepeliny wegetariańskie

  • 300 g białego sera
  • 1 jajko
  • 1 łyżeczka cukru
  • 1 łyżeczka soli
  • majeranek

Ciasto

Cepeliny przygotowujemy z dwóch rodzajów ziemniaków: ugotowanych i surowych. Wszystkie ziemniaki obieramy – tu proponuję zatrudnić rodzinę do pomocy bo przecież wszyscy będą jeść, więc dlaczego tylko my się mamy trudzić. 1 kg ziemniaków gotujemy, pozostałe 2,5 kg ścieramy na tarce. Polecam tarkę elektryczną bo po starciu 2,5 kg ręcznie może na zawsze odechcieć nam się robienia cepelinów.

Ze startych ziemniaków odsączamy sok i odlewamy. Zwróćcie uwagę na białe kuleczki, które zostają na dnie naczynia z sokiem – to skrobia. Zbieramy ją i dodajemy do masy z ugotowanych ziemniaków. Jeśli jest jej niewiele to dosypujemy jeszcze 1 łyżkę skrobi dodatkowo.

Teraz zagniatamy razem ziemniaki ugotowane i te starte. Masę zagniatamy do momentu, aż będzie jednolita.

Sekret

Jeśli chcecie wykorzystać ziemniaki ugotowane poprzedniego dnia, które już poszarzały, a nie chcecie, by cepeliny miały nieładny szary kolor dodajcie do masy ziemniaczanej odrobinę soku z cytryny lub octu jabłkowego. Jeśli żadnego z tych składników nie macie w domu to zetrzyjcie na tarce jedną cebulę i dodajcie do ziemniaków.

Farsz

Cebulkę siekamy i podsmażamy na patelni. Następnie dodajemy ją do mięsa mielonego. Przyprawiamy solą i pieprzem do smaku. Z gotowej masy formujemy kuleczki wielkości orzecha włoskiego.

Opcja wegetariańska

Do białego sera dodajemy 1 jajko, łyżkę cukru, łyżeczkę soli i majeranek. Tak jak w przypadku farszu mięsnego, z masy serowej również formujemy kuleczki jednak mogą być one trochę większe ponieważ ser ugotuje się szybciej.

Formujemy Cepeliny

Z masy ziemniaczanej kształtujemy kulki wielkości dłoni, a następnie je rozpłaszczamy. Na środku robimy wgłębienie w które wkładamy kuleczkę farszu. Ciasto sklejamy i formujemy w dłoniach podłóżny kształt naszego cepelina. Jeśli będziecie gotować razem cepeliny z nadzieniem serowym i mięsnym to proponuję nadać jednym i drugim troszkę inny kształt, by łatwiej je rozpoznać po wyłowieniu.

Sekret

Aby nasze cepeliny nie rozleciały się podczas gotowania również do wody dodajemy łyżkę skrobi

Cepeliny gotujemy w dużym garnku (by mogły sobie pływać i nie sklajać się ze sobą) około 20-25 minut.

Gotowe!

3 Responses

  1. Pyszota! Nabrałam apetytu 🙂
    Dobrze, że dodajesz podpowiedzi i różne sekrety, pojęcia nie miałam, by dodawać skrobi do gotowania, ale to trochę tak, jakby gotować w rzadkim krochmalu 😉

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.