Delfina na Litwie logo

Najpiękniejsze zakątki Europy Północnej

najpiekniejsze zakatki europy polnocnej nalitwie.com

Planujecie wyjazd na Litwę? Macie tydzień wolnego? Co powiecie na odwiedzenie w tym czasie nie tylko Wilna ale również kilku innych przepięknych miast znajdujących się poza granicami Litwy? Mam na myśli najpiękniejsze zakątki Europy Północnej czyli Wilno, Rygę, Tallinn, Helsinki oraz kilka innych pięknych miejsc po drodzę. Naprawdę warto!

najpiekniejsze zakatki europy polnocnej nalitwie.com

 

Najpiękniejsze Zakątki Europy Północnej

 

Do niedawna Litwa, tak jak Łotwa i Estonia, leżały w Europie Wschodniej. W zeszłym roku jednak te trzy Kraje Bałtyckie zostały „przeniesione”. A więc po przekroczeniu granicy polsko-litewskej znajdujemy się już nie w Europie Wschodniej, a w Północnej. Jest to całkiem dobry i nowy powód do odwiedzenia kilku innych miast poza granicami Litwy, a poza tym z Wilna do Helsinek jest całkiem niedaleko (tyle samo co z Zakopanego do Gdańska).

Wilno

Już nie raz pisałam o tym jak piękne jest Wilno i dlaczego warto je odwiedzić. To wyjątkowe miasto sprawia, że pomimo bycia zagranicą można poczuć się jak w domu. Będąc w Wilnie koniecznie odwiedźcie Katedrę Wileńską, Górę Trzech Krzyży i Cmentarz na Rossie. Te miejsca na zawsze zostają w pamięci, a każde z nich z zupełnie innych powodów.

wieza telewizyjna wilno najpiekniejsze zakatki europy polnocnej

 

Troki

Pewnie wiecie, że również Troki w przeszłości były stolicą Litwy. To właśnie w Zamku na jeziorze Galvė mieściła się siedziba Wielkiego Księcia Litewskiego. Troki znane są nie tylko z tego wyjątkowo malowniczego obiektu, ale również z jednego pysznego tradycyjnego dania, którego po raz pierwszy trzeba spróbować właśnie tam. Macie całkowitą rację jeśli pomyśleliście o kibinach. Jeśli już kiedyś ich próbowaliście i chcecie zrobić je w domu – tutaj znajdziecie przepis: Przepis na tradycyjne litewskie kibiny.

Ryga

Ryga jest zachwycająca. Przepiękne kamienice przypominające o przebiegającym tędy  w przeszłości Szlaku Hanzeatyckim przykuwają wzrok, a Stare miasto po prostu zapiera dech w piersiach.

Będąc w Rydze koniecznie odwiedźcie Katedrę, „Trzech Braci” i zróbcie sobie zdjęcie z „Muzykantami z Bremy”. Starówka w Rydze została wpisana na listę UNESCO i uznana jest za jedną z najpiękniejszych w tej części Europy.

Będąc na Łotwie warto odwiedzić również kilka innych miejsc, które z pewnością zapadną Wam w pamięć.

Ryga Najpiękniejsze zakątki Europy Północnej

Rundale

Przepiękny pałac w Rundale położony jest 90 km na południe od Rygi – stolicy i największego miasta Łotwy. Pałac zachwyca bogactwem zdobień, rozmiarami oraz przepięknym ogrodem w stylu francuskim. W 2015 roku po ponad 40 latach, Pałac w Rundale został całkowicie odrestaurowany. Inwestycja ta kosztowała prawie 10 milionów euro.

Sigulda

To jedno z najpiękniejszych miejsc na Łotwie. Wyjątkowe piękno Siguldy było od wieków doceniane i przedstawiane przez malarzy, pisarzy oraz poetów. Odwiedzając bajkowe zakątki Parku Narodowego Rzeki Gauja można po prostu zakochać się w krajobrazie bez względu na porę roku.

Warto zobaczyć znajdujące się w okolicy ruiny zamku oraz odwiedzić największą w Krajach Bałtyckich Grotę – Jaskinię Gutmana. To właśnie ta jaskinia była miejscem potajemnych spotkań Maiji oraz Viktorsa – pary kochanków z dwóch pobliskich zamków.

