Delfina na Litwie logo

Wilno w 1 dzień – zwiedzanie Starego Miasta

zwiedzanie wilna wilno litwa

Wilno w 1 dzień to nielada wyzwanie. Najważniejsze to założyć wygodne buty, nie zapomnieć aparatu fotograficznego i dobrze zaplanować trasę. O pierwsze dwie pozycje będziecie musieli zatroszczyć się sami. Plan zwiedzania Wilna znajdziecie poniżej.

zwiedzanie wilna wilno litwa
© GO Vilnius

Naszą podróż zaczniemy od jedynej zachowanej do dziś bramy do miasta nazywanej Ostrą i podążać będziemy w dół ulicą Aušros vartų g. (ul. Ostrobramską), Didžoji g. (ul.Wielką) oraz Pilies g. (ul.Zamkową) aż przed naszymi oczami ukaże się Katedra Wileńska.

Podstawową trasę możemy wydłużyć i z ulicy Zamkowej, na wysokości domu Sygnatarzy, skręcić w lewo w ulicę Šv. Jono g (ul. Świętojańską). Tam znajdziemy bramę wejściową na dziedziniec Uniwersytetu Wileńskiego.

Wyjdziemy bramą na ulicę Universiteto g. (ul.Uniwersytecką) i stamtąd kierując się w dół, po lewej stronie zobaczymy Pałac Prezydencki.

Na koniec jeśli zostanie nam jeszcze trochę czasu i siły warto wybrać się do kościoła św. Anny oraz klasztoru bernardynów.

Ostra Brama i Kościół św.Teresy

Co roku do Ostrej Bramy pielgrzymują setki osób by pomodlić się przy obrazie Matki Boskiej Ostrobramskiej, który słynie z cudów już od ponad 300 lat. Obok Kaplicy znajduje się XVII-wieczny Kościół św. Teresy ufundowany przez podkanclerza litewskiego Stefana Paca. Msza w języku polskim odbywa się tam codziennie.

Cerkiew św. Ducha

Idąc w dół ulicą Ostrobramską po prawej stronie zobaczycie Cerkiew św. Ducha, w której przechowywane są relikwie trzech wileńskich męczenników: Antoniego, Jana oraz Eustachego. Cerkiew wzniesiona na planie krzyża łacińskiego zachwyca barokowym wnętrzem.

Klasztor Bazylianów i Cela Konrada

Z ulicy Ostrobramskiej na teren klasztoru bazylianów możemy dostać się przez Bramę Bazyliańską zaprojektowaną przez Jana Krzysztofa Glaubitza – jednego z najbardziej znanych architektów Wileńskich, przedstawiciela późnego baroku.
Po prawej stronie niewielkiego dziedzińca znajdują się zabudowania należące do klasztoru bazylianów. To właśnie tam więziono filomatów, wśród których był Adam Mickiewicz. W budynku obok Cerkwi św. Trójcy znajduje się ekspozycja poświęcona Konradowi – głównemu bohaterowi III części „Dziadów”.

polskie hotele w wilnie

Filharmonia

Na końcu ulicy Ostrobramskiej po lewej stronie znajduje się budynek Litewskiej Filharmonii Narodowej. Obecnie uważany jest za jeden z najznakomitszych obiektów historycznych w Wilnie. Przepiękna, monumentalna fasada z czterema kolumnami pośrodku budzi zachwyt. Jest ona odpowiedzią na przesyt przesadnej ornamentyki barokowej obiektów Starego Miasta.

Kościół św. Kazimierza

Jeden z najpiękniejszych kościołów barokowych Wilna. Wiele razy trawiony był przez pożary, okradany i niszczony. Swój ostateczny wygląd uzyskał pod koniec lat 80 XX wieku. W 1991 roku został rekonsekrowany i oddany ponownie jezuitom. Wnętrze zdobią trzy późnobarokowe ołtarze. W odrestaurowanej krypcie pod ołtarzem głównym znajduje się miejsce upamiętniające św. Andrzeja Bobolę.

kosciol sw kazimierza wilno
© GO Vilnius

Ratusz

Pierwszy ratusz został zbudowany w tym miejscu już w 1432 roku
w efekcie przyznania miastu Praw Magdeburskich. Od tamtej pory był to jeden z najważniejszych budynków w Wilnie. Do dziś pełni ważną funkcję reprezentacyjną – odbywają się tam koncerty, wystawy oraz festiwale.

