Parkowanie w Wilnie

Wilno podzielone jest na 4 strefy płatnego parkowania oznaczone kolorami.

STREFA NIEBIESKA 

STREFA CZERWONA 

STREFA ŻÓŁTA 

STREFA ZIELONA 

Strefy płatnego parkowania w Wilnie od stycznia 2020

Ile kosztuje parkowanie w Wilnie?

Strefa Niebieska

W tej strefie parkowanie jest płatne codziennie od 8 rano do północy.

W styczniu 2020 strefa niebieska została powiększona i objęła swoim zasięgiem nie tylko całą starówkę ale również prospekt Giedymina.

Rozszerzenie płatnych stref ma na celu zmniejszenie ilości samochodów w obrębie Starego Miasta (Senamiestis) i ścisłego centrum Wilna.

W strefie niebieskiej znajdują się miejsca parkingowe przy najpopularniejszych wileńskich atrakcjach takich jak:

 • Katedra wileńska
 • Ratusz
 • Ogród Bernardyński
 • Kościół św. Anny
 • Ostra Brama

Strefa Czerwona

W tej strefie parkowanie płatne jest od poniedziałku do soboty od godziny 8:00 do 22:00.

W strefie czerwonej po zmianach znalazło się całe Zarzecze (Užupis), część Nowego Miasta przylegającą do granic Starego Miasta oraz miejsca parkingowe na drugim brzegu Willi.

Strefa Żółta

W tej strefie parkowanie płatne jest od poniedziałku do soboty od godziny 8:00 do 20:00.

W strefie żółtej znajdują się miejsca parkingowe przy atrakcjach takich jak:

 • Kościół św. Piotra i Pawła na Antokolu
 • Górza Trzech Krzyży
 • Belmont

oraz przy dworcu kolejowym i autobusowym.

Strefa Zielona

W tej strefie parkowanie płatne jest od poniedziałku do soboty od godziny 8:00 do 18:00.

W strefie zielonej znajdują się miejsca parkingowe:

 • w parku Vingis
 • przy Kościele św. Piotra i Pawła na Antokolu

Warto pamiętać, że parkowanie w strefie czerwonej, żółtej i zielonej w niedziele jest bezpłatne.

Parkowanie w Wilnie – ważna informacja

 • Posiadając ważny bilet ze strefy niebieskiej możemy parkować we wszystkich pozostałych strefach.
 • Bilet ze strefy czerwonej ważny jest również w strefach: żółtej i zielonej.
 • Bilet ze strefy żółtej upoważnia nas też do parkowania w strefie zielonej.
 • Bilet ze strefy zielonej obowiązuje jedynie na jej terenie.

INTERAKTYWNĄ MAPĘ PŁATNYCH STREF PARKOWANIA W WILNIE ZNAJDZIECIE TUTAJ: MAPA STREF PŁATNEGO PARKOWANIA W WILNIE

PRZYDA CI SIĘ PODCZAS WYJAZDU

40 Comments

 1. Cześć
  Pojawiają się pytania o parkowanie na lotnisko i zastanawiam się czy nie lepiej zostawić samochód normalnie przy ulicy poza strefą płatnego parkowania i podjechać taksówką/uberem?

 2. Witam, dziś w niedzielę zaparkowalismy w strefie żółtej. Po powrocie mandat za wycieraczka. Pomóżcie, pono. To dzień bez opłat. Oczywiście mandat tylko po litwesku, nic nie rozumiem..

  1. Witam, proszę przesłać mi zdjęcie madatu na email: delfina@nalitwie.com . Przetłumaczę i postaram się pomóc jeśli mandat zostaw wystawiony bezpodstawnie.

  2. My dzisiaj to samo (niedziela strefa zolta), mandat otrzymaly wszystkie samochody ktore staly obok naszego. Pozostale to na rejestracjach litewskich i tez nie wiedzieli? Parking za mcDonaldem 54.6716516,25.2859808

 3. Cześć jaki parking w strefie zielonej polecacie aby było blisko na stare Miasto i do innych atrakcji

 4. Jedziemy we środę do Wilna na koncert i zostaniemy do piątku. Będziemy spać dwie noce na Zarzeczu. Czy może jest gdzieś w pobliży parking, gdzie można zapłacić po prostu za dobę pobytu, znaleźć dość prosto miejsce i nie martwić się czy znajdzie się miejsce na ulicy? Jednym słowem, czy są tak jak u nas osobne płatne parkingi? Widzę wpis o jednym, ale jest sprzed 4 lat. Będę wdzięczna za odpowiedź. Pozdrawiam

  1. witam wybieramy sie do Wilna( kamperem) na weekend czy ktoś może powiedziec gdzie zaparkować i co opłacić zeby nie skończyło się mandatem?

 5. Czy dni świateczne np. poniedziałek wielkanocny sa traktowane jak niedziela? to znaczy bezpłatne parkingi?

  1. Prawdopodobnie w dni świąteczne nie trzeba płacić za parkowanie ale najlepiej sprawdzić tę informację w najbliższym parkomacie. W niektórych miejscach nawet w dni świąteczne trzeba płacić za parking.

 6. Witam . Wykupiłem lot na 2 tygodnie z lotniska w Wilnie . Chciałbym zostawić samochód niedaleko lotniska w rozsądnej cenie . Z góry dziękuję za pomoc

  1. Witam serdecznie, jedna doba na parkingu przy lotnisku kosztuje od 4 euro. Ewentualnie może Pan również zostawić samochód na parkingu na Starym Mieście przy ulicy Kosciuskos g. 1A. Tam dwa tygodnie będą kosztować około 33 euro. Ze Starego Miasta na lotnisko można dostać się kilkoma autobusami w 15 minut.

