Delfina na Litwie logo

Przydatne informacje przed podróżą na Litwę

Niezwykle ważne jest dla mnie bezpieczeństwo w podróży bez względu na to czy wybieram się jedynie na weekendowy wyjazd czy na daleką, egzotyczną wyprawę dlatego specjalnie dla Was zebrałam w tym wpisie wszystkie przydatne informacje przed podróżą na Litwę.

 

 

Dokumenty

 

  • Dowód osobisty / paszport

Wybierając się na Litwę koniecznie zabierzcie ze sobą jeden z tych dokumentów potwierdzających tożsamość. Nie ważne czy podróżujecie transportem publicznym czy własnym. Przekraczając granicę możecie natknąć się na kontrolę graniczną, która poprosi o Wasze dokumenty. Zawsze warto mieć przy sobie jeden z tych dokumentów, bo z pewnością nie potrzebujecie zbędnego stresu wybierając się na urlop.

Sprawdźcie również, do kiedy ważne są Wasze dokumenty. Warto to sprawdzić, na co najmniej miesiąc przed wyjazdem, żeby mieć czas na wyrobienie nowego dokumentu, jeśli zajdzie taka potrzeba.

 

  • Prawo jazdy

Jeśli masz zamiar prowadzić samochód w drodze na Litwę lub wynająć samochód na miejscu koniecznie miej prawo jazdy ze sobą.

 

  • Karta EKUZ

 

EKUZ to skrót od słów Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego. Uwierz mi – przydaje się. Dzięki niej bez żadnego problemu zostanie udzielona Ci pomoc, kiedy będziesz jej potrzebować. Oczywiście nawet, jeśli nie będziecie posiadać tej karty zostanie Wam udzielona pomoc, ale możecie napotkać trudności związane z wypełnianiem dokumentów i kosztami udzielonej pomocy.

karta ekuz

Wyrobić tę kartę można „od ręki” w każdej Kasie Chorych na terenie Polski. Nic to nie kosztuje oprócz odrobiny czasu, a naprawdę warto.

EKUZ daje prawo do skorzystania ze świadczeń zdrowotnych, które są niezbędne z medycznego punktu widzenia.

Jeśli podróżujecie z dzieckiem to bez względu na wiek (niemowlęta też) również ono musi posiadać kartę EKUZ oraz dokument tożsamości.

 

  • Ubezpieczenie

 

Zanim przystąpicie do poszukiwań dodatkowego ubezpieczenia sprawdźcie czy przypadkiem karta kredytowa, którą posiadacie nie obejmuje ubezpieczenia w podróży. Jeśli obejmuje to sprawdźcie dokładnie na co możecie liczyć.

Nie będę podawać żadnych firm oferujących ubezpieczenia w podróży, bo bez trudu znajdziecie ich pełno w internecie.

Prawa pasażera w Unii Europejskiej

 

Poniżej znajdziecie linki do rozporządzeń Parlamentu Europejskiego dotyczące Waszych praw w podróży. Przeczytajcie je dokładnie i miejcie zawsze wydrukowane ze sobą podczas wyjazdu zagranicę.

Jeśli potrzebujecie angielskiej wersji językowej zamieńcie PL na EN w podanym adresie URL.

 

 

 

 

 

 

Przydatne informacje przed podróżą

 

Przed wyjazdem poświęćcie trochę czasu i przygotujcie sobie listę, na której będą adresy najbliższych szpitali oraz adres i telefon kontaktowy do Polskiej Ambasady. Dobrze mieć przy sobie również numer telefonu do banku w którym możecie zastrzec kartę kredytową w razie jej utraty.

Zapoznajcie się również z przepisami ruchu drogowego. Zwróć uwagę przede wszystkim na ograniczenia prędkości.

Jeżeli zamierzacie przywieźć duże ilości alkoholu lub papierosów zapoznajcie się z limitami celnymi.

Save

3 odpowiedzi

  1. Artykuł jak dla mnie rewelacja! W przyszłym roku planuję jechać na litwę i to zestawienie jest dla mnie jak na zamówienie. Dzięki! 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

10 wyjatkowych wycieczke po litwie 2024

Nowy przewodnik po Litwie jest już dostępny

Ponad 130 stron pomysłów na podróże po Litwie + 5 wyjątkowych ebooków GRATIS

więcej o podróżach...