Delfina na Litwie logo

Plaże dla psów na litewskim wybrzeżu

plaże dla psów na Litwie

Plaże dla psów na Litwie to niestety rzadkość. Ponad 2 lata temu zmieniły się przepisy zezwalające na tworzenie kąpielisk na które mogliby wchodzić również nasi czworonożni przyjaciele ale władze niestety nie spieszą się z wprowadzaniem tych zmian w życie.

plaże dla psów na Litwie

Dzięki pomocy Litewskich oddziałów Centrum Informacji Turystycznej na wybrzeżu, udało mi się stworzyć poniższą listę kąpielisk na których będziecie mogli bezstresowo wypoczywać ze swoim psiakiem.

Przed wyjazdem na Litwę upewnijcie się, że pies posiada wszystkie obowiązkowe szczepienia wymagane na Litwie oraz dokumenty konieczne do przekroczenia granicy. Więcej na ten temat możecie poczytać tutaj: Podróż z psem na Litwę – przydatne informacje.

Šventoji i Palanga

Tutaj plaże dla psów nie istnieją, a niestety na żadną z plaż w obrębie tych kurortów nie można wchodzić z psem. W sezonie ciężko znaleźć „dziką” plażę na której nie byłoby ludzi. Wchodząc z psiakiem na taką na której są już plażowicze niestety ryzykujecie otrzymaniem najpierw upomnienia, a następnie mandatu.

Jesienią i zimą prawdopodobnie nikt już nie będzie miał nic przeciwko jeśli wybierzecie się na spacer z czworonogiem brzegiem morza chociaż nadal będzie to niestety niezgodne z prawem.

Plaże dla psów

 

plaże dla psów na litwie

Karklė

To najdzikszy odcinek litewskiego wybrzeża na którym spotkacie mnóstwo miłośników psów wypoczywających wraz ze swoimi pupilami. Aktualnie trwają rozmowy nad stworzeniem tam plaży strzeżonej oraz infrasturktury plażowej ale kiedy i czy w ogóle plany te wejdą w życie nie wiadomo.

Odwiedzając Karklė koniecznie zobaczcie „Czapkę Holendra” (Olando Kepurė) czyli ponad 24-metrowy klif, który od dawna był ważnym punktem nawigacyjnym dla marynarzy. Obecnie jest to jeden z najładniejszych punktów widokowych na litewskim wybrzeżu.

Z psami możecie zatrzymać się na kilka dni tutaj: Karklės Kopos , Gamtos Perlas albo Karklės Villa – Prie Jūros

Klaipėda

Kolejnym miejscem gdzie będziecie mile widziani ze swoim czworonogiem to południowa część plaży Melnragė w Kłajpedzie. Został tam wyznaczony niemały kawałek plaży na której psiaki mogą pluskać się do woli w Morzu Bałtyckim, ganiać razem z innymi psami i tarzać w piasku.

Hotele przyjazne zwierzętom niedaleko psiej plaży: Molo Apartment, Guest House in Klaipėda, Molas Svečių Namai

Mierzeja Kurońska

Nazywana również Neringą Mierzeja Kurońska jest jedną z 60 dzielnic Kłajpedy.  Na Mierzei Kurońskiej leżą miejscowości takie jak Juodkrantė, Preila, Pervalka oraz Nida jednak jedyna psia plaża na całej Mierzei znajduje się w Nidzie. Tylko tam w sezonie możecie plażować się z psem bez stresu.

Pamiętajcie, że by dostać się na Mierzeję Kurońską musicie skorzystać z płatnego promu ponieważ nie istnieje most ani droga prowadząca do Neringi.

 

Ceny przeprawy promowej:

Osoba – 1 €
Samochód osobowy – 12,30 €
Motocykl, skuter – 4,9 €
Autobus do 5 ton – 24,70 €
Autobus powyżej 5 ton – 39,50 €
Samochód od 3,5 do 12 ton – 28,40 €
Samochód ciężarowy powyżej 12 ton – 39,50 €

Rower można zabrać ze sobą za darmo. Jedna osoba może zabrać jeden rower.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

10 wyjatkowych wycieczke po litwie 2024

Nowy przewodnik po Litwie jest już dostępny

Ponad 130 stron pomysłów na podróże po Litwie + 5 wyjątkowych ebooków GRATIS

więcej o podróżach...