   Niedaleko lotniska (10 minut piechotą) znajduje się centrum handlowe Nordika oraz sklep IKEA z dużym, bezpłatnym parkingiem przeznaczonym dla klientów jednak zostawiając tam samochód na dłuższy czas ryzykuje Pan mandatem.

 7. Dziękuję za odpowiedź. Czy przy ponownym wezwaniu naliczają dodatkowe pieniądze?

  1. Niestety nie jestem w stanie odpowiedzieć na to pytanie. Proszę skontaktować się w tej sprawie z instytucją,która wystawiła mandat.

 8. To jest mandat za brak biletu za parkowanie. Niestety nie mieliśmy euro a byliśmy tam bardzo rano wczoraj w Nowy Rok. Nie pojedziemy drugi raz tyle km. do Trok. Co z tym fantem zrobić?

  1. W takim razie poczekajcie aż przyjdzie pocztą ponowne wezwanie do zapłaty mandatu bo w tym momencie już nic więcej nie możecie zrobić.

 9. Źle zaparkowaliśmy w Trokach i dostaliśmy mandat za parkowanie. Jaki jest termin opłaty i możliwości. Czy trzeba koniecznie zapłacić?

  1. Witam serdecznie, mandat można opłacić tylko na Litwie pod adresem podanym na mandacie w ciągu 7 dni od otrzymania. Warto opłacić od razu i zapomnieć:)

 10. Witam
  Ile mamy czasu na opłacenie mandatu za zle parkowanie? Czy jest jakis limit po którym opłata rośnie ? Pozdrawiam

  1. Najlepiej mandat opłacić od razu na miejscu (na Litwie) ponieważ tylko osoby posiadające konto w litewskim banku mogą dokonywać przelewu bankowego. Opłata rośnie po 48 godzinach od wystawienia. Pozdrawiam serdecznie

 11. Dzień dobry,

  A jak z parkowanie przy lotnisku? czy oprócz parkingów na samym lotnisku są jakieś godne polecenia, a tańsze, w najbliższej okolicy?

  1. Najbliższy parking gdzie można zostawić samochód znajduje się 2,5 km od lotniska (30 minut piechotą) przy centrum handlowym Nørdika (adres: Vikingų g. 3, Vilnius 02188). Obok znajduje się też parking Ikei ale podobno ściągają samochody nienależące do klientów sklepu. Parking nie jest strzeżony. Mam nadzieję, że chociaż troszkę pomogłam:)

 12. Dzień dobry. A jak wygląda kwestia niepełnosprawnych? Też muszą płacić?

  1. Dzień dobry. Niepełnosprawni mają prawo do bezpłatnego parkowania jedynie na miejscach specjalnie oznaczonych (znakiem wózka inwalidzkiego). Parkując na innych miejscach konieczne jest uiszczenie opłaty.

 13. Dzien dobry, zaparkowalismy auto w Wilnie na parkingu przed znakiem informujacym, ze za znakiem jest strefa miejsc zarezerwowanych. Oplacilismy w kasie parking. Po powrocie za szyba byla informacja o wystawieniu mandatu za zaparkowanie niby na zarezerwowanym przez kogos miejscu. Ale jak juz wspomnialam stanelismy przed tym znakiem a strzalka na nim byla tylko w jedna strone. Gdzie mamy sie udac w celu wyjasnienia sytuacji?

  1. Dzień dobry, na mandacie powinien znajdować się numer telefonu pod który można zadzwonić i wyjaśnić wszystkie wątpliwości.

 14. jak egzekwowane są mandaty za przekroczenie opłaconego czasu za parkowanie . Dostałam mandat za szybę. Będę wdzięczna za info

  1. Na mandacie powinien być zamieszczony numer konta na które należy wpłacić pieniądze oraz numer mandatu, który obowiązkowo należy podać podczas dokonywania przelewu.

 15. Hej mam pytanie gdzie znajdziemy tani parking strzeżony w Wilnie w okolicach ulicy auku g. (Pamenkalnio g.) będę wdzięczna za pomoc

  1. Najbliższy strzeżony parking znajduje się na Gedimino pr. 9A 🙂

  2. I jaka może być opłata za 2 dni?

  3. 1 euro za każdą godzinę lub bilet tygodniowy za 43 euro

 16. Dokładnie takiej info szukałem. Dzięki!

 17. […] Zapraszam też do zapoznania się z cenami i strefami parkowania w Wilnie: Parkowanie w Wilnie […]

 18. A czy są jakieś bilety czasowe krótkookresowe? Będziemy mieszkać w okolicach A. Jaksto g. od niedzieli do środy, nie wiemy co zrobić z 2 samochodami żeby nie zbankrutować…

  1. Można wykupić bilet dobowy i zostawić samochód na całodobowo strzeżonym parkingu przy ulicy Kosciuškos 1A (Kościuszki). Parking znajduje się obok Góry Trzech Krzyży. Bilet dobowy kosztuje 2,90 euro. Jeśli będziesz potrzebowała więcej informacji zapraszam do kontaktu mailowego:) chętnie pomogę!

 19. A jak wygląda temat parkowania motocykli w ww. strefach?

  1. Motocykliści są również zobowiązani do płacenia za miejsce parkingowe. Nie ma dla nich żadnych ulg niestety.

  2. No to ktoś ma poczucie humoru, bo nie wiem jak mam rozwiązać problem umieszczenia biletu parkingowego w widocznym miejscu? Z drugiej strony, rok temu parkowałem w Wilnie bez opłaty parkingowej i jakoś nikt się nie czepiał.

  3. Bilety parkingowe mozna wykupowac przez SMS i wtedy wystarczy jedynie w widocznym miejscu zostawic wiadomosc ze sie taki bilet wykupilo:)

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.