Delfina na Litwie logo

Birsztany – malownicze uzdrowisko w sercu Litwy

birsztany wieza widokowa

Birsztany to jedno z moich ulubionych miejsc na Litwie. To malownicze miasteczko położone jest niecałą godzinę jazdy samochodem od Kowna. Ten malutki kurort znajdujący się nad brzegiem Niemna co roku przyciąga setki turystów z całej Litwy.

birsztany birstonas stare miasto ogrod kneippa

Co warto zobaczyć w Birsztanach?

Do Birsztanów najlepiej wybrać się latem ponieważ to właśnie wtedy miasteczko budzi się do życia. Otwarte są wszystkie restauracje i muzea, działa tężnia oraz ogród Kneippa.

Jeśli marzy Wam się cisza i spokój oraz podziwianie przepięknych widoków zdala od zgiełku koniecznie odwiedźcie Birsztany po sezonie. Dzięki temu nie będziecie musieli również stać w długiej kolejce do najwyższej na Litwie wieży widokowej.

Ogród Kneippa

To wyjątkowe miejsce zostało stworzone w 2015 roku kierując się zaleceniami Sebastiana Kneippa – XIX-wiecznego niemieckiego duchownego. Zabiegi tam stosowane mają za zadanie zahartować ciało i duszę oraz wzmocnić układ odpornościowy przy pomocy zimnej wody.

Zabiegi polegają na zanurzeniu rąk oraz nóg i trzymaniu ich w zimnej wodzie maksymalnie do 60 sekund (lub do momentu odczucia silnego zimna). Na specjalnie przygotowanej ścieżce należy chodzić powoli i boso przez około 30 minut. Zabieg najlepiej powtarzać codziennie.

Kurhauzas

W tym jasnozielonym budynku znajdującym się obok ogrodu Kneippa od 1855 roku odbywają się koncerty. Niegdyś było to jedno z najważniejszych miejsc spotkań śmietanki towarzyskiej Litwy.

Warto zajrzeć do środka i zobaczyć jak z biegiem lat zmieniał się ten jeden z najstarszych drewnianych Kurhauzów na Litwie. Obecnie znajduje się tam restauracja.

Pijalnia wody mineralnej „Biuvetė”

Idąc z Kurhauzu w kierunku Góry Witolda natkniemy się na mały, żółty budynek. Śmiało możemy wejść do środka i napić się tam wody mineralnej. Zazwyczaj stoi tam jeden kubeczek ale proponuję zabrać ze sobą swój na tę okazję.

Niestety stan pijalni wody mineralnej „Vytautas” pozostawia wiele do życzenia. Po wejściu do środka ma się wrażenie, że od przynajmniej 10 lat nikt tam nie sprzątał.

Willa Biruty

To jeden z najnowszych obiektów w Birsztanach. Willa Biruty to pawilon przeznaczony do wzmacniania zdrowia przy pomocy wody mineralnej. Wewnątrz znajduje się basen (nie można w nim pływać), fontanna oraz tężnia.

Można tam wejść za darmo przez cały rok od wtorku do niedzieli w godzinach 10.00-20.00.

W pawilonie ustawiono leżaki, krzesła oraz stoliki przy których można się zrelaksować, napić wody mineralnej i odpocząć po całym dniu zwiedzania tego pięknego kurortu.

Ogromnym plusem jest fakt, że w pawilonie znajduje się bezpłatna toaleta. Niestety do Willi Biruty nie można wchodzić ze zwierzętami.

Góra Witolda

birsztany birstonas vytauto kalnas

To moje ulubione miejsce w Birsztanach. Widok zapiera dech w piersiach o każdej porze roku. Na szczycie stoi kilka ławeczek z których można cieszyć się wspaniałą panoramą tego malowniczego miasteczka położonego nad brzegami Niemna.

Camino Lituano

To szlak turystyczny od niedawna prowadzący przez Litwę. Został stworzony specjalnie dla pielgrzymów podróżujących drogą św. Jakuba. Szlak „Camino Lituano” ma ponad 500 km i biegnie również przez Birsztany. Oznaczony został symbolem św. Jakuba – żółtą muszlą na niebieskim tle. Żółte strzałki wskazują drogę do Santiago de Compostela w Hiszpani.

Pomnik Witolda

Nie da się nie zauważyć, że niemal wszystkie miejsca w Birsztanach związane są z Witoldem Wielkim (Vytautas). U podnóża Góry Witolda stoi również jego pomnik. Ma on na celu przypominanie osobom odwiedzającym Birsztany, że to właśnie to miejsce było jednym z ulubionych miejsc polowań Wielkiego Księcia Litewskiego.

Tężnia „Druskupis”

Jest to jedyna taka tężnia na Litwie, która pozwala cieszyć się „morskim powietrzem” w głębi kraju. W tężni wykorzystuje się wysokozmineralizowaną wodę z ujęcia Rūta. Słone powietrze ma bardzo dobry wpływ na osoby z problemami dróg oddechowych oraz skórnymi.

Będąc w Birsztanach naprawdę warto zajrzeć tam chociaż na chwilę. Tężnia znajduje się obok sanatorium „Eglė” ale niestety działa jedynie w lecie.

teznia birsztany birstonas

Wieża widokowa w Birsztanach

Jest to najmłodsza i zarazem najwyższa wieża widokowa na Litwie. W ciągu kilku tygodni od otwarcia odwiedziło ją ponad 10 tysięcy osób, a kolejki były ogromne.

Wstęp na wieżę widokową jest darmowy ale w jednym momencie może znajdować się tam nie więcej niż 40 osób. Obecnie ten wyjątkowy obiekt otwarty jest w godzinach od 7.00 do 22.00 jednak z czasem wieża ma być dostępna dla zwiedzających przez całą dobę.

birsztany wieza widokowa
Birštono savivaldybė

Birsztany – gdzie spać?

Jeśli planujecie na dłużej zatrzymać się w tym malowniczym kurorcie i cieszyć różnorodnością wód mineralnych, pięknymi widokami i długimi spacerami nad Niemnem zatrzymajcie się w jednym z tych hoteli.

Vytautas Mineral SPA

Jest to jeden z najdroższych hoteli w Birsztanach ale w 100% wart jest swojej ceny. Znajdziecie tam basen oraz SPA oferujące mnóstwo zabiegów odnowy biologicznej.

Zobacz co jeszcze oferuje ten hotel: Vytautas Mineral SPA

W tym hotelu możecie zatrzymać się ze swoim psiakiem.

vytautas mineral spa birsztany birstonas

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

10 wyjatkowych wycieczke po litwie 2024

Nowy przewodnik po Litwie jest już dostępny

Ponad 130 stron pomysłów na podróże po Litwie + 5 wyjątkowych ebooków GRATIS

więcej o podróżach...