Wstęp do groty jest bezpłatny. Grotę znajdziecie pod tym adresem: Sigulda district, Turaidas iela 2a, Sigulda, LV-2150

Najpiękniejsze zakątki Europy Północnej Jaskinia Łotwa Gutmana

Turaida

Niedaleko Siguldy, znajduje się XIII wieczny zamek z czerwonej cegły. Znajdują się tam bogate zbiory przedstawiające historię, architekturę oraz sztukę regionu. Położony w malowniczym sąsiedztwie rzeki Gauji zamek jest idealnym miejscem na rodzinny spacer lub chwilę relaksu na łonie natury.

Tallinn

Położony nad brzegiem Zatoki Fińskiej Tallinn jest stolicą oraz największym miastem Estonii. Stare Miasto  wpisane jest na listę dziedzictwa UNESCO i czaruje odwiedzających swoim północnym klimatem. Bramy prowadzące do rynku nadają Staremu Tallinnowi średniowiecznego charakteru i przypominają o fakcie, że niegdyś Tallinn był ważną częścią Ligii Hanzeatyckiej.

Będąc w Tallinnie nie da się przeoczyć XV-wiecznego ratusza ani strzelistej wieży kościoła św. Olafa. Koniecznie zajrzyjcie do Zamku i zachwyćcie się przepiękną panoramą z jednego z wielu tarasów widokowych Tallinna.

tallinn Najpiękniejsze zakątki Europy Północnej

Helsinki

80 km na północ od Tallinna na drugim brzegu zatoki Fińskiej znajdują się Helsinki – stolica Finlandii. Świetną atrakcją jest skorzystanie z tramwaju morskiego i zwiedzenie Suomenlinny – wyspy z największą fortecą obronną na Bałtyku.

Ogromne wrażenie robi kościół w skale, stacja kolejowa oraz przepiękny park Kaivopuisto. Jeśli macie dużo wolnego czasu koniecznie zostańcie w Helsinkach na kilka dni i poczujcie prawdziwy północny klimat tego fińskiego miasta.

helsinki najpiekniejsze zakatki europy polnocnej

Jak zaplanować podróż?

 

Zależnie od ilości czasu, który macie do dyspozycji, funduszy oraz możliwości możecie wybrać się w taką podróż na kilka różnych sposobów. Własnym samochodem, autobusem, pociągiem lub z biurem podróży.

Jeśli zależy Wam na dużej dozie wolności podczas podróży i lubicie podejmować decyzję sami – w takim razie powinniście zdecydować się na wyjazd własnym środkiem transportu. Taką wycieczkę jednak warto dobrze i o wiele wcześniej zaplanować.

Dla tych którzy nie boją się wyzwań, podróży w nieznane oraz wielu przesiadek najlepsza będzie podróż autobusowo-kolejowa. Musicie jednak pamiętać, że nie do wszystkich atrakcji turystycznych dojeżdża transport publiczny więc nie pożałujcie czasu na stworzenie dobrego planu.

Najpiekniejsze zakatki Europy Północnej Quicktours

Na koniec propozycja dla tych, którzy nie przepadają za wielogodzinnym planowaniem podróży, a chcą zwiedzić i zobaczyć jak najwięcej. Dla Was idealnym rozwiązaniem będzie wybranie się na wycieczkę z biurem podróży QuickTours.

W ciągu 6 dni zobaczycie najpiękniejsze zakątki Europy Północnej, poznacie najciekawsze historie oraz legendy, a przemili i profesjonalni przewodnicy pokażą Wam miejsca, o których istnieniu nawet nie mieliście pojęcia.

Więcej informacji o wycieczcę znajdziecie tutaj: Najpiękniejsze zakątki Europy Północnej

———–

Post sponsorowany przez Biuro Podróży QuickTours

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

10 wyjatkowych wycieczke po litwie 2024

Nowy przewodnik po Litwie jest już dostępny

Ponad 130 stron pomysłów na podróże po Litwie + 5 wyjątkowych ebooków GRATIS

więcej o podróżach...