Delfina na Litwie logo

Rezydencje Tyszkiewiczów na Litwie

Niemal każdy kto choć trochę zna historię Polski zetknął się z nazwiskiem „Tyszkiewicz” przynajmniej raz. Ta arystokratyczna rodzina posiadała wiele dworków i pałaców na terenie Wielkiego Księstwa Litewskiego. Duża ich część zachowała się do dziś w bardzo dobrym stanie i to właśnie nimi się zajmiemy.

Pałac w Połądze

Dziś ma tam siedzibę Muzeum Bursztynu. Dwór pochodzi z XIX wieku i otoczony jest przepięknym parkiem na terenie którego znajduje się ogród botaniczny.

Palanga

Adres:


Pałac w Zatroczu

Powstał w latach 1898-1901 za sprawą  Józefa Tyszkiewicza młodszego. Pałac można zwiedzać w sezonie (maj- wrzesień) od środy do niedzieli w godzinach 11.00-19.00. Cena biletu to 3

By Juliux - Mano darbas, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=22782591

Adres: Užtrakio g. 17, Trakai


Zamek w Czerwonym Dworze

Pochodzący z XVII wieku renesansowy zamek otoczony jest parkiem na terenie którego znajduje się oranżeria z najwyższą palmą na Litwie. W Zamku siedzibę ma Urząd Stanu Cywilnego rejonu kowieńskiego.

Czerwony Dwór

Adres:


 

Pałac w Astravie

Jeden z najpiękniejszych na Litwie romantycznych pałaców zaprojektowany przez Tomasza Tyszkiewicza. Położony jest nad jeziorem Širvėna.

Astravo_dvaras_vakare

Adres:


 Pałac w Kretyndze

Jego historia rozpoczyna się w XVI wieku. Dzisiejszy wygląd i oranżerię zyskał po 1875 roku dzięki hrabiemu Józefowi Tyszkiewiczowi. Aktualnie w budynku ma siedzibę Muzeum Etnograficzno-Krajoznawcze.

kretingos dvaras

Adres:


Pałac w Landwarowie

Został zbudowany w 1850 roku przez Józefa Tyszkiewicza, a pół wieku później przebudowany w stylu neogotyckim przez nowego właściciela – Władysława Tyszkiewicza. Obecnie znajduje się w prywatnych rękach.

lentvario-dvaras-ir-parkas-1916

Adres:


Pałac w Wace Trockiej

Pałac zaprojektowany został przez włoskiego architekta w latach 1876-1880, który wzorował się na Pałacu w Warszawskich Łazienkach. Rezydencja otoczona jest parkiem w stylu francuskim.

Trakų-vokės-dvaras-1

Adres:


Pałac w Wilnie

Od 1790 roku pałac znajdował się w rękach Tyszkiewiczów. Obecnie należy do Wileńskiego Uniwersytetu Technicznego im.Giedymina.

800px-VGTU_Architektūros_fakultetas4

Adres: Pylimo g.26, Vilnius


 

7 odpowiedzi

  1. Bardzo dziękuję za ten spacer po terenach na których wyrósł i wychowal się moj dziadziuś. W Landwarowie /1862/ byl ochrzczony a ojcem chrzestnym byl sam Józef Tyszkiewicz.posiadam metrykę. zaś moja cala rodzina prowadzila majatki Tyszkiewiczów i Komarów. jęśli autor tego „bloga” posiada jakiekolwiek info. bardzo przszę o kontak. jestem w trakcie prac nad drzewem genealogicznym.pozdrawiam, MG

    1. MagGab, Moja babcia pochodz z Wilna, nazwosko rodoowe Cepeusz Byla spokrewniona z rodzina Tyszkeiwiczow. Szukam wiecej informacki I bylabym bardzo wdzieczna gdyby sie cokolwiek znalazlo w p. zbiorach. Anna

    2. Czy moze czytala Pani ksiazke „Tyszkiewiczowie Rodem z Landwarowa”? Napisana przez Dr L Narkowicz i wydana w 2013- (Polskie Towarzystwo Ziemianskie, Wydawnictwo Neriton ISBN 978-83-7543-304-3

      Ja jestem wnuczka Rozy (z Landawowa), corki Wladyslawa Tyszkiewicza i Marii Krystyny Lubomirskiej.

    3. mAM NA IMIE mONIKA tYSZKIEWICZ, JAK MAM SPRAWDZIC CZY MOI PRZODKOWIE TO Z RODU CHRABIOSTWA????

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

10 wyjatkowych wycieczke po litwie 2024

Nowy przewodnik po Litwie jest już dostępny

Ponad 130 stron pomysłów na podróże po Litwie + 5 wyjątkowych ebooków GRATIS

więcej o podróżach...