Litewskie imiona dla dziewczynek

Miesiąc temu zostałam ciocią. Moja siostrzenica po wielu tygodniach sporów (nie tylko pomiędzy jej rodzicami ale również dziadkami) dostała imię Ligia. W ubiegły weekend miałam okazję pierwszy raz ją zobaczyć i nie sądziłam, że tak malutka osóbka może narobić tyle krzyku gdy czegoś chce:) Chociaż wróciliśmy już do domu to nadal jestem w „dziecięcym” nastroju i wpadłam na pomysł napisania tej notatki.

imiona litewskie dla dziewczynek

Dzisiaj chciałabym przedstawić Wam kilka imion dla dziewczynek litewskiego pochodzenia.

 • Miglė –  pochodzi od litewskiego słowa „migla” czyli mgła. Dziewczynki o tym imieniu są perfekcjonistkami i wszystko robią po swojemu.
 • Audrė – burza. Artystyczna dusza, która nigdy nie przestaje dążyć do doskonałości.
 • Gabija – imię to nosiła litewska bogini ognia. Uznawana była za opiekunkę ogniska domowego.
 • Eglė – postać z legendy o Królowej Węży. Dosłownie, imię to oznacza wiecznie zielone drzewo czyli świerk.
 • Gintarė – imię wywodzące się od słowa „gintaras” czyli bursztyn. Kobiety o tym imieniu są wesołe, urocze i wszędzie ich pełno.
 • Milda -to imię nosiła litewska bogini miłości.
 • Vaidilutė – opiekunka wiecznego ognia.
 • Giedrė – pochodzi od litewskiego słowa „giedra” czyli pogodna, słoneczna. Dziewczynki o tym imieniu są praktyczne, lubią porządek i łatwo przychodzi im rozwiązywanie problemów.
 • Vakarė – pochodzi od litewskiego słowa „vakaras” czyli wieczór. Kobiety noszące to imię są spokojne, nie dają ponieść się emocjom i zawsze wiedzą czego chcą.
 • Aušra – oznacza świt lub jutrzenkę. Idealistka o sercu pełnym zrozumienia.

Dajcie mi znać, które z imion najbardziej przypadło Wam do gustu. Może macie inne ulubione litewskie imiona?

29 odpowiedzi do artykułu “Litewskie imiona dla dziewczynek

 1. goldenbrown

  Absolutnie niezwykłe imiona! 🙂 Ale to normalne, bo dla Litwinów nasze polskie imiona też są „inne”, żeby nie powiedzieć „dziwne” 😉
  Ligia bardzo mi się podoba, może dlatego, ze przypomina Lidię?
  A z tych wymienionych przez Ciebie poniżej – Milda.
  🙂

 2. Kaaisa

  Twoja siostrzenica otrzymała przepiękne imię! Ja skojarzenie z nim mam jedno – „Quo Vadis” 🙂
  Co do imion z Twojej listy – najbardziej podoba mi się Vakarė 🙂

 3. youpendi

  Ligia – piękne imię! 🙂 Jak poprzedniczkom kojarzy mi się z QV ;). Migle, Egle i Ausra też niczego sobie.
  Gratulacje dla siostrzenicy! :))

 4. pani poczytalna

  Piękne imię wybrała siostra. Chyba rzadkie na Litwie, czy tak? Ja bardzo lubię Auśrę, może niekoniecznie brzmieniowo, ale piękne ma znaczenie 🙂

  1. Na Litwie Autor

   Jeśli mieszkałaby na Litwie to miałaby prawdopodobnie litewską wersję tego imienia czyli Ligija:) Nie spotkałam jeszcze tutaj żadnej dziewczynki noszącej to imię.

 5. Grand Mader

  Imię Ligia jest piękne, kto zna Poe i Sienkiewicza, z żadnym go nie pomyli. Jak często nadaje się imiona wymienione przez Ciebie?
  i jeszcze co do znaczeń : Gintarė – imię wywodzące się od słowa „gintaras” czyli bursztyn. Kobiety o tym imieniu są wesołe, urocze i wszędzie ich pełno. „I wszędzie ich pełno” to zupełnie inaczej, niż bursztynem, po który szlakiem bursztynowym kupcy przemierzali wiele kilometrów 😛

  1. Na Litwie Autor

   Bardzo trafne spostrzeżenie:) Najpopularniejszym z tych imion jest Gabija i znajduje się na 5 miejscu na liście imion najczęściej nadawanych dzieciom w 2014 roku. Dość często spotykane są również imiona Gintarė oraz Giedrė.

  2. Grand Mader

   Dziękuję 🙂 To dopełnia caly artykuł- że to nie są imiona archaiczne, rzadko nadawane, ale przez cały czas żywe. Patrzę teraz na nie z jeszcze większą przyjemnością. Fajnie. A z imion popularnych na Zachodzie, które są popularne na Litwie teraz?

 6. Pingback: Litewskie imiona dla chłopców | Na Litwie

 7. Ania K.

  Pochodze z Suwalk, choc of wielu lat mieszkam w Kanadzie. O Litwie sporo wiem. Imiona litewskie sa tajemnicze i piekne , tak jak Litwa. A z listy imion najbardziej podoba mi sie Egle. W 2011 Roku mialam szczescie byc w sanatorium w Druzgiennikach o tej wlasnie nazwie. Na ternie Suwalszczysny jest jezioro Jaglo i jak sie nie myle, to jego naswa tez pochodzi of Egle. Pozdrowienia.

 8. ALavickiené

  Vakarė wygrywa. Jezeli urodze teraz corke takie bedzie jedno z jej imion. Moj maz jest litwinem,wiec nie ma nic przeciwko temu 😉

 9. Arthur

  Witam serdecznie,

  Koszykarka Wisly Can-Pack Krakow nazywa sie Giedré LABUCKIENE.
  Wspaniala zawodniczka.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.