Delfina na Litwie logo

10 rzeczy, które warto spakować na wyjazd

co spakować na wyjazd

Pakowanie się na wyjazd to prawie dla każdego wyzwanie – chyba, że podróżujemy kilkanaście razy w roku i pakowanie opanowaliśmy do perfekcji. Mnie zdarza się podróżować dość często ale jakimś cudem czasami zabieram ze sobą rzeczy, których wcale nie używam. Gdyby niepotrzebne rzeczy tylko zajmowały miejsce w walizce to dałoby się jakoś to przeżyć ale najgorszy jest fakt, że przeszkadzają.

W zeszłym roku w Kownie miałam przyjemność spotkać Bea’ę Johnson z bloga Zero Waste Home, która naprawdę zmieniła mój pogląd na świat. Jej wykład zainspirował mnie do zmiany stylu życia. Tamtego dnia zdałam sobie sprawę z tego jak prawdziwe jest stwierdzenie, że mniej znaczy więcej.

co spakować na wyjazd

Kiedyś sprzątanie mieszkania zajmowało mi cały weekend, a teraz pomimo małego dziecka, które cały czas robi swój „porządek”, zajmuje mi to nie więcej niż 15 minut dziennie. Na tygodniowe wakacje nam morzem jeździłam z niedopinającą się torbą, której nie mogłam unieść. Teraz zawsze pakuję się w walizkę rozmiaru bagażu podręcznego – nie ważne czy lecę samolotem czy nie, ani czy jadę gdzieś na tydzień czy na 3 miesiące.

Ostatnio poczułam się już na tyle pewnie, że postanowiłam podzielić się z Wami moimi sposobami.na efektywne pakowanie walizki. Poniżej znajdziecie kilka porad jak zabrać tylko, to co nam się przyda, a z czego zrezygnować podczas podróży.

Lista to podstawa

Przed przystąpieniem do pakowania bardzo ważne jest zrobienie listy. Nie próbujcie nawet otwierać szafy ani walizki jeśli nie macie gotowej listy w ręku. To trochę tak jak wybieranie się na zakupy bez listy zakupów – albo czegoś zapomniemy kupić albo nakupujemy niepotrzebnych głupot. Usiądźcie spokojnie i zastanówcie się czego tak naprawdę możecie potrzebować podczas podróży.

Dokumenty

Nigdy nie wyruszajcie w podróż bez dokumentów. Koniecznie zabierzcie ze sobą dowód osobisty lub paszport. Nie zapomnijcie prawa jazdy jeśli zamierzacie poruszać się samochodem.

Wybierając się zagranicę warto mieć ze sobą kartę EKUZ czyli Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego. Możecie ją wyrobić w oddziałach Kasy Chorych w całej Polsce. Dzięki niej unikniecie zagranicą wielu problemów i nieporozumień gdy będziecie potrzebować pomocy lekarskiej.

Jeśli zdecydowaliście się na wykupienie dodatkowego ubezpieczenia na czas podróży koniecznie zabierzcie kopię polisy ze sobą. Znajdziecie na niej telefon kontaktowy do osoby, która pomoże Wam w razie potrzeby.

Ubrania

Przed pakowaniem ważne jest, by sprawdzić jakiej pogody możemy się spodziewać w kraju do którego się wybieramy. W zależności od tego na ile dni się wybieramy upewnijmy się, że zabierzemy odpowiednią ilość ubrań. Nie zabierajmy więcej niż jednego kompletu ubrań na każdy dzień.

Nie ma też sensu zabierać ubrań, których na co dzień nie nosimy, w których nie czujemy się komfortowo lub łatwo gniotacych się. Ja zazwyczaj zabieram tylko rzeczy, które do siebie pasują bo nie muszę się wtedy martwić, ani tracić czasu na decyzję, co na siebie założyć.