Cerkiew Piatnicka

Cerkiew została zbudowana w 1345 roku. Była to pierwsza murowana świątynia chrześcijańska w Wilnie. Niektórzy historycy uważają, że właśnie w tej cerkwi został ochrzczony Abram Hannibal – dziadek Aleksandra Puszkina.

Uniwersytet Wileński

Najstarszy i największy uniwersytet litewski założony przez Stefana Batorego w 1579 roku. Na terenie uniwersytetu znajduje się obserwatorium astronomiczne, biblioteka oraz Kościół św. Janów wraz z dzwonnicą, z której można podziwiać panoramę Wilna. Aktualnie na 12 wydziałach uczy się ponad 20 tysięcy osób.

uniwersytet wilenski zwiedzanie wilna
© GO Vilnius

Pałac Prezydencki

Historia tego pałacu zaczyna się ponad 600 lat temu – w 1387 roku po przyjęciu chrztu przez Władysława Jagiełłę. Gościło w nim wiele znanych osób a m.in. Napoleon oraz Marszałek Józef Piłsudski. W każdy piątek oraz niedzielę urządzane są tam bezpłatne wycieczki w języku angielskim.

Katedra św. Stanisława i Władysława

Katedra Wileńska jest nie tylko jednym z najpiękniejszych dzieł architektonicznych stylu klasycystycznego w stolicy Litwy, to również istotne dziedzictwo historyczne stojące w samym sercu Wilna. Wewnątrz Bazyliki, po prawej stronie ołtarza znajduje się Kaplica św. Kazimierza, patrona Litwy oraz niegdyś Rzeczpospolitej Obojga Narodów. Jest to arcydzieło wczesnego baroku zdobione freskami.

katedra wilenska zwiedzanie wilna
© GO Vilnius

Pałac Wielkich Książąt Litewskich

W niedawno wybudowanym Pałacu, Muzeum Narodowe udostępniło zwiedzającym dwie z czterech planowanych stałych ekspozycji. I trasa poświęcona jest historii pałacu oraz jego architekturze. II trasa prowadzi odwiedzających do komnat reprezentacyjnych odtworzonych w różnych stylach architektonicznych oraz do skarbca.

wilno w 1 dzien zwiedzanie
© GO Vilnius

Zamek Górny i Baszta Giedymina

Znajdująca się na Górze Zamkowej Baszta jest uważana za symbol Wilna. Z tym miejscem związana jest legenda o Żelaznym Wilku oraz założeniu miasta przez Księcia Giedymina. Z tarasu widokowego można podziwiać przepiękną panoramę Stolicy.

Kościół św.Anny i Klasztor Bernardynów

Kościół św. Anny jest jednym z najpiękniejszych i najbardziej rozpoznawalnych kościołów Wilna. Od zawsze przyciągał uwagę nie tylko zwiedzających, ale również badaczy, jednak po dziś dzień historia jego powstania jest zagadką. Historia Kościoła Bernardynów rozpoczyna się w 1469 roku, kiedy to Kazimierz Jagiellończyk sprowadził i nadał ziemię zakonowi franciszkanów by wybudowali tam klasztor wraz z kościołem.

kosciol sw anny wilno zwiedzanie
© GO Vilnius

Ogród Bernardyński

Na koniec tego wyczerpującego spaceru po Wilnie polecam odpoczynek w Ogrodzie Bernardyńskim. Położony jest w samym sercu Starego Miasta. Warto choć na chwilę usiąść w cieniu drzew i wsłuchać się w szum płynącej obok Wilenki.

Przyda Ci się podczas podróży…

5 odpowiedzi

  1. Delfina wybieram się z żoną i córką do Wilna najpewniej na jeden dzień po 20 czerwca, z tego co zdążyłem się zorientować to samo centrum chyba uda nam się przespacerować ?? Nie wiem jeszcze gdzie najlepiej zostawić samochód żeby dać radę dojść do centrum i żeby nie zapłacić jakiejś małej fortuny ale to jeszcze wyszukam.
    Koniecznie musimy popróbować lokalnej kuchni czy jest jakieś miejsce które byś specjalnie poleciła ??

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

10 wyjatkowych wycieczke po litwie 2024

Nowy przewodnik po Litwie jest już dostępny

Ponad 130 stron pomysłów na podróże po Litwie + 5 wyjątkowych ebooków GRATIS

więcej o podróżach...