Delfina na Litwie logo

Kowno z dziećmi

kowno z dziećmi litwa

Niedawno pisałam o spędzaniu czasu z dziećmi w Wilnie. Możecie poczytać o tym tutaj – Wilno z dziećmi. Tym razem chciałabym zaproponować Wam parę atrakcji w drugim największym litewskich mieście czyli w moim ukochanym Kownie. Kowno z dziećmi to lista atrakcji i miejsc, które warto odwiedzić ze swoimi malutkimi lub większymi pociechami.

kowno z dziećmi litwa

Prawie wszystkie atrakcje z tej listy zostały wypróbowane przez mojego dwulatka. Moje dziecko uwielbia wszystkie zwierzątka więc często wybieramy się do miejsc, gdzie można je zobaczyć, a nawet pogłaskać. Wprawdzie w domu mamy bezklatkowego królika miniaturkę oraz młodego Golden Retrievera, ale mojemu szkrabowi to nie wystarcza.

Kowno z dziećmi – C.H. Mega

Podczas naprawdę zimnych lub wyjątkowo deszczowych dni spacery zamieniamy na wizyty w ciekawych miejscach. Jednym z takich miejsc jest centrum handlowe MEGA w Kownie. Muszę przyznać że jest to najlepsze centrum handlowe dla rodzin z dziećmi. Niemal każda restauracja posiada wewnętrzny plac zabaw, a dodatkowo ilość atrakcji przeznaczonych dla dzieci o każdej porze roku jest mile zaskakująca.

Ogromne akwarium

Nawet jeśli macie akwarium w domu to z pewnością nie jest aż tak duże jak to, które możecie zobaczyć w Kownie. Dzieciom z pewnością spodoba się od razu. My zazwyczaj bawimy się w „Gdzie jest Nemo?” albo szukamy Dori. Rekiny są za mało kolorowe żeby przykuć uwagę mojego „szefa” 🙂

Dużym plusem jest fakt, że jest to darmowa atrakcja i dzieci mogą spędzić na oglądaniu rybek tyle czasu ile chcą.

Więcej informacji o tym największym akwarium w Krajach Nadbałtyckich,znajdziecie tutaj (godziny otwarcia oraz wskazówki dojazdu również) –  Akwarium z rekinami w Kownie.

Zjeżdżalnia

Dzieci powyżej 3 roku życia mogą skorzystać z darmowej zjeżdżalni znajdującej się niedaleko akwarium. Dla mnie jest przerażająco wysoka ale dzieci są nią zachwycone.

Wybierasz się do Wilna? Przeczytaj więcej…

Miasto zabaw Curiocity

To chyba jedno z najlepszych miejsc zabaw dla dzieci na Litwie. Dla maluszków (od 1 do 3 roku życia) przeznaczona jest specjalna strefa zabaw ale jeśli chcą mogą korzystać ze wszystkich atrakcji znajdujących się w obiekcie.

Dla większych dzieci (do 13 lat) jest o wiele więcej atrakcji niż dla maluszków. Dzieci mogą spróbować nagrać swój własny program w radio, rozwiązać zagadkę kriminalną, dotknąć pioruna albo nauczyć się podstaw zdrowego żywienia w zabawny sposób.

Rodzice towarzyszący dziecku muszą również wykupić bilet oraz podpisać jednorazową zgodę na zabawę dziecka w obiekcie. Ceny oraz godziny otwarcia znajdziecie tutaj – Miasto Zabaw Curiocity przydatne informacje.

ZooPark – Kowno z dziećmi

Parę kroków od akwarium z rekinami znajduje się ZooPark w którym dzieci (oraz dorośli) mogą zobaczyć, pogłaskać, a nawet pokarmić zwierzątka. Znajdują się tam nie tylko zwierzęta domowe takie jak króliki albo świnki morskie ale również bardziej egzotyczne – surykatki, pieski preriowe, a nawet tukany.

Jest to świetnie miejsca dla całej rodziny ale musicie liczyć się z faktem, że dzieci nie będą chciały stamtąd wyjść albo będą próbowały wynieść w kieszeni miniaturowego jeżyka.

Więcej informacji oraz ceny biletów znajdziecie tutaj: ZooPark – przydatne informacje.

Ciuchcia

W Medze dzieci mogą pojeździć po centrum handlowym specjalnie przeznaczoną do tego ciuchcią. Przejazd trwa 10-15 minut i kosztuje około 1 euro od osoby.

Kowno z dziećmi – centrum i okolice

Jeśli pogoda dopisuje i chcecie spędzić trochę czasu z dziećmi na świeżym powietrzu warto zajrzeć w tych kilka miejsc.

