Delfina na Litwie logo

Darmowe atrakcje turystyczne w Wilnie

Darmowe atrakcje turystyczne wilno

Czasami planując wyjazd zagranicę nasz budżet, który wydawał się na początku całkiem wystarczający topnieje w mgnieniu oka. Hotel i transport pochłaniają jego sporą część więc darmowe atrakcje turystyczne są wspaniałym rozwiązaniem, które pozwala na oszczędzenie pokaźnej sumy.

Odkąd na Litwie płaci się w Euro, wszystko magicznie podrożało i atrakcje turystyczne Wilna nie są wyjątkiem. Dlatego właśnie postanowiłam stworzyć listę miejsc w Wilnie, które można odwiedzić za darmo. Jeśli wybieracie się do Wilna z maluchami koniecznie przeczytajcie o miejscach, które dzieci pokochają będąc w stolicy Litwy.

Darmowe atrakcje turystyczne wilno

Wieża Telewizyjna

Ekspozycje znajdującą się w Wieży Telewizyjnej w Wilnie można zwiedzać za darmo. Nie jest ona imponująco rozbudowana ale można dowiedzieć się sporo o tym jak wyglądała jej obrona i co dokładnie wydarzyło się 13 stycznia 1991 roku. Płatny jest jedynie wstęp do restauracji „Paukščių takas” znajdującej się na szczycie wieży telewizyjnej. Więcej informacji o tym wyjątkowym obiekcie znajdziecie tutaj: 5 najpiękniejszych widoków w Wilnie

Manufaktura Witraży

To wyjątkowe miejsce znajduje się przy ulicy Stiklų (Szklanej), gdzie w 1547 roku Martynas Paleckis założył pierwszą litewską manufakturę szkła. W galerii można zobaczyć wiele zachwycających witraży oraz odwiedzić niezwykle nastrojowe XVI-wieczne podziemia.

Manufaktura Witraży to nie tylko galeria ale również miejsce, w którym podczas organizowanych warsztatów można stworzyć swój własny, niepowtarzalny witraż. Jeśli interesujecie się sztuką to miejsce Was zachwyci. Galerię można odwiedzać codziennie od godziny 11.00 do 17.00.

Muzeum Pieniędzy

Można śmiało powiedzieć, że jest to jedno z ciekawszych wileńskich muzeów, a co najlepsze nie trzeba za nie płacić. Muzeum znajduje się przy ulicy Totorių 2/8 czyli jedynie parę minut piechotą od Serca Starego Miasta – Katedry Wileńskiej.

Muzeum Pieniędzy to nie tylko obecnie używane waluty ale również te, które wyszły już z użycia. Zobaczycie, że pieniądze nie zawsze miały formę monet lub banknotów, poznacie historię bankowości oraz sprawdzicie czy macie przy sobie jedynie prawdziwe banknoty.

Muzeum otwarte jest od wtorku do soboty od 11.00 do 17.00.

Kościoły Wileńskie

Wszystkie kościoły w Wilnie można zwiedzać bezpłatnie. Również za wstęp do Katedry Wileńskiej nic nie zapłacimy. Jedynym wyjątkiem jest Kościół św. Janów, znajdujący się na terenie Uniwersytetu Wileńskiego. Aby zobaczyć tę świątynię musimy zapłacić 1,5 euro za ogólny bilet wstępu umożliwiający nam zwiedzenie obiektów Uniwersytetu.

Panorama Wilna

Przepiękną panoramę Wilna można za darmo podziwiać z trzech punktów widokowych. Najpiękniejszy widok zobaczycie ze Wzgórza Trzech Krzyży. Wejście na wzgórze kosztuje jednak trochę energii ale jest całkowicie bezpłatne.

Drugi punkt widokowy to od niedawna ponownie otwarte dla zwiedzających Wzgórze Giedymina. Ze szczytu wzgórza rozpościera się wspaniały widok na Starą i Nową część Wilna. Jeśli jednak będziecie chcieli wspiąć się na sam szczyt Baszty i podziwiać panoramę stamtąd niestety uszczupli to Wasz budżet aż o 5 euro za osobę.

Trzecim punktem widokowym jest okolica Bastei, znajdującej się parę kroków od Ostrej Bramy.  Warto usiąść na jednej z wielu znajdujących się tam ławeczek i cieszyć się niezapomnianym widokiem Wilna.

Ostra Brama

Cudowny Obraz oraz Kaplicę Ostrobramską można zobaczyć za darmo i spędzić w niej nieograniczoną ilość czasu. Zazwyczaj ciężko jest dostać się do środka ze względu na ilość osób modlących się przy Świętym Obrazie, ale warto poczekać 15 minut w kolejce aby zobaczyć niesamowite wnętrze Kaplicy.

Wileńskie Parki

Będąc w Wilnie warto spędzić trochę czasu na łonie natury. Jednym z ulubionych parków Wilnian jest Park Vingis (Vingio Parkas). Jest to idealne miejsce na piknik, jazdę na rowerze lub rolkach, spotkanie ze znajomymi albo na odrobinę odpoczynku od zgiełku miasta.

Warto zajrzeć również do Ogrodu Bernardyńskiego znajdującego się nieopodal Katedry. Pięknie odrestaurowany Ogród stał się jednym z najchętniej odwiedzanych parków nie tylko przez rodziny z dziećmi ale również przez turystów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

10 wyjatkowych wycieczke po litwie 2024

Nowy przewodnik po Litwie jest już dostępny

Ponad 130 stron pomysłów na podróże po Litwie + 5 wyjątkowych ebooków GRATIS

więcej o podróżach...