Nie zapomnijcie o zabraniu nakrycia głowy odpowiedniego do pory roku. Ochrona głowy przed słońcem jak i przed mrozem jest bardzo ważna. Nie chcecie przecież mieć spalonego słońcem nosa z którego będzie schodziła skóra lub odmrożonych uszu. Dzięki czapce lub kapeluszowi możecie uniknąć udaru słonecznego, a w zimie przewiania.

kapelusz

Urządzenia elektryczne

Ten punkt skierowany jest raczej do pań, które potrafią zabrać w podróż suszarkę, prostownicę, lokówkę, szczoteczkę elektryczną, a nawet żelazko.Obecnie suszarka do włosów to już standard w hotelach. Nie powinniśmy się też martwić o czajnik bo prawie zawsze znajdziemy go w pokoju hotelowym.

Drogie Panie, zastanówcie się czy parę dni możecie przeżyć bez upiekszania się. Zobaczcie, jak mężczyźni potrafią się zrelaksować na wyjeździe. Wcale im nie przeszkadza, że zarosną jak leśne dziadki bo przecież tak jest modnie. Mój mąż też przestał się golić podczas jednego wyjazdu i już od ponad pół roku wygląda jak drwal.

Jeśli jednak już koniecznie musicie zabrać elektryczne upiększacze to zdecydujcie się na turystyczne mini-wersje prostownicy, lokówki lub suszarki:)

Na Litwie nie będziecie potrzebować adapterów do sieci elektrycznej. Wtyczki i gniazdka różnią się jedynie sposobem zamontowania uziemienia ale bez problemu można używać tu europejskich urządzeń.

Obuwie

To jeden z najważniejszych punktów tej listy. Od wygody obuwia w dużej mierze zależy czy waszą wycieczkę zaliczycie do udanych czy do tych mniej udanych. Odradzam kupowanie kilka dni przed wyjazdem nowych butów bo mogą nam zniszczyć przyjemność z chodzenia i zwiedzania. Postawmy raczej na „starych przyjaciół”, których wygody jesteśmy pewni.

Jeśli planujecie odwiedzić park wodny to pamiętajcie żeby zabrać ze sobą klapki. Od października do połowy kwietnia, a nawet czasem początku maja polecam cieplejsze obuwie bo poranki i wieczory potrafią być tutaj naprawdę chłodne.

Bagaż podręczny i nic więcej

Tak, tak. Nie ważne czy lecicie samolotem, jedziecie pociągiem czy wybieracie się w podróż własnym samochodem. Ważne żeby zawsze wiedzieć jaką ilością miejsca dysponujemy i mądrze ją wypełnić. Bagaż podręczny nawet zapakowany po brzegi będziecie w stanie sami unieść. Nie będziecie musieli się martwić czy podczas szybkich przesiadek nie zostawicie gdzieś jednej z toreb bo i tak będziecie mieć tylko jedną. A poza tym, nie zapłacicie za bagaż lecąc samolotem.

co spakować na wyjazd

Koniecznie zabierzcie ze sobą

 • Dokumenty
  – dowód osobisty/paszport,
  – prawo jazdy, kartę Europejskiego Ubezpieczenia Zdrowotnego EKUZ,
  – kopię polisy ubezpieczeniowej,
  – bilet lotniczy
 • Pieniądze i kartę kredytową
  warto mieć ze sobą walutę kraju do którego się jedzie
 • Telefon i ładowarkę
 • Aparat fotograficzny lub kamerę
 • Okulary przeciwsłoneczne
 • Szczoteczkę i pastę do zębów
 • Nakrycie głowy odpowiednie do pory roku
 • Chusteczki nawilżane do rąk
 • Małe nożyczki
 • Ubrania i wygodne buty

Spakować czy zostawić?

Na koniec mam dla Was specjalnie przygotowany test. Sprawdźcie czy rzecz, którą chcecie zabrać ze sobą naprawdę warto spakować czy jednak lepiej zostawić ją w domu.

co spakować na wyjazd

Save

Jedna odpowiedź

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

10 wyjatkowych wycieczke po litwie 2024

Nowy przewodnik po Litwie jest już dostępny

Ponad 130 stron pomysłów na podróże po Litwie + 5 wyjątkowych ebooków GRATIS

więcej o podróżach...