Delfina na Litwie logo

Podziemia Katedry Wileńskiej

Zwiedzając nowe miejsca zazwyczaj nie zastanawiamy się co znajduje się pod naszymi stopami.
Są jednak takie miejsca w których powinniśmy zadać sobie to pytanie. Do takich miejsc z pewnością należą Podziemia Katedry Wileńskiej.

Podziemia katedry wilenskiej Krypta Kapituły

Wchodząc do środka naszą uwagę przykuwa barokowy ołtarz, organy lub Kaplica św. Kazimierza. Podziwiamy obrazy na ścianach, przepięknie zdobiony sufit lub rzeźby. Nie zdajemy sobie sprawy z faktu, że pod posadzką po której chodzimy znajduje się 27 krypt w których przez kilkaset lat pochowanych zostało ponad 350 osób.

Podziemia Katedry Wileńskiej

Ze względów bezpieczeństwa do podziemii katedry można schodzić jedynie z przewodnikiem posiadającym licencję wydaną przez Muzeum Dziedzictwa Kościelnego. Zejście do krypt znajduje się po lewej stronie od wejścia głównego – po około godzinie spędzonej w podziemiach znajdziemy się przy wyjściu za Głównym Ołtarzem tuż obok kaplicy św. Kazimierza.

Trasa składa się z 9 krypt. Każda z nich opowiada inną historię, ukazuje to, co na co dzień skrywa mrok podziemii. 8 z 9 krypt znajduje się na planie pierwszej katedry zbudowanej w tym miejscu w XIV wieku. Jedynie Mauzoleum w którym spoczywają szczątki dwóch żon Zygmunta Augusta, Aleksandra Jagiellończyka oraz serce (i wszystkie organy wewnętrzne) Władysława IV Wazy powstało na początku XX wieku choć w planach było już o wiele wcześniej.

W Podziemiach Katedry można zobaczyć jak wyglądał i zmieniał się pochówek na przestrzeni wieków, gdzie i dlaczego ukryte były ciała królów, a w jednej z krypt zachodnich można podziwiać najstarszy na Litwie fresk.

W ostatnim czasie ekspozycja została wzbogacona o projekcje oraz hologramy. W centralnym punkcie Krypty Kapituły znajduje się jeden z najcenniejszych przedmiotów w całych podziemiach – 2 cm aniołek trzymający w dłoniach skrzynię z herbem wileńskiej kapituły. Srebrna figurka pochodzi z końca XIV wieku i była częścią relikwiarza, który niestety nie dotrwał do naszych czasów.

Podziemia Katedry Wilenskiej Aniołek z herbem Kapituły

Podziemia Katedry można zwiedzać od poniedziałku do soboty w godzinach 10-17 po wcześniejszej rezerwacji. Grupy powyżej 10 osób powinny zarezerwować czas zwiedzania z przynajmniej tygodniowym wyprzedzeniem. Bilet normalny kosztuje 4,5 euro, ulgowy 2,5 euro.

3 odpowiedzi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

10 wyjatkowych wycieczke po litwie 2024

Nowy przewodnik po Litwie jest już dostępny

Ponad 130 stron pomysłów na podróże po Litwie + 5 wyjątkowych ebooków GRATIS

więcej o podróżach...