Delfina na Litwie logo

Jałowcowa Dolina

jałowcowa dolina kowno litwa

Na terenie Regionalnego Parku Morza Kowieńskiego znajduje się przepiękne miejsce na weekendowy spacer. Jałowcowa Dolina jest jednym z najstarszych lasów jałowcowych na Litwie. Taras widokowy znajduje się w miejscowości Arlaviškės 25 km od Kowna.

dolina jałowcowa kowno litwa

 

Jałowce zajmują powierzchnie prawie 5 ha i mają już ponad pół wieku. Dorastają do wysokości 15 m. Na południu Litwy jałowiec spotykany jest dość często lecz w Litwie Środkowej to bardzo rzadki widok.

Rośliny w Dolinie Jałowcowej

Na terenie rezerwatu znajdują się również rośliny takie jak: Goździk Kosmaty, Dzwonek Boloński, Czosnek Winnicowy i Poziomka Twardawa. Zostały one  wpisane do Czerwonej Księgi Roślin Zagrożonych Wyginięciem więc należy pamiętać, że zabronione jest ich zbieranie, zrywanie oraz niszczenie.

Spacer w Dolinie Jałowcowej to nie tylko piękne widoki ale również świeże powietrze w którym znajdują się fitoncydy. Są to naturalne substancje bakteriobójcze wydzielane przez jałowce, które zwiększają odporność na choroby. Olejek z jałowca używany jest również w aromaterapii do wzmacniania sił wewnętrznych.

Miejsce to jest mało popularne wsród turystów ponieważ rzadko wspominają o nim przewodniki.  Ogromnym plusem jest fakt, że ścieżka znajdująca się w rezerwacie przystosowana jest dla osób niepełnosprawnych oraz rodzin odwiedzających dolinę z małymi dziećmi w wózkach. W planach na najbliższe lata znajduje się zasiedlenie doliny stadem kózek.

jałowcowa dolina kowno litwa

Jałowcowa Dolina – Jak dojechać?

Będąc w Kownie koniecznie odwiedźcie to miejsce. Poniżej znajdziecie mapę, która doprowadzi Was na parking znajdujący się przy początku tarasy widokowego. W letnie weekendy Dolinę Jałowcową odwiedza mnóstwo osób mieszkających w Kownie więc przygotujecie się na pozostawienie samochodu na poboczu i krótki spacer.

Jeśli potrzebujecie dokładniejszych wskazówek dojazdu wpiszcie w Google Maps ten adres: Kadagių slėnis 53194 Lithuania

16 odpowiedzi

  1. Niektórzy muszą przejechać całą Polskę by dotrzeć na Litwę, ale jeśli ktoś mieszka na tyle blisko, to czemu na dzień nie wyskoczyć właśnie do Jałowcowej Doliny?

  2. Tak zachęcasz, ze aż żałuję, ze na ten rok juz mam zaplanowany wyjazd (bilety lotnicze kupione, mieszkanko zarezerwowane), ale na następne lato – kto wie, moze zaplanuję zwiedzanie Litwy? Piękny kraj.. 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

10 wyjatkowych wycieczke po litwie 2024

Nowy przewodnik po Litwie jest już dostępny

Ponad 130 stron pomysłów na podróże po Litwie + 5 wyjątkowych ebooków GRATIS

więcej o podróżach...