Park Dębowy

W gorące dni jest tam chłodno i przyjemnie. Rodzice mogą posiedzieć na ławce gdy dzieci bawią się na zacienionym placu zabaw. Park Ąžuolynas jest też świetnym miejscem na rodzinny piknik.

Warto zrobić sobie zdjęcie przy sławnym kowieńskim żubrze albo odwiedzić Dolinę Pieśni w której co kilka lat odbywa się Święto Piosenek. Nieopodal Parku Dębowego znajduje się Dolina Mickiewicza.

Muszę przyznać, że gdy w szkole uczyliśmy się o Mickiewiczu nie mogłam zrozumieć dlaczego tak strasznie tęsknił za Litwą. Dopiero będąc w tej niezwykle baśniowej dolinie zrozumiałam go całkowicie. Więcej o Dolinie Mickiewicza możecie poczytać tutaj: Niezwykła Dolina Mickiewicza w Kownie.

ZOO w Kownie

Niedaleko Parku Dębowego znajduje się ZOO. Jeśli wasze dzieci lubią zwierzęta z pewnością im się tam spodoba. Mnie jednak Zoo przyprawia o smutek i przykro patrzeć na niektóre zwierzęta siedzące w zdecydowanie za małych klatkach dlatego staramy się nie bywać tam zbyt często.

Wesołe Miasteczko w Parku Witolda

Możecie nie wiedzieć ale Kowno ma swoje własne wesołe miasteczko. Nie liczcie jednak na nic nowoczesnego – to wesołe miasteczko wygląda jak żywcem wyciągnięte z czasów komunizmu.

Ja osobiście nie korzystałam z żadnych tamtejszych atrakcji bo są w przerażającym stanie (a przynajmniej tak wyglądają), ale warto zajrzeć w to miejsce i przenieść się na chwilę w przeszłość.

Schody z Parku Witolda (Vytauto Parkas) zaprowadzą Was wprost na Aleję Wolności i Sobór.

Muzeum niewidomych w Soborze

To raczej rozrywka dla osób i dzieci, które nie boją się ciemności. W podziemiach Soboru powstało Muzeum Niewidomych dzięki któremu na chwilę można przenieść się w świat osób niewidzących.

W Muzeum jest całkowicie ciemno więc można darować sobie otwieranie oczu. Najlepiej wykorzystać słuch i dotyk by wyjść z labiryntu doznań i wrócić do świata widzących. Odrazu mówię, że nie ma tam nic strasznego poza ciemnością.

Interaktywna Fontanna – Kowno z dziećmi

Kierując się w stronę ratusza przepięknie zieloną Aleją Wolności w Kownie dotrzecie do fontanny. Działa głównie w sezonie letnim i właśnie wtedy można się pobawić jej kolorami. Na Alei Wolności połączcie się z bezpłatnym Wi-Fi i wejdźcie na stronę internetową podaną na fontannie.

Chociaż strona jest w języku litewskim z pewnością sobie poradzicie z obsługą fontanny. Wystarczy dotykać kolorów na ekranie, a fontanna po chwili zmieni swój kolor. Świetna zabawa zarówno dla małych i dla większych.

Zwiazek Polaków w Kownie

Po lewej stronie Fontanny idąc w kierunku znajduje się siedziba kowieńskiego Związku Polaków na Litwie. Jeśli chcecie posłuchać ciekawych historii, dowiedzieć się więcej o życiu Polaków na Litwie lub podarować ciekawą książkę tutejszej polskiej bibliotece po prostu zajrzyjcie.

Jeśli chcecie mieć pewność, że w tym dniu związek będzie otwarty po prostu zadzwońcie i dopytajcie.

Muzeum Diabłów

Wiem, wiem. Ciągle tylko to Muzeum Diabłów, ale naprawdę warto je odwiedzić. Mojemu dziecku bardzo podobały się wszystkie figurki diabłów oraz najróżniejsze maski. Chociaż nie rozumiał jeszcze żadnej z historii to i tak spędziliśmy tam prawie godzinę.

Znajdźcie wspólnie najbardziej znanego Polskiego diabła – Borutę i opowiedzcie dzieciom jego historię. Jeśli chcecie wiedzieć więcej o diabłach zajrzyjcie tutaj: Muzeum Diabłów w Kownie czyli nie taki diabeł straszny.

Jedna odpowiedź

  1. Świetne zestawienie. Szkoda, że nie wiedzieliśmy o tej liście rok temu, bo większość atrakcji nadaje się również dla dorosłych.

    Mała uwaga odnośnie Muzeum Diabła – idąc tam z dziećmi warto pamiętać, że niektóre eksponaty są nieco obsceniczne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

10 wyjatkowych wycieczke po litwie 2024

Nowy przewodnik po Litwie jest już dostępny

Ponad 130 stron pomysłów na podróże po Litwie + 5 wyjątkowych ebooków GRATIS

więcej o podróżach...