3 miejsca na Litwie, które warto odwiedzić w 2021 roku

Litwa jest przepiękna o każdej porze roku i warto przyjeżdżać tu przy każdej możliwej okazji, ale to już pewnie wiecie. Miejsca na Litwie, które opisałam poniżej nie są przypadkowe. Są to miejsca, które sprawią, że spojrzycie na Litwę w nowy sposób. Zobaczycie, że poza Wilnem i Trokami, są też okolice, których nie sposób zapomnieć i zawsze chce się do nich wracać.

Dolina Jałowcowa

Już nie pierwszy raz (i z pewnością nie ostatni) wspominam Wam o tym miejscu położonym w samym sercu Litwy, oczywiście nie bez przyczyny. Dolina Jałowcowa zachwyca widokami o każdej porze roku, ale najpiękniej jest tam wiosną i wczesną jesienią.

dolina jałowcowa kowno litwa

Dlaczego warto odwiedzić Dolinę Jałowcową? 

 • Widok na Niemen z tego miejsca jest niezapomniany
 • Rosną tam jałowce, które tworzą leczniczy mikroklimat
 • Jest to idealne miejsce na rodzinny spacer oraz piknik na łonie natury

Więcej informacji o Jałowcowej Dolinie oraz wskazówki jak tam dotrzeć znajdziecie tutaj: Wszystko o Litewskiej Dolinie Jałowcowej.

Onikszty

To miasteczko położone w północno-wschodniej części Litwy doceniane i odwiedzane jest częściej przez mieszkańców Litwy niż turystów z zagranicy. Jest to idealne miejsce na spędzenie weekendu nie tylko latem ale również zimą ponieważ właśnie w Oniksztach działa jeden z najpopularniejszych zimowych stoków narciarskich na Litwie.

onikszty szlak w koronach drzew

Dlaczego warto odwiedzić Onikszty?

 • Znajduje się tam jedyny na Litwie Szlak w Koronach Drzew zakończony wieżą widokową z zapierającą dech w piersiach panoramą
 • Zobaczycie drugi największy kamień na Litwie o imieniu Puntukas z którym wiąże się ciekawa legenda
 • W Muzeum Konia usłyszycie ciekawe historie, zobaczycie jak kiedyś wyglądało życie na litewskiej wsi oraz spróbujecie tradycyjnych litewskich dań w pobliskiej gospodzie.

Przed wyjazdem do Oniksztów koniecznie przeczytajcie o innych miejscach, które warto odwiedzić będąc w Oniksztach: Największe atrakcje Oniksztów.

Czapka Holendra

To moje ulubione miejsce na całym litewskim wybrzeżu. Czapka Holendra to klif znajdujący się w miejscowości Karklė – około 30 minut jazdy samochodem od Kłajpedy. Ze względu na niszczącą siłę morza punkt widokowy, który jeszcze całkiem niedawno był na klifie, zniknął niemal całkowicie.

W miejscowości Karklė możecie odpocząć na plaży wraz ze swoim czworonożnym przyjacielem ponieważ to jedna z niewielu dzikich litewskich plaż. Więcej na temat plaż dla czworonogów pisałam tutaj: Plaże dla psów na litewskim wybrzeżu.

Dlaczego warto odwiedzić Czapkę Holendra?

 • Obecnie jest to jeden z najładniejszych punktów widokowych na litewskim wybrzeżu
 • Na pobliską plażę można zabrać psa i z pewnością nikt nie będzie miał nic przeciwko
 • Punkt widokowy otoczony jest lasem oraz zielenią – znajduje się tam wiele malowniczych ścieżek idealnych na relaksujący spacer

 

Dołącz do mojej wyjątkowej grupy już teraz.

1 Comment

 1. Szukam informacji o Kłajpedzie. Czy warto tam jechać na 1-2 dni?
  Czy to miasto bardziej rozrywkowe czy do zwiedzania cichych uliczek i muzeów